METEOROLOJİ ÇALIŞANLARININ SORUNLARI ANLATILDI

Dünya Meteoroloji Günü’nde meteoroloji çalışanlarının sorunları ile ilgili basın açıklaması yapıldı. BES Adana Şubesi tarafından yapılan açıklamaya sendikalarına üye meteoroloji çalışanlarıda katıldı. BES Adana Şube Başkanı Sabahat Mutluay yaptığı açıklamada, tatil günleri de dahil gece gündüz demeden tüm sektörler ve vatandaşlar için can ve mal güvenliği, hayat kalitesini arttırıcı kesintisiz hizmet üreten meteoroloji emekçilerinin açlık sınırına yakın bir maaşla yaşadığını söyledi. Mutluay, çalışanların ücretlerinin her geçen gün düştüğünü ileri sürdü.

METEOROLOJİ ÇALIŞANLARININ SORUNLARI ANLATILDI

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)-Dünya Meteoroloji Günü’nde meteoroloji çalışanlarının sorunları ile ilgili basın açıklaması yapıldı.

BES Adana Şubesi tarafından yapılan açıklamaya sendikalarına üye meteoroloji çalışanlarıda katıldı. BES Adana Şube Başkanı Sabahat Mutluay yaptığı açıklamada, tatil günleri de dahil gece gündüz demeden tüm sektörler ve vatandaşlar için can ve mal güvenliği, hayat kalitesini arttırıcı kesintisiz hizmet üreten meteoroloji emekçilerinin açlık sınırına yakın bir maaşla yaşadığını söyledi. Mutluay,  çalışanların ücretlerinin her geçen gün düştüğünü ileri sürdü.

Meteooroloji çalışanlarının fazla mesai ve nöbet adı altında çalıştırılmalarının karşılığında fazla mesai ödenmediğini öne süren Mutluay, mesai ücreti ile birlikte kaldırılmış olan arazi tazminatının, bayramlarda ve resmi tatillerde nöbet ücretinin ödenmesi gerektiğini aktardı. Radiosonde rasatı yapan personele iş güçlüğü zammı yapılmasını talep ettiklerini dile getiren Mutluay, vardiyalı çalışan personele yıpranma payı, döner sermaye gelirlerinden ve reklam gelirlerinden personele pay ayrılması, servis ve yemek taleplerinin karşılanması ve her türlü ek ödemenin emekli maaşına, esas kazanca eklenmesi gerektiğini aktardı.  

Avrupa’da sivil havacılıkla ilgili gelirleri kontrol eden EUROCONTROL teşkilatının tazminat gelirlerinden meteoroloji emekçilerinin de pay alması gerektiğini ifade eden Mutluay, “Devlet Hava Meydanları İşletmesi ‘2012 yıldında çıkarılan havacılık tazminatına ilişkin kanun ve Yüksek planlama kurulu kararı gereğince Eurocontrol gelirlerinden bir kısmını çalışanlara havacılık tazminatı olarak vermektedir” dedi. Mutluay, meteoroloji emekçilerinin de bu paydan alması gerektiğini vurguladı.

Güncelleme Tarihi: 23 Mart 2015, 15:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2