Dünyanın sonu değil…

Tam da lige seri yakalamışken, peş peşe alınan iki yenilgi Adana Demirspor için tam bir şanssızlık diyebiliriz. İlk olarak Osmanlıspor karşısında sok dakika golü ile kaybedilen 3 puan ve bu hafta Elazığ karşısında verilen tek açık ile yenen bir gol ve alınan ikinci yenilgi…

Adana Demirspor bu yıl teknik heyetinden, futbolcularına kadar tamamen yenilenmiş ve 8 maçta topladığı 16 puan ile Süper Lig bileti için ben de varım demişti.

Diğer taraftan sıkıntılı bir dönem geçiren Elazığspor ligde oynadığı 8 karşılaşmada sadece tek galibiyet ve bir beraberlik almıştı.

Normalde bakıldığı zaman Adana Demirspor için kolay bir maç gibi görülüyordu. Ancak öyle olmadı. En azından biir puan alma umuduyla gelen Elazığspor, oynadığı kapalı oyun ile Demirsporlu oyuncuları ceza sahasında adeta ablukaya alarak hapsetti.

Hakan Kutlu her ne kadar Osmanlı yenilgisi sonrası kadroda revizyona gitse de istediği sonuca varamadı. Kutlu, son Osmanlı maçında forma giyen Erdal Öztürk ve Herve Kage’yi kulübeye çekip, yerine sahaya Jakub Kosecki ve Emre Nefiz’i sürdü. Koseçki kanatlardan sık sık ortalar yapsa da Elazığ defansı Demirspor’un gol hesaplarını alt üst etti.

ANDERSON YETERSİZ…

Brezilya’nın İnternational takımından ayrıldıktan sonra yaklaşık 8 ay sahalardan uzak kalan Anderson Oliveira, Elazığspor maçıyla birlikte ligde ilk kez mavi-lacivert formayı giydi. Deneyimli oyuncu ilk 11’de yer almasına karşın performansı düşük olunca yerini de 66’da Herve Kage’ye bıraktı. Anderson’un daha zamana ihtiyacı var gibi gözüküyor.Oynanan oyuna baktığımızda aslında baskın oynayan bir Demirspor karşımızdaydı. Ancak kanatlardan gelen ortaları değerlendiremeyince istenilen sonuca gidilemediğini gördük.

Aslında kapalı oynayan takımlara karşı genellikle uzaktan şut denemeleri ile yapılarak istenilen sonuca gidilir. Kanatlardan her ne kadar ataklar geliştirsek de defansa takılmamız ve bunumaç sonuna kadar devam ettirmemiz bence hatalı bir taktikdi.

İlk yarıda aşağı-yukarı rakibin oyun şeklini çözdük. En azından ikinci yarıda uzaktan şutları artırmamız belki istediğimiz golleri elde etmemizi sağlayacak, rakibin gol yemesi ile ileri çıkışları ile bize farklı yerlerden gol umutları doğacaktı.

Ligin 9 haftası geride kaldı. İki yenilgi tabi ki dünyanın sonu değil. Önemli olan bundan sonrası ders çıkartılıp, hataların azaltılması… Özellikle evinde oynama avantajları iyi kullanılmalı. İleride belki bir puan bile çok şeyi değiştirecektir. Unutulmamalı…

YORUM EKLE