banner6

"5 Ocak Stadı'nın yeri Adana meydanı olsun"

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) 23. Dönem Adana Milletvekili Hulusi Güvel, Adana'ya yeni yapılacak stadyum nedeniyle yıkılması gündemde olan Adana 5 Ocak Stadyumu yerinin iktidara yakın çevrelere peşkeş çekilmemesi gerektiğini vurguladı.

CHP 23. Dönem Adana Milletvekili Hulusi Güvel, Mimarlar Odası Başkanı Bekir Kamışlı'yı ziyaretinde 5 Ocak Stadı yerinin TOKİ eliyle bazı çevrelere rant aracı olarak kullandırılmamasını istedi

 


 

"5 Ocak Stadı'nın yeri

Adana meydanı olsun"

 

 

ADANA(İLKHABER)- Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) 23. Dönem Adana Milletvekili Hulusi Güvel, Adana'ya yeni yapılacak stadyum nedeniyle yıkılması gündemde olan Adana 5 Ocak Stadyumu yerinin iktidara yakın çevrelere peşkeş çekilmemesi gerektiğini vurguladı.

TMMOB Mimarlar Odası Adana Şube Başkanı Bekir Kamışlı'yı ziyaret eden Güvel, 1938 yılında 60 kulvarlı ve 9 bin 600 kişilik olarak hizmete giren, 1975 ve 1988 yıllarında yapılan tadilatlarla bugünkü halini alan stadyumun Adana sporuna uzun yıllar hizmet verdiğini hatırlattı. Adana'ya yapılacak stadyum, hastane gibi komplekslerin yer seçiminin de ilgili odalarla ve yetkililerle görüş alışverişinde bulunularak yapılması gerektiğini vurgulayan Güvel, "Hiç kimseye sorulmadan, nüfus yoğunluğu ve uzun vade göz önüne alınmadan gerçekleşen yer seçimleri Adana ve Adanalı'ya zarar verir" dedi.

Yeni stadyumun hayata geçmesiyle birlikte Adana 5 Ocak Stadyumu yerinin Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) eliyle bazı çevrelere rant aracı olarak sunulmasından endişe duyduğunu kaydeden Güvel, "Adana'nın sağlıklı bir kent meydanı yok. Tüm dünyada şehirler meydanlarıyla anılır. 5 Ocak Stadı'nın yeri de 'Adana Meydanı' olsun" diye konuştu.

Kentin, halk konserleri, mitingler, müzik dinletileri ve kalabalık halk kitlelerinin katılımıyla çeşitli etkinliklerin düzenlenebileceği bir meydana ihtiyacı olduğunu söyleyen Güvel, "Stadyumun rant aracı olarak kullanılmasının önüne geçilmeli. Halka hizmet edebilecek, sosyal donatı alanlarıyla çevrili bir meydan olması için herkes duyarlılık göstermeli. Aksi halde söz konusu yere gökdelenleri dikip birilerine rant sağlamak Adanalı'ya büyük haksızlık olur" diye konuştu.

 

"YÖNETMELİK İPTAL EDİLEMEZ"

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Mimarlar Odası Adana Şube Başkanı Bekir Kamışlı ise yeni stadyum yapımı için başta ulaşımdan kaynaklanan yanlış bir yer seçimi yapıldığını kaydetti. Mimar ve mühendis odalarının kenti ve kentlisi için mücadeleye devam edeceğini vurgulayan Kamışlı, kendileri ile fikir alışverişinde bulunmak ve proje isteyen tüm kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum örgütlerine kapılarının sonuna kadar açık olduğunu vurguladı. Kentsel dönüşüm alanlarının halk yararına olması gerektiğinin altını çizen Kamışlı, TMMOB'ye bağlı odaların mesleki denetimlerinin engellenmeye çalışıldığını savundu.

Kamışlı, 3 Nisan 2012 tarihinde Resmi Gazete'de yayınlanan "Yapı Denetim Uygulama Yönetmeliğinde ve Planlı Alanlar Yönetmeliği'nde" yapılan değişiklikler hakkında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından belediyelere gönderilen genelgede Meslek Odası vizesinin olmayacağının vurgulandığını aktardı.

Kamışlı, "Hukuki yönden, bir yönetmelik başka bir yönetmeliğin önüne geçemez ve o yönetmelik hükümlerini  ortadan kaldırmaz. Adana Büyükşehir Yönetmeliği'nde olan 'Oda Görüş ve Onayı Aranır' hükmü başka bir yönetmeliğe eklenen bir madde ile iptal edilemez. İlçe belediyeleri oda onayı yapılmaması konusunda ısrarcı olurlar ve projeleri üzerinde oda onayı olmasından dolayı geri iade ederlerse Mimarlar Odası olarak hukuksal yollara başvuracağız" şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 1970, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER