Tarihi Savur’a ışık tutan kitap

Mardin sevdalısı olarak bilinen ünlü iş adamı Erdem Holding Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Zeynelabidin Erdem, ‘Tarihin ışığında Savur’ adlı 434 sayfalık lüks bir tanıtım kitabı bastırdı.

Tarihi Savur’a  ışık tutan kitap

Adnan AVUKA

MARDİN(İLKHABER) - Lüks baskı olarak hazırlanan kitapta Savur ilçesinin dünü bugünü hakkında ayrıntılı bilgilere yer verildi.  

Kitabın hazırlanması ve baskısında Erdem Holding Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Zeyrnelabidin Erdem, fotoğraf  konularında Türkiye’nin önde gelen otoritelerinden Prof. Dr. Mustafa Akbulut, belge ve materyal  temininde   büyük emekleri geçen Erdem Holding Yönetim Kurulu  Özel Kalem Müdüresi Güzin Turan, Abdüllatif Özbek, Avukat Beyazit  Boran, Tomes Çermi, Mehmet Ökmen, Selahattin Aras, Canan Aras, Mehmet Araz, Orhan Seyfi Aras, Mehmet Ferruh Ekmen, Prof. Dr. Ayşe Can Baysal, Dr. Sevim Muharremoğlu, emekli general Aziz Öztürk, Janel S. Quirante, Devlet eski Bakanı Cavit Kavak, Avukat Yalçın Kavak,Turgut İçinsel, Yrd. Doç. Sıddık Çalık, Topkapı Sarayı Müzesi yetkilileri, İstanbul Üniversitesi, Nadir Eserler Kütüphanesi yetkilileri, IRCICA Genel Direktörü Dr. Halit Eren, IRCICA Kütüphanesi’nden Orhan Çolak, TBMM Kütüphaneci Serap Artuk (Cihaner) American ABCFM, Cevat Bekim, İbrahim Bekim, Yusuf Ziya Aykaç, Etem Çoşkun, Erdal Özdemir, Samat Tekin, Korkut Erkan, Merhum Birol Bedik’in büyük katkıları sonucunda kitabın hazırlandığı belirtildi.

Dr. Zeynelabidin Erdem kitabın önsözünde şu ifadelere yer verdi:

“Sevgili hemşerilerim, değerli okurlar, memleketimiz Mardin’in  Savur ilçesinin tarihini ve burada yaşamış olan ailelerini anlatan ” Tarihin ışığında Savur’ kitabının hazırlanması için beş yıldır yoğun bir çalışma yaptık.

Araştırmacı yazar Doğan Bekim, Türkiye içinde ve yurt dışındaki kütüphaneleri tek tek ziyaret  ederek, doküman ve fotoğrafları derledi. Savurlu aileleri  evlerinde ve bulundukları şehirlerde ziyaret etti, hikayelerini fotoğrafları arşivlerini bu kitaba aktardı.

Son derece titiz bir çalışma ve büyük emekler ile güzel eseri hazırlayan  Sevgili Doğan Bekin’e şahsım, ailem ve tüm Savur halkı adına burada hatıraları olan  Savur’dan ayrılarak Türkiye’nin  ve dünyanın çeşitli yerlerine gitmiş Savurlular ve onların çocukları ve torunları adına candan teşekkürlerimizi sunuyorum.

Savur’daki  aile büyüklerimizi tekrar hatırlamak, onları tanımak, eşsiz tarihi, kültürel, mimarı  zenginliklerini, burada yaşayanların kardeşliği ve insan sevgisini en yüksekte tuttuğunu, eğitim için seferber  olduklarını, devlete bağlıklarını öğrenmek ve zaman tünelinde binlerce yıl  geriye  gitmenin mutluluğunu  heyecanını yaşamak isteyenlerin kitabımızda  kendinden bir parça bulacaklarını açık yüreklilikte  söylemek istiyorum.

Bu kitap, Savur tarihinin  aydınlanmasına ışık tutan kaynak bir eserdir. Tüm bilgiler, dokümanlar ve evrakları ile sabittir. Burada kimler yaşıyordu, ne işle meşguldüler, aileleri kimlerdendi? Hafızanızı yoklayıp dönüm bakmak isteğinizde karşınızda onların hikayelerini, memleket için nasıl bir emek harcadıklarını ve benzeri diğer bilgileri bulacaksınız.

Unutmamak gerekir ki, bir resim bazen kelimelerden  daha çok şey anlatır. Bizler bilgilerimizi derleyip toparlarken ulaşabildiğimiz her aileye  başvurduk, bize elinizdeki dokümanları, fotoğrafları gönderin, ailenizi tanıtalım, gelecek nesillere bilgilerinizi aktaralım diyerek ricada bulunduk. Yine de Savur için yıllarını veren o güzel insanların henüz ortaya  çıkmamış  hatıralarını  ulaşmamış olabiliriz. Ama bu kasıtlı değildir. Sadece onlar hakkında hiçbir bilgiye ulaşmadığımdandır.

Savur hakkında tanıtım ve bilgilendirme amaçlı başka kitaplar  zaman zaman yayınlandı. Eser  sahiplerine emekleri için teşekkür  ediyoruz. Ama bazılarında henüz doğrulanmamış  eksik ve hatalı  bilgiler vardı. ”Tarihin Işığında Savur” kitabında bulunan bilgileri ve yanlış yayınları  en kısa zamanda düzetmelerini rica ediyorum.

Sizlerin de bize yazmak istediğiniz ve ikinci baskıda faydalı olabileceğini  düşündüğünüz  herhangi bilgi varsa  lütfen esirgemeden bizlere  ulaştırınız.

Bu kitabın hazırlanmasında bizlere destek olan herkese  şahsim, ailem ve araştırmacı yazar Doğan Bekin adına sonsuz şükranlarımı ve en içten saygılarımızı sunarım.”

                                 

Güncelleme Tarihi: 30 Mayıs 2017, 19:06

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2