Vizyonsuz yöneticiler, Adana’yı mahvetti

Vizyonsuz yöneticiler, Adana’yı mahvetti

ÇMO Adana Şube Başkanı Doğan, alt yapısı yetersiz olan Adana’yı selin alt ettiğini belirterek, sorumlu olanların hesap vermesi gerektiğini savundu:

 

Vizyonsuz yöneticiler, Adana’yı mahvetti

- Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO) Adana Şube Başkanı Kenan Doğan, çarpık kentleşme, altyapı sistemlerinin yetersiz olması, kentsel politikalardan ziyade rant sağlayan politikaların yerel yönetimler tarafından tercih edilmesinin yaşanan sellerin başlıca nedeni olduğunu söyledi.

Adana’da yaşanan su baskınlarının ardından açıklama yapan Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO) Adana Şube Başkanı Kenan Doğan, ülke insanlarının kendisini yönetenler tarafından yaşatılanlar konusunda şanssız olduğunu belirtti.

“VİZYONSUZ YÖNETİCİLERİN PLANSIZLIĞI FELAKETLERİ YAŞATIYOR”

Seçilen vizyonsuz yöneticilerin, bir gün sonrasını bırakın bir adım ötesini dahi planlayamayanların ülkeyi, şehirleri, ilçeleri yönetmesinden, felaket yaşatılması dışında bir şey beklenemeyeceğini ifade eden Doğan şöyle konuştu;

“Her yıl sel ve benzeri felaketler ülkemizin birçok ilinde yaşanmaktadır. Artvin’deki sel felaketinin üzerinden daha bir ay geçmemişken, 21 Eylül günü Adana’da da sel felaketi gerçekleşmiştir. Yılın başından beri birçok ilde benzer felaketler meydana gelmiştir. Yapılan ve telafisi mümkün olmayan çevresel tahribatlar, yetersiz altyapı sitemleri yıllardır felaketleri davet eder niteliktedir. Yağış miktarının bahane edilerek üstü örtülmeye çalışılan sel olayları, yetkililerin üstündeki sorumluluğu atmamaktadır. Yaklaşık 2 saat süren yağış ile karşılaşan şehrin alt yapı sistemleri işlevini yitirmiş ve Adana’mızın alt yapı sistemleri yağmur karşısında diz çökmüştür. Sadece bodrum katları değil, birinci katları da su basmıştır. Araçlar yollarda kalmış, bazı noktalarda sele kapılarak sürüklenmiş, altgeçitler göle dönmüştür. İnsanlar araçlarında ve evlerinde sele kapılma riskiyle karşı karşıya kalmıştır. Geçen yıl Haziran ve Eylül aylarında da benzer durumlar tekerrür etmiş, halk kaderine razı bir şekilde, kendi kendine her yıl gerçekleşen selle mücadele etmiştir.”

“EKSİKLİKLERİ ÖRTMEK ADINA ‘NORMALİN DIŞINDA BİR YAĞIŞ MİKTARI GERÇEKLEŞTİ’ İFADELERİNE SIĞINILIYOR”

Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO) Adana Şube Başkanı Kenan Doğan, Yerel yönetimlerin eksikliklerini örtmek adına her yıl yaşananları; normalin dışında bir yağış miktarı gerçekleşti, küresel ısınma, iklim değişikliği, ekiplerimiz gece gündüz çalışıyor vb. ifadelerle geçiştirmesinin, halkla dalga geçmekten başka bir şey olmadığını kaydetti. Doğan şöyle devam etti;

“Şehrimizin hangi bölgede, hangi iklim kuşağında olduğu herkesçe bilinmektedir. Tüm mevsimlerin şehrimize sunacakları da 3 aşağı 5 yukarı her yıl aynıdır. Yağmurun geçen yıl olduğu gibi, ondan önceki yıl olduğu gibi, daha önceki yıllarda da olduğu gibi yağacağı da bilinmektedir. Çarpık kentleşme, altyapı sistemlerinin yetersiz olması, kentsel politikalardan ziyade rant sağlayan politikaların yerel yönetimler tarafından tercih edilmesi, yaşanan sellerin başlıca nedenleridir. Şehirde kişi başına düşen yeşil alan miktarının her geçen gün azalması, büyük bir bölümü beton ve asfaltla kaplı olan şehre düşen yağmurun, toprak tarafından emilemeyip doğrudan akışa geçmesi de, diğer önemli bir nedendir”

“SORUMLULUĞU OLAN HERKES HESAP VERMELİDİR”

Çözüm önerilerini de aktaran Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO) Adana Şube Başkanı Kenan Doğan, Şehrin alt yapı sistemlerinin, Türkiye’de de yaygın olarak kullanılan birleşik kanalizasyon sitemleri şeklinde olduğunu anımsattı.  Atık suların taşınmasını sağlamakta bile güçlük çeken kanalizasyon sistemlerinin, yağmurun yağmasıyla birlikte iş göremez duruma geldiğini aktaran Doğan sözlerini şöyle tamamladı;

 

“İlimizde ayrık kanalizasyon sistemleri biran evvel kurulmalı, yağmur suyu projeleri inşa edilmelidir. Doğal drenaj alanları olan akarsu yataklarına müdahaleler önlenmeli, dere ıslahları gerçekleştirilmelidir. Aktif ve aktif olmayan dere yatakları, taşkın saha sınırları belirlenerek haritalara işlenmeli, bu bilgiler imar planları yapılırken göz önünde bulundurulmalı, yapılaşmaya kapatılmalıdır. Belirlenen taşkın saha sınırları içinde kalan alanlarda yapılaşma kesinlikle yasaklanmalıdır. Taşkın saha sınırları içinde kalan konutlar bir an önce kamulaştırılmalı ve bu alanlar yeşil kuşak olarak yeniden planlanmalıdır.  Ağaçlandırma ve erozyon önleme çalışmalarına öncelik verilmelidir. Yerel yönetimler rant sağlayan projelerden vazgeçip, ekolojik temele dayanan kentsel projelerden yana olmalıdır.  Bu şehir yıllarca kötü yöneticilerin elinde bir oyuncak gibi çevrilmiş ve o yılları kaybetmiştir. Bunda sorumluluğu olan herkes halka hesap vermelidir. Şehir kimsenin babasının malı değil; işçisi, memuru, öğrencisi, esnafı ile yaşayan halkındır.”

Güncelleme Tarihi: 22 Eylül 2015, 15:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2