banner6

50 MİLYON DOLAR

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Çavuşoğlu, Anamur'da ülke turizmini değerlendirdi ve hükümetin 2013 hedefini açıkladı:

50 MİLYON DOLAR

Mehmet ŞAHİNCİLEROĞLU

ADANA (İLKHABER) - Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Ak Parti Antalya Milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu, bir dizi ziyaretler gerçekleştirmek için Mersin’in Anamur İlçesi’ne geldi.

D-400 Karayolu Ören Beldesi Bölge Trafik önünde coşkulu bir kalabalık tarafından karşılanan Bakan Çavuşoğlu, konvoy eşliğinde Hükümet Konağı’na geçti. Burada Anamur Kaymakamı Cengiz Cantürk ve daire amirleri tarafından karşılanan Bakan Çavuşoğlu, Kaymakam Cengiz Cantürk’ü makamında ziyaret etti. Burada gazetecilere bir açıklama yapan Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Ak Parti Antalya Milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu, “Anamur’da olmak çok güzel. Avrupa Birliği’nin 2013 Türkiye Raporu’nda Anamur ile ilgili bir şey yok. Fakat Türkiye geneli ile ilgili tabi önemli tespitler var. Turizmi sadece deniz kum olarak düşünmemeliyiz. Deniz, kum turizminin yanında alternatif turizm alanlarına yönelmeliyiz. Yılın 12 ayına turizmi yaymalıyız. Bu potansiyel bu bölgede var. Alanya, Gazipaşa, Anamur ve Bozyazı için alternatif turizmler geliştirilmelidir. Akdeniz Sahil Yolu tamamlanınca buralar cazibe merkezi olacaktır. Gazipaşa Havaalanı bölge insanı için çok önemli. Ben de bir Yörüğüm. Bizim kader birliğimiz var. Kültürümüz aynı. Her şeyimiz aynı. Hala hayvancılık ile uğraşır ailem. Hatta çobanlarımız Anamurludur. Bizim aile Anamur kilimlerini çok severdi. Ben de severim. Hala o dokunan Anamur kilimleri vardır ailemizde.

Hükümet olarak Akdeniz Sahil yolunun tamamlanmasına büyük önem veriyoruz. Ben ne kadar Antalya’dan milletvekili seçilmişsem de Mersin’in de milletvekiliyim, bakanıyım. Bu anlamda Mersin’in de turizmden en az Antalya kadar yararlanmasını temenni ediyorum. Mesela Gazipaşa Havaalanı’nın açılması için nereyeyse 11 yılımı verdim. Şimdi Anamur, Bozyazı, Gazipaşa, Alanya hep birlikte bu havaalanını kullanarak bir iki saatte İstanbul’a ulaşıyoruz. Yollarımızın tamamlanması ile bu ulaşım imkânı daha da kolaylaşacak ve Türkiye’nin turizm potansiyelinden Mersin’de en iyi şekilde yararlanacak. 2 binli yıllarda, Türkiye 13 milyon turist ağırlarken Antalya’da 3 milyon turist ağırlıyordu. Şimdi sadece Alanya 4 milyon turist ağırlıyor. Antalya ise 12 milyon turiste ev sahipliği yapıyor. Ülkemizin turizm potansiyelini daha kullanılır hale getirebilirsek bu rakam daha da artacaktır. 2023 için hedefimiz 50 milyon turist, 50 milyon dolar.” diye konuştu.

Anamur Kaymakamı Cengiz Cantürk’ü ziyaretinin ardından Anamur Muz Üreticileri Birliği Başkanı Mehmet Güzel’i de ziyaret eden Bakan Çavuşoğlu, “Yerli muz nerede yetişirse yetişsin! İster Anamur’da, ister Alanya’da, ister Hatay’da. Artık markadır ve adı Anamur muzudur. Biz hükümet olarak Anamur Muzunun piyasada hak ettiği değeri görmesi için mücadele veriyoruz. Bunun için ithal muza karşı uygulanan kota devam edecek. Muz-Bir Başkanımız Mehmet Güzel’in Avrupa Birliği projelerinden Anamur Muz-Bir olarak faydalandırılması için danışmanlık hizmetleri vererek projenin geçmesi için yardımcı olacağız.” şeklinde konuştu. Burada Bakan Çavuşoğlu’na çağla, muz ve çilek ikramları yapıldı.

Hükümet Konağı’ndaki temaslarının ardından Ak Parti İlçe Başkanlığı’na geçen Bakan Çavuşoğlu, Ak Parti Anamur Belediye Başkan Adayı Atilla Olçum’a her zaman destek olacaklarını ifade ederek Bankalar Caddesi’nde esnaf ziyareti gerçekleştirdi.

Güncelleme Tarihi: 19 Mart 2014, 15:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42