banner6

Dikenli incir…

 

Yaz mevsimi birçok bağlamda çok severiz. Hem tatil dönemi, hem de her türlü sebze-meyveyi bulabildiğimizi güzel bir mevsim..

İşte bu meyvelerden tadının güzelliğinin yanında sağlık açısından da çok yaralı olan dikenli incir dediğimiz Hint İnciri’nin tam zamanı.  Ülkemizde Ege ve Akdeniz bölgelerinde, özellikle Adana, Mersin, Hatay ve Antalya illerinde yoğun olarak yetişir. Ayrıca kendiliğinden yetiştiği için tamamen organik meyve olduğunu söyleyebiliriz.

Yetiştiği yerlerde kendine has yerel isimleri olan dikenli incir örneğin Adana’da ‘Cennet meyvesi’ olarak bilinir. Bölgelerine göre; Hint inciri, Frenk inciri, Mısır inciri, Babutsa, Kilis inciri, Pabuç inciri, Kaynanadili, Kürek Yemişi gibi ismleri vardır.

Ancak toplaması zahmet ister. Adı sütünde dikeli incir.. Yani dikenlerinden dolayı, elinize batar ve değdiği anda acı vermesinin yanında çok kaşıntı yapar. Ayrıca kırsaldaki köylerde eskiden dikenleri nedeniyle bahçe kenarlarına çit maksadıyla çok kullanılır.

Günümüzde eskisi gibi çok kalmasa da bazı yerlerde halen yoğun bir şekilde bulabilirsiniz. Ayrıca sağlık açısından faydalarını da saymakla bitiremeyiz. İçerdiği vitaminler sayesinde iyi bir şifa kaynağı olan dikenli incir, sindirim sistemimizi düzenlemesinin yanında, bağırsaklara iyi gelir ve kabızlığı giderir.

Şekere iyi gelir, kolesterolü düşürür, cilde faydalıdır ve tokluk hissi verdiğinden diyet yapanlar içinde yararlı bir meyvedir. İçeriğinde bol miktarda C vitamini vardır. Bir de güçlü bir antioksidan deposudur. Çok değil, günde 2-3 adet tüketilmesi yeterlidir. Çünkü daha fazlası bağırsaklara zarar verebilir.

Fiyatı da gayet hesaplıdır. Hem sağlık deposu, hem organik, hem de ucuz. Deneyin bence…

 

YORUM EKLE