banner6

'Ekmeği kesen cennete giremez' sözü gerçek mi?

"Ekmeği kesen cennete giremez" sözü gerçek mi?

Ekmek bizim inanç ve örfümüzde kutsaldır. Kutsal kabul edildiği için her zaman ona hürmet ve saygı göstermek gerekir. Ancak kutsal kabul edilen ekmeği ihtiyaç halinde kesmek veya bölmekte dinen bir sakınca yoktur.

Halk arasında kullanılan "Ekmek kesmek" tabiri, yenilecek ekmeği dilimlere ayırmak manasında olmayıp, başkasının rızkını engellemek, onun alacağı ekmeğin parasını kesmek, hakkını vermemek anlamına gelmektedir. Ki bu da kul hakkıdır. Kul hakkı ki Allah’ın affetmediği iki büyük günahtan birisidir. Kul hakkını kul affederse Allah affeder. Ancak kul affederse ya da affetmese cezasını çektikten sonra Müslüman kimse yine cennete girecektir. Çünkü Müslüman kimse er ya da geç cennete girecektir.

 

Sarhoş kimsenin yaptığı yemin geçerli olur mu?

Sarhoşluk verici bir maddeyi kullanan kimse o anda aklı başından gitmişse ve ne dediğini bilmeyecek derecede aklı başında değilse, sarhoşluğu geçtiğinde ne dediğini hatırlamıyorsa bu kimsenin yemini yemin kabul edilmez. Yeminin de itibar edilmez.

Ancak maddeyi kullanmakla beraber aklı başında ise ve ne dediğini gayet iyi biliyor ve hatırlıyorsa bu kimsenin ettiği yemin yemin sayılır. Bu yemini de bozarsa yemin kefareti gerekir.

 

Ölü kefenlendikten sonra yüzünü açıp bakmak caiz midir?

Cenaze yıkanıp kefenlendikten sonra yüzünün açılarak yakınlarına veya dostlarına son kez gösterme de ya da onu öpmelerinde bir sakınca yoktur.  Nitekim Hz. Peygamber’in oğlu İbrahim vefat ettiğinde böyle yaptığı bilinmektedir.

Aynı şekilde Hz. Peygamber Efendimiz vefat ettiğinde Hz. Ebû Bekir’in de onun yüzünden örtüyü kaldırdığı, sonra da üzerine kapanıp, iki kaşının arasını hürmetle öptüğü ve ağlamağa başladığı hadis kaynaklarında nakledilmektedir (Ebû Dâvud, Cenaiz, 3163).

Ancak ölü kadın ise, kadın cenazenin yüzüne mahremi olan erkeklerle, kadınların bakmaları caizdir. Fakat mahremi olmayan erkeklerin herhangi bir zaruret bulunmadıkça kadın cenazenin yüzünü açıp bakmaları mekruh görülmüştür.

 

Öğle ya da ikindi namazlarında Fatihayı sesli okumak namaza zarar verir mi?

Kişinin namaz kılarken sessiz okunması gereken yerde sesli okuyorsa namazı bozulmaz. Ancak Hanefi mezhebine göre vacibi terk ettiğinden dolayı sehiv secdesi yapması gerekir. İmam gündüz kıldırdığı namazları sessiz kıldırması ve gece kılınan namazları da sesli kıldırması vaciptir. Fakat burada vacibin terkinden dolayı ise sehiv secdesi gerekir.

Sessiz okunacak yerde sesli okumaktan dolayı sehiv secdesini gerektiren miktar ise namazın farz olan kıraati kadardır.

 

Günün Ayeti

Ölüm sarhoşluğu gerçekten geldiğinde, "Ey insan! İşte bu senin öteden beri kaçtığın şeydir." denir.

Kaf, 50/19.

 

Günün Hadisi

"Bir kimsenin, bir malda kusur olduğunu bildiği halde, müşteriye haber vermeden satması haramdır.”

Buhari, “Buyu’” 19.

Günün Sözü

İnsanın aklı çoğaldıkça can sıkıntısı artar.

Dostoyevski

 

Günün Duası

Allah’ım, senden hidayet, takva, iffet ve gönül zenginliği istiyorum.

 

Bunları biliyor muyuz?

Ruz-i Mahşer Nedir?

Kıyamet koptuktan sonra insanların diriltilip hesap için toplandıkları gün demektir.

 

Günün Nüktesi

Kim derecesinin yükseltilmesini istiyorsa…

 Hz. Ebu Hüreyre anlatıyor Hz. Peygamber buyurdular ki:

"Kim kıyamet gününde Allah'ın kendisine şerefli bir makam vermesini ve derecesini yükseltmesini isterse;

 kendisine zulüm edeni affetsin,

 kendisine vermeyene versin,

 kendisine gelmeyene gitsin ve

 

 kendisine cahilce davranana hilm ile olgun muamele etsin."

YORUM EKLE