banner6

Aile sigortası uygulanmalı

Adana’da tarım işçileriyle buluşan CHP Milletvekili Tekin, Başbakan Yıldırım’a çağrıda bulundu:

Aile sigortası uygulanmalı

ADANA (İHA) - Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, mevsimlik tarım işçilerinin yaşadığı çadırlara yaptığı ziyaretinde karşılaştığı altyapı ve sağlık sorunları nedeniyle yetkililere çağrıda bulunarak şartların iyileştirilmesini istedi. Tekin, Meclis'e sundukları 'aile sigortası' kanun teklifine yönelik Başbakan Binali Yıldırım'a da çağrıda bulunarak, "Gelin bu bölünmüş aileleri birleştirelim" dedi.
Tekin, beraberinde CHP Adana İl Başkanı Ayhan Barut, eski İl Başkanı Orhan Sümer, eski Adana Milletvekili Ali Demirçalı, Orhan Bayram, Özgür Kurt ve Koza Yardımcı ile birlikte Yüreğir ilçesine bağlı Solaklı'daki mevsimsel tarım işçilerinin yaşadığı çadırları ziyaret ederek işçilerin sorunlarını dinledi. Genellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nden Adana'ya gelen işçilerin yaşadığı çadırlarda tuvalet, banyo, elektrik, su gibi altyapı problemlerinin olduğu görüldü. İşçiler, Adana'da yıllardır yaşadıklarını ve bu halde yerleşik hayata geçtiklerini ifade etti.
Vergi levhası olmasa da vatandaşların Türkiye'de nefes almak hariç her şeyin vergisini ödediğini söyleyen Gürsel Tekin, vatandaşların da karşılığında hizmet beklediğine işaret ederek, "Bizim yurttaşlarımız çok az şeyle yetinmeyi bilen insanlardır. Sanki burada hiçbir sorun yokmuş gibi. 'Elektriğimiz olsa, biraz da kamu imkanları, suyumuz olsa' yetiniriz diyor. Bu aslında çok önemli ve büyük bir davranıştır. Devletin varlık sebebi, sağlık, işsizlik, yoksulluk ve eğitimini gidermek içindir, yoksa devlet olmazsınız Dünyanın her yerinde vergi ödeyen tüm yurttaşlarımız hizmet gelmiyorsa devletinden hesap sorar" şeklinde konuştu.

"YILDA 4 BİN 500 LİRAYLA GEÇİNİYORLAR"
Mevsimlik işçilerin yaşadığı çadırları 2012 yılında da ziyaret ettiğini ancak bugün hala manzaranın değişmediğini belirten Tekin, altyapı, sağlık, eğitim ve diğer sorunlar için yetkilileri göreve davet etti. Tekin, şöyle devam etti:
"Buradaki insanların hangi dramatik çerçeve içerisinde çalıştığını görmüş olsalar, buna göre yapılacak ne var mesela diyecekler. Çocuklar hasta olduğunda nereye gidecek, hangi imkanlardan faydalanacak? Tarım işçileri en fazla 90 gün çalışıyor. Yani ortalama 45 buçuk lira, 50 lira olarak hesaplarsanız yılda 4 bin 500 lira ücretle bu insanlar çalışacak. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre açlık sınırının çok çok ötesinde bu. Yeni Başbakan'a çağrıda bulunmak istiyorum. Gelin bu bölünmüş aileleri birleştirelim. Eyvallah bölünmüş yollar yaptınız ama aileleri bölmeyin."

"BU İLKELLİKTE İNSANLAR NASIL ORUÇ TUTACAK?"
Parlamentoya sundukları 'aile sigortası' teklifinin önemine de vurgu yapan Tekin, herkesin sosyal güvencesinin olabileceği bir sigortacılık sistemi olması gerektiğini kaydetti. Maliyetin abartılı ve büyük rakamlar olmayacağını savunan Tekin, bu sigorta sayesinde işi ve imkanı olmayan her ailede kadınlara düzenli maaş verileceğini, bu maaş sayesinde de çocukların eğitim ve diğer ihtiyaçlarının karşılanabileceğini söyledi. Başbakan Binali Yıldırım'a seslenen Tekin, Yıldırım'ın bu konuda duyarlı olacağını umduğunu ve gerekiyorsa aile sigortası teklifinin komisyon oluşturularak yeniden yapılandırılabileceğini dile getirdi.
Ramazan ayının yaklaştığını anımsatan Tekin, "Hepimiz, başta Ankara'daki siyasetçilerin tamamı lüks otellerde iftarlarını açacaktır. Bırakın iftarları, bu ilkellikte insanlar nasıl oruç tutacak onu da çok merak ediyorum. Yeni Başbakan bu konuda duyarlı davranacak diye düşünüyorum" ifadelerini kullandı. Tekin, sözlerini şöyle tamamladı:
"Yoksul ailelerin yüzde 20'sinin Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre milli gelirden aldığı pay yüzde 6. Zenginler, siyasetçiler, kamu yöneticilerinin aldığı pay yüzde 49. Allah hiç kimsenin evine, ocağına ateş düşürmesin, onların da ocağına ateş düşsün istemiyorum elbette olmamalı ama kerpiçli evlere her gün şehit ateşi düşerken, yoksul ailelerin evine ateş düşerken devletin tüm nimetlerinden faydalanan bu kesimin hiçbir mağduriyetinin olmamasını da altını çizerek söylüyorum. Oy verdiğinizde kendinizi gözden geçirin."

Güncelleme Tarihi: 29 Mayıs 2016, 17:18

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER