banner6

Eğitimde zorlama yok

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, kimsenin arzu etmediği bir okula zorla yönlendirilmesinin söz konusu olmadığını söyledi.

Eğitimde zorlama yok

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, bir dizi etkinliğe katılmak üzere geldiği Adana’da branş öğretmenleri ile toplantı yapıp ardından esnaflarla bir araya geldi.

 

Bakan Avcı ilk olarak Nezihe Yalvaç Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi'nde düzenlenen toplantıya katıldı. Toplantı öncesi soruları yanıtlayan Avcı, Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sisteminde tercih yapmayan öğrencilerin imam hatip liselerine yönlendirildiği iddialarına ilişkin cevapta verdi. Avcı, hiç kimsenin arzu etmediği bir okula zorla yönlendirilmesinin katiyen söz konusu olmadığını savundu.

 

Ortaya atılan iddiaların öğrencileri ve velileri tedirgin etmeyi amaçlayan sistematik bir çaba olduğunu ileri süren Bakan Avcı, tercihlerin nasıl yapılacağını öğrenciler, öğretmenler ve velilerin çok iyi bildiğini kaydetti. Basına kapalı gerçekleşen toplantının ardından Bakan Avcı, daha sonra Çukurova İlçesi’nde bulunan esnafları ziyaret etti. Esnaflarla sohbet eden Bakan Avcı, ardından ise Ceyhan İlçesi’nde esnaf ziyareti gerçekleştirdi.

Bayram BULUT

 

ADANA (İLKHABER) Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Adana’da branş öğretmenleri ile bir araya geldi.

 

Bir dizi etkinliğe katılmak üzere Adana’ya gelen Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, ilk olarak Nezihe Yalvaç Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi'nde düzenlenen toplantıya katıldı. Toplantı öncesi kendisini bekleyen basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Bakan Avcı, Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sisteminde tercih yapmayan öğrencilerin imam hatip liselerine yönlendirildiği iddialarına ilişkin cevapta verdi. Avcı, hiç kimsenin arzu etmediği bir okula zorla yönlendirilmesinin katiyen söz konusu olmadığını savundu.

 

Avcı, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, 8'inci sınıf öğrencilerinin girdiği TEOG sınavlarında kopya çekmekle suçlanan öğrencilerin açtığı iptal davaları sonrasında Danıştay 8'nci Dairesi'nin verdiği yürütmeyi durdurma kararının ardından puanların ve yüzdelik dilimlerini yeniden hesapladığını, sonuçların da bugün açıklandığını bildirdi. TEOG sınavına giren öğrencilerin ikametgah durumundan dolayı zorunlu olarak imam hatip liselerine kaydedileceği iddialarına tepki gösteren Bakan Avcı, “Kimsenin arzu etmediği bir okula zorla yönlendirilmesi söz konusu olamaz, olmamıştır. Hangi öğrencinin, hangi tercihler doğrultusunda, hangi okullara gideceğini en iyi velilerimiz biliyor” dedi.

 

Ortaya atılan iddiaların öğrencileri ve velileri tedirgin etmeyi amaçlayan sistematik bir çaba olduğunu ileri süren Bakan Avcı, tercihlerin nasıl yapılacağını öğrenciler, öğretmenler ve velilerin çok iyi bildiğini kaydetti. Avcı sözlerini şöyle sürdürdü, “Dolayısıyla bu tür spekülasyonlar başından beri öğrencilerimizi, velilerimizi tedirgin etmek için özellikle ima edilen spekülosyanlardır. Hangi öğrencinin, hangi tercihler doğrultusunda, hangi okullara gideceğini en iyi velilerimiz biliyor. Kimsenin arzu etmediği bir okula zorla yönlendirilmesi, katiyen söz konusu olamaz, olmamıştır. Kaldı ki biz kontenjanlarımızı açıkladık. En büyük kontenjan meslek liselerimizdedir. Sonra Anadolu liselerinde, daha sonra İmam Hatip Anadolu liselerinde, en son da fen ve sosyal bilimler liselerindedir. Dolayısıyla kontenjanlar müracaatlara uygun. Öğrencilerimiz de kendilerine en uygun tercihlerini yapıp, okullarına yerleşecekler. Özellikle velilerimizden rica ediyorum; bu konuda çok dikkatli olsunlar. Onları tedirgin etmek için çok sistematik bir çaba olduğunu daha önce de söylemiştim. Bunlara karşı da duyarlı olmalarını özellikle rica ediyorum diye konuştu.

Bakan Avcı, daha sonra branş öğretmenleri ile toplantıya katıldı. Basına kapalı gerçekleşen toplantının ardından Bakan Avcı, Daha sonra Çukurova İlçesi’nde bulunan esnafları ziyaret etti. Esnaflarla sohbet eden Bakan Avcı, ardından ise Ceyhan İlçesi’nde esnaf ziyareti gerçekleştirdi.

Güncelleme Tarihi: 04 Ağustos 2014, 17:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER