banner6

50. KÜTÜPHANELER HAFTASI SONA ERDİ

Bu yıl tüm Türkiye’de olduğu gibi “Hayat Boyu Kütüphaneler” teması ile işlenen 50. Kütüphaneler Haftası kutlamaları Adana da da düzenlenen anlamlı etkinliklerle sona erdi.

50. KÜTÜPHANELER HAFTASI SONA ERDİ

ADANA (İLKHABER) -  Hafta nedeniyle ilk etkinlik öğrenci ve vatandaşların katılımıyla Abidin Dino Parkında gerçekleştirildi. Burada yapılan Kitap okuma etkinliğine Adanalı yazar ve şairler de katıldı. Etkinliğe katılan öğrencilere Adana gezisi yaptırıldı ve Optimum Qutlet Avm tarafından öğle yemeği verildi. Yemeğe Vali Yardımcısı Halis Arslan ile İl Halk Kütüphanesi Müdürü Selim Arslan da katıldı.

İkinci gün İl Halk Kütüphanesinde gerçekleştirilen etkinliklerde ise  saygı duruşu ve istiklal marşının ardından İl Kültür ve Turizm Müdür vekili Nuh Yıldız gün anlam ve önemini belirten konuşma yaptı. Çukurova Güzel sanatlar ve Spor Lisesi öğrencileri müzik dinletisi sundu. Müzik dinletisinin ardından İl Halk Kütüphanesi’ne üye olan ve en çok kitap okuyanlara teşekkür belgesi ve çeşitli hediyeler takdim edildi. Ödülleri öğrencilere Adana Vali Yardımcısı Halis Arslan,  Kültür ve Turizm Müdür Vekili Nuh Yıldız ve İl Halk Kütüphanesi Müdürü Selim Arslan takdim etti.

İl Halk Kütüphanesi Müdürü Selim Arslan’ın karikatür sergisinin yanı sıra Ömer Erdoğan tarafından açılan Ahşap el sanatları sergisi ile Kütüphanedeki yeni kitaplardan oluşan sergi de açıldı. Düzenlenen kokteylin ardından İLESAM a bağlı  Adanalı yazar ve şairler Remzi Yıldırım, Mansur Ekmekçi, Münevver Düver, Baki Yıldırım, Demet Duyuler, Tülay Aslan, Cengiz Abaday,  Cüneyt Malgıt,  Gül Parlak,  Ayten Özkanaktı ile Çukurova Halk Ozanları Dernek Başkanı Oruç Çakmak (Çataloğlu ) Bahçeliler Dernek Başkanı Atilla Özkan’ın kitap stantları gezildi.

Kutlama programlarının üçüncü gününde 2000 Evler Ortaokulu salonunda ‘’Sıra dışı Okurlar Belgeseli’’ adlı belgesel gösterimi yapıldı. Adana İl Halk Kütüphanesi Müdürlüğü salonunda ise konferans verildi. Ç.Ü. Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyat Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Bedri Aydoğan tarafından verilen konferansta ‘’Kitap Kütüphane İlişkisi ve Okuma Alışkanlığının Kazandırılması’’ konusu işlendi. Perşembe günü yapılan etkinlikler de Adana İl Halk Kütüphanesi Müdürü Selim Arslan, Polis Radyosunda ‘’ 50. Kütüphane Haftası’’ konulu söyleşiye katıldı. Daha sonra  Adana Karacaoğlan Edebiyat Müze Kütüphanesinde söyleşi yapıldı. Söyleşiye Adana İl Halk Kütüphanesi Müdürü Selim Arslan ile Kütüphaneci Elife Hülya Avan konuşmacı olarak katıldı.

Adana İl Halk Kütüphanesi Müdürlüğü salonunda gerçekleştirile tiyatro gösterisinde  Adana Gösteri Sanatları Tiyatrosu Yönetmeni Muhittin Yeşilova ve ekibi ‘’Canlanan Masallar’’ adlı tiyatro gösterisi sundu. Gösteri büyük ilgi ve beğeni ile izlendi. Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan ‘’Sıra Dışı Okurlar’’ belgeseli gösterimi ile 50. Kütüphane Haftası kutlamaları sona erdi. Adana İl Halk Kütüphanesi Müdürü Selim Arslan, Bu yıl “Hayat Boyu Kütüphaneler” teması ile işlenen 50. Kütüphaneler Haftası kutlamalarına gösterilen ilgiden büyük memnuniyet duyduklarını söyledi ve etkinliklere katılan herkese teşekkür etti.

Güncelleme Tarihi: 06 Nisan 2014, 14:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER