Hekimler önlük giyemez oldu

Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Seyhan Uygulama Merkezi Kalp Damar Cerrahisi Servisi Asistan Doktor Ferit Cerep bir hasta yakını tarafından darp edilmesine tepki gösteren Adana-Osmaniye Tabip Odası Başkanı Dr. Ali İhsan Ökten, hekim ve sağlık çalışanlarına saldırıların son bulmasını istedi ve "Hekimlerimiz artık önlük giyemez oldu."ifadesini kullandı.

Hekimler önlük giyemez oldu
 

 

Adana-Osmaniye Tabip Odası Başkanı Dr. Ökten, saldırıya uğrayan Dr. Ferit Cerep’e geçmiş olsun ziyaretinde hekimlere yönelik şiddetin arttığını ve bunun bitmesini diledi

 

Hekimler önlük giyemez oldu

 

 

ADANA(İLKHABER) - Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Seyhan Uygulama Merkezi Kalp Damar Cerrahisi Servisi Asistan Doktor Ferit Cerep bir hasta yakını tarafından darp edilmesine tepki gösteren Adana-Osmaniye Tabip Odası Başkanı Dr. Ali İhsan Ökten, hekim ve sağlık çalışanlarına saldırıların son bulmasını istedi ve “Hekimlerimiz artık önlük giyemez oldu.”ifadesini kullandı.

Beraberinde yönetim kurulu üyesi Dr. Nuh Demirpas ile birlikte Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Seyhan Uygulama Merkezi Kalp Damar Cerrahisi Servisi Şefi Doç. Dr. İbrahim Özsöyler ve şiddete maruz kalan hekim ve hemşirelere geçmiş olsun ziyaretinde bulunan Ökten, şunları söyledi:

”Öncelikle hepinize geçmiş olsun. Son on yılda giderek artan bir şiddet ortamı var. Özellikle fiziki şiddet Adana’da çok arttı. Yüreğir Devlet Hastanesi’nin acil servisinde sürekli vukuat var. Hekim arkadaşlarım hedef olmamak için önlük giyemez duruma geldi. İzlenen politikalar sayesinde Başbakan ve Sağlık Bakanı’nın söylemlerinden kaynaklı sağlıkta yaşanan olumsuzluklardan hekim ve sağlık çalışanı sorumluymuş gibi bir algı yaratıldı. Bakanlık bu saldırıları hasta psikolojisi olarak normal kabul ediyordu. Dr. Ersin Arslan’ın öldürülmesinden sonra bu saldırılar kamu davası oldu. Hastane idarecileri hekimlere ve bulundukları yere sahiplenmeleri gerekir. Biz Tabip Odası olarak her zaman hekim arkadaşlarımızın yanınızdayız. Hukuk büromuz 24 saat sizlere yardımcı olur. Geçen yıldan bu zamana takip ettiğimiz 11-12 davamız var. Hekime ve sağlık çalışanlarına şiddet ve şikayetlerin son bulmasını istiyoruz.” diye konuştu.

“ŞİKÂYETLERİN %90’I İFTİRA”

Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Seyhan Uygulama Merkezi Kalp Damar Cerrahisi Servisi Şefi Doç. Dr. İbrahim Özsöyler ise, şu ifadeleri kullandı:

Tabip Odası’nın bu hassasiyetinden, olayı sahiplenmesinden ve bizi ziyaret etmelerinden dolayı müteşekkiriz. Servisimizde yaşanan bu olayı tasvip etmiyoruz. Bizim işimiz ölümle yaşam çizgisinde. Her hasta ve yakınına bilgi veriyoruz. Bir hastanın yakınına ameliyatının ertelendiği bilgisini veren Asistan Doktor Ferit Cerep arkadaşımın arkadan darp edilmesi hiç hoş değil. Bir ay içerisinde yaşadığımız ikinci olay. Fiziki şiddet var bir de psikolojik şiddet var. Her gelen rutin şikayet ediyor. Bu şikayetlerin yüzde 90’ı iftira şeklinde oluyor. Bu durum bizler de iş güç kaybına neden oluyor. Karşı dava açabilmek için gerekli bilgileri sizlerden edinebilirsek mutlu oluruz. Biz işimizi mi yapacağız, kendimizi mi koruyacağız?”

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 1970, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER