banner6

Toplu ulaşım kontrol ve izleme merkezi kuruldu

Adana'da, şoförlerin ve yolcuların güvenliğini sağlamak amacıyla belediye otobüslerine yerleştirilen güvenlik kameralarını takip edecek olan Toplu Ulaşım Kontrol ve İzleme Merkezi'nin açılışı gerçekleşti.

Toplu ulaşım kontrol ve izleme merkezi kuruldu   ADANA (İHA) -   Olası bir saldırı, kaza, hırsızlık gibi olayların takibini sağlamak amacıyla 209 belediye otobüsüne 3'er tane güvenlik kamerası takıldı. Otobüslerin ön cam, iç kısım ve yolcuların biniş yaptığı ön kapı girişini görecek şekilde yerleştirilen kameralar, Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı Toplu Ulaşım Kontrol ve İzleme Merkezi tarafından izlenecek.
  Birimin açılışını Adana Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zihni Aldırmaz ve belediyenin bürokratları gerçekleştirdi. Aldırmaz, “Bir odada bir bilgisayar olan konumdan bugün geldiğimiz, şoför kardeşlerimizin güvenliğinden, hayati tehlikesinin önlenmesine kadar izleyerek, kontrol ederek muhteşem bir teknoloji geliştirdi arkadaşlarımız” dedi.
  Uygulama hakkında sinevizyon gösterimi ve açılışın ardından basın mensuplarıyla Toplu Ulaşım Kontrol ve İzleme Merkezi'ni gezen Aldırmaz, birimin çalışmalarıyla ilgili bilgiler aktardı. Uygulamanın Adanalı vatandaşların rahat etmesi, engelli ve yaşlıların konforlu olarak seyahat etmesini sağladığını söyleyen Aldırmaz, yeni yapılan otobüs duraklarının da kameralarla izlendiğini, herhangi bir olumsuzluk durumunda merkez tarafından doğrudan ilgili birimlere haber verileceğini dile getirdi. Aldırmaz, yakın bir zamanda halk otobüsleri, minibüs ve servislerde de uygulamanın devreye gireceğini ifade etti.
  Projenin yap işlet sistemiyle 5 milyon TL'ye mal olduğu öğrenildi.
  Adana Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ferat Yüksel ise güvenlik kameralarının 45 günlük sınırlı geçmişe yönelik kayıt yaptığını ve zaman zaman emniyet birimlerinin soruşturmalarına arşivlerindeki görüntüler sayesinde yardımcı olduklarını aktardı.
  Daha sonra basın mensuplarıyla belediye otobüslerini gezen Zihni Aldırmaz, otobüslerdeki düzenekler hakkında da bilgiler verdi. Yeni yapılan düzenlemelerin ardından artık otobüslerde, durakları gösteren ekranlar da bulunuyor.
 

Güncelleme Tarihi: 20 Mart 2014, 18:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER