banner6

Suriye’li değil Adanalı, ama sahip çıkanı yok

Babasının asker olduğunu iddia eden henüz 11 yaşındaki küçük çocuk, annesi ve küçük kardeşine bakmak için çalışıyor

Suriye’li değil Adanalı,  ama sahip çıkanı yok

 

Adana’da küçük yaşta çeşitli şekillerde suistimal edilen çocuklar bulunuyor. Bu çocuklar kendilerine uzatılacak yardım ellerini bekliyor.

Adana’da zorla dilendirilen ya da çalıştırılan, büyükleri tarafından dilencilik objesi olarak suistimal edilerek kullanılan çocukların yanı sıra birde ihtiyacı olduğu için çalışan küçük çocuklar bulunuyor. Ancak yaşanan onca çocuk istismarına hiçbir yetkili bir dur demiyor. Vicdansız anne babaların yükünü çeken küçük çocuklar bu suistimalden kurtarılmayı bekliyor.

Babasının Balıkesir’de asker olduğunu ileri süren Küçük Ayaz, annesinin de 2 küçük kardeşine baktığını evde çalışan kimsenin olmadığını söylüyor. Evin büyüğü olarak para kazanmak için kendisinin çalıştığını anlatan küçük çocuk, “Okula gidiyorum. Ama çalışıyorum da. Kazandığımı anneme verip kardeşlerim için harcıyoruz. Anadolu mahallesinde oturuyorum. Oradan buraya geliyorum.” dedi.


 


 

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER) - Adana’da bir çocuğun içler acısı hali görenlerin yüreklerini sızlatıyor. 11 yaşında olan küçük çocuk ailesine bakmak için çalışıyor. Üzeri pislik içinde belinde kocaman ve yırtık bir okul çantası bulunan, ayakkabı boyacılığı ve benzeri işler yapan çocuğa hiç kimsenin sahip çıkmaması ise dikkatlerden kaçmıyor.

Henüz 11 yaşında olan küçük Ayaz ayakkabı boyacılığı yaparak ailesine bakıyor. Sokak sakak cadde cadde gezerek belindeki yırtık sırt çantası ve elindeki neredeyse kendi boyundaki terliklerle yoldan geçenlere “boyayayım mı abi” diyor. Ancak birçok kişi ayakkabısını boyatmaktansa küçük çocuğun başını severek yanından hızla geçip gidiyor. Babasının Balıkesir’de asker olduğunu ileri süren Küçük Ayaz, annesinin de 2 küçük kardeşine baktığını evde çalışan kimsenin olmadığını söylüyor. Evin büyüğü olarak para kazanmak için kendisinin çalıştığını anlatan küçük çocuk, “Okula gidiyorum. Ama çalışıyorum da. Kazandığımı anneme verip kardeşlerim için harcıyoruz. Anadolu mahallesinde oturuyorum. Oradan buraya geliyorum.” dedi.

Başına taktığı bir ciesem şirketinin şapkası ile dolaşan Küçük Ayaz, Adana Büyükşehir Belediyesi ile Adana Adliyesi civarında bu işleri yapıyor. Ancak hiçbir yetkilinin bu çocuğu görüp de gerekli ilgiyi göstermiyor. Üzeri yırtık ve kirli kıyafetleri olan küçük çocuğun çalıştığı esnada zaman zaman buralarda insanlara da yardımcı oluyor. Yoldan geçen ve rahatsızlanan kişilere su alıyor. Yaşlılarla konuşup sohbetler ediyor. Suriyeli ve benzeri uyruklu kişilere yardımlar edilirken, Adana’da yaşayan ve gerçek Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olan bu çocuk gibi daha bir çok çocuğun bulunduğu ve bunlara kimsenin sahip çıkmadığı görülüyor.


 

Güncelleme Tarihi: 14 Nisan 2014, 17:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER