Turan'dan Hotlar'a destek ziyareti

Mustafa Hotlar Adana Balcalı Hastanesi’nde çalışırken 15 aydır ödenmeyen ücretlerin ödenmesi talebiyle 7 Ağustos sabahı 08.00-10.00 saatleri arasında iş bırakan Devrimci Sağlık-İş Genel Merkez Yöneticisi Mustafa Hotlar’ın 13 Ağustos’ta işten atılması ve ardından hastane önünde başlattığı Meclis gündemine taşındı.

Turan'dan Hotlar'a destek ziyareti

ADANA (İLKHABER) HDP Adana Milletvekili Rıdvan Turan, sağlıkta taşerona karşı örgütlenmenin ve ortak mücadelenin ilk örneklerinden olan Devrimci Sağlık-İş’in Balcalı Hastanesi’ndeki yöneticisinin işten atılması nedeniyle gerçekleştirdiği eylemin kamuoyundan ciddi destek aldığını hatırlattı, Rektörlüğün Devrimci Sağlık-İş, SES ve TTB’nin haksızlığı gidermeye yönelik taleplerini olumsuz karşıladığına dikkat çekti.

Turan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ahmet Erdem’in yanıtlaması istemiyle şu soruları sordu:

6356 Sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu madde 25’te “işçiler, sendikal faaliyette bulunmalarından dolayı işten çıkarılamaz veya farklı işleme tabi tutulamaz.” denmesine rağmen maaşlarını alamadıkları için uyarı eylemi yapan Dev Sağlık-İş Yöneticisi Mustafa Hotlar neden işten çıkarılmıştır?

Mustafa Hotlar ve taşeron firma tarafından işten atılan diğer işçilerinin yasal konumlarının muvazaalı olduğu Çalışma Bakanlığı Bölge Çalışma Müdürlüğü tarafından saptanıp teyit edildiği gibi asıl yetkili işverenin Çukurova Üniversitesi Rektörlüğü olduğu ve bu nedenle yasal zorunluluk olarak kadro tescillerinin Rektörlük tarafından yapılması gerektiği halde Rektörlüğün mahkemelerce de tescil edilen bu yasal zorunluluğu uygulamaması konusunda bir girişimde bulunacak mısınız?

Yasal olarak Mustafa Hotlar Çukurova Üniversitesi işçisi olduğuna göre; kişinin “hizmet alım sözleşmesinin taşeron firma ile yapıldığı” gerekçesiyle, Türkiye Cumhuriyeti’nin de imzaladığı başta Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) ile yapılan 2 Haziran 1971 tarihli “İşletmelerde İşçi Temsilcilerinin Korunması ve Onlara Sağlanacak Kolaylıklara İlgili Sözleşme” ve uluslararası diğer işçi hakları sözleşmeleri keyfi olarak ihlal edilmiş olmamakta mıdır?

Türkiye Cumhuriyeti hukuk mevzuatında “İşçilerin ödenmeyen ücretlerinin ödenmesine yönelik” bir planlama da vermeden beklemelerini isteyen kurum ve işletmelerin dikkatini bu mağduriyet alanına çekmek için yapılan bir uyarı eylemini suç sayan her hangi bir yasa maddesi var mıdır? Varsa, hangisidir? Yoksa Mustafa Hotlar’a yönelik işten atarak yasadışı eylem yapanlar kimlerdir ve haklarında nasıl bir işlem düşünmektesiniz?

Ücretlerini zamanında alamayarak mağduriyet yaşamış olan işçilerin mağduriyetlerinin tazminini düşünüyor musunuz?

Ücretlerini uzun süredir alamayan işçilerden bu talep üzerinden yaptıkları iki saatlik bir uyarı eylemi için savunma istenmesi sizce de adil ve yasal bir uygulama mıdır? Eğer böyle değilse bu talepte bulunarak işçilerin onurunu zedeleyen ve mağdur eden kişi ve kurumlar hakkında bir işlemde bulunmayı düşünüyor musunuz?

Yetkili sendikaların sorunun adil ve yasal demokratik çözümünü sağlamak için Başhekimliğe görüşme talebi ileten Devrimci Sağlık İşçileri Sendikası Yönetim Kurulu üyelerinin görüşme taleplerinin karşılık bulmamasını demokratik, çözüm yanlısı, adil bir davranış olarak değerlendirir misiniz? Yurttaşları mağdur bırakan bu tür uygulamaları yasaklayan maddeleri Başhekimlik yetkileri içinde uygulamayı düşünüyor musunuz?

Devam etmekte olan sorunun çözümü için hangi işlemleri yapacaksınız?

Güncelleme Tarihi: 17 Ekim 2015, 16:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2