banner6

5 milyon emekli ikinci bir işte çalışıyor

5 milyon emekli ikinci  bir işte çalışıyor

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER) - Emekli Sen Adana Şube Başkanı Mehmet Bunsuz, 12 milyon emeklinin 5 milyonunun ikinci bir işte çalıştığını veya iş aradığını söyledi.

DİSK Adana Bölge Temsilciliği’nde bir araya gelen emekliler  burada basın açıklaması yaptı. Emekliler adına basın açıklaması metnini Emekli Sen Adana Şube Başkanı Mehmet Bunsuz yaptı. Emeklilerin geçim sıkıntısı içerisinde yaşadığını anımsatan Bunsuz, “Öyle ki 12 milyonu aşkın emeklinin 5 milyonu ikinci bir işte çalışmakta ya da iş aramaktadır. Emeklilerin yüzde 80'i nitelikli sağlık hizmetinden yararlanamamakta ve neredeyse tamamı sosyal yaşamın dışına itilmektedir. “Aktif yaşlanma” zaten hayal dahi edilememektedir. Böylesine baskılanmış bir yaşam sürmekte olan emekliler, Temmuz ayı enflasyon verileriyle bir kez daha hayal kırıklığına uğratılmıştır. Çaya, şekere, akaryakıta, elektriğe zamlar gelmektedir. Bu zamlarla beraber, emeklilerin alım gücü ciddi ölçüde zayıflamıştır. Devamı gelecek olan zamların 1 Temmuz itibariyle yansıtılacak olmasının tek nedeni, Temmuz ayı enflasyonunun düşük gösterilerek emekçilere verilecek olan enflasyon farkının düşürülmek istenmesidir.” dedi.
Yapılan zamları değerlendiren Bunsuz, “En düşük maaşı alan işçi emeklisine 56 TL, en düşük maaşı alan memur emeklisine 138 TL, yine en düşük maaşı alan Bağ-Kur emeklisine 69 TL zam yapılmıştır. Tüm bu yaşananlar ortadayken bizler siyasi aktörlerden acilen taleplerimizi hayata geçirmelerini bekliyoruz. Haziran ayı sonu itibariyle temel gıda ve tüketim mallarına yapılan tüm zamlar geri çekilsin. Emekli aylıkları (dul ve yetimler dahil) 2 bin 500 TL'nin altında olmasın. Sağlıkta katkı payı kaldırılsın, emeklilerin nitelikli sağlık hizmetinden faydalanması sağlansın. Emeklilerin ücretleri yalnızca enflasyona endeksli değil milli gelir artışı da göz önüne alınarak belirlensin. Emekli ikramiyeleri yıl içinde bin 750 TL'ye yükseltilsin ve her yıl güncellensin. Emeklilerin toplu sözleşmeli sendikal örgütlenmesi önündeki engeller kaldırılarak yasal düzenlemeler acilen hayata geçirilsin.” diye konuştu.


 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42