Veliler için masraf zili çaldı

2015-2016 eğitim ve öğretim yılının başlamasına sayılı günler kala velilerde kırtasiye alışveriş telaşı başladı. Yaklaşık 18 milyon öğrenci için çalacak ders zili, velilerin de masraf zili oldu.

Veliler için masraf zili çaldı

 

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)- 2015-2016 eğitim ve öğretim yılının başlamasına sayılı günler kala velilerde kırtasiye alışveriş telaşı başladı. Yaklaşık 18 milyon öğrenci için çalacak ders zili, velilerin de masraf zili oldu.

 

Kırtasiye malzemesi, servis yemek masrafı derken veliler şimdiden kara kara düşünmeye başladı. Kırtasiyecilerin yolunu tutmaya başlayan veliler, hesaplarını kitaplarını yaparak alış verişlerini yapacak. Veliler, kendilerinin yalnızca kırtasiye masraflarının olmadığını, yemek ve servis gibi masraflarla da karşı karşıya olduklarını aktardı. Öğrenci velilerden Aliye Sözüöz, kendisinin 3 çocuğunun olduğunu 3’ününde okula gittiğini belirtti. Öğrencilerin masraflarının oldukça yüksek olduğunun altını çizen Sözüöz, “Öğrenci masrafları yüksek. Asgari ücretle çalışıp çocuklarını okula gönderenler var. Bu kişiler aldıkları bu parayla nasıl geçinecekler Allah yardımcıları olsun. Şuan en düşük kırtasiye masrafımız 300 TL’yi buluyor. Bu rakam en düşük rakam bu fiyata diğer giderler ekli değil.” dedi.

 

Öte yandan Eğitim-Bir-Sen Stratejik Araştırmalar Merkezi'nin yaptığı araştırmaya göre; okul öncesi eğitime kayıt olan bir öğrenci için başlangıç masrafı olarak ortalama 485 lira, ilkokula başlayan bir öğrenci için 680 lira, ortaokula başlayan bir öğrenci için 705 lira, ortaöğretime başlayan bir öğrenci için ise 775 lira harcama yapılması gerekiyor. Öğrencinin mecburi sadece okul ihtiyacı olan 50 civarındaki madde üzerinden yapılan hesaplamaya göre; bir öğrenci için, okul öncesi eğitim, ilköğretim ve ortaöğretimin sonuna kadarki eğitimi boyunca ortalama 17 bin 130 lira harcama yapılıyor. Söz konusu rakam, ayda ortalama 159 lira olarak veliye yansıyor. 2014-2015 öğretim dönemi başında hesaplanan rakam 141 lira iken, bu yıl yüzde 12.7 oranında, 18 liralık bir artış göstererek 159 liraya yükseldi. Bu rakama kantin-yemekhane ve servis ücretleri de eklendiğinde veliler büyük bir eğitim maliyetinin altına girmiş oluyor. Ortaöğretimdeki eğitimi boyunca bir öğrenci için ortalama 8 bin 80 lira, ayda ise ortalama 168 lira harcama yapılırken, öğrenciye kantin- yemekhane için para ayrıldığında, bu rakam okul öncesi ve ilköğretimde aylık ortalama 295, ortaöğretimde 335 liraya çıkıyor. Bu masraflara okul servisi de eklendiğinde okul öncesi ve ilköğretimde maliyet 295 liradan 483 liraya, ortaöğretimde ise 335 liradan 517 liraya çıkıyor.

Güncelleme Tarihi: 24 Eylül 2015, 14:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2