banner6

Bulut: Ekonominin temeli güvendir

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilen Bankacılık Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi üzerinde söz aldı.

Bulut: Ekonominin temeli güvendir

ADANA (İLKHABER) - CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilen Bankacılık Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi üzerinde söz aldı.  Bulut, yine Meclis’te halkın gündemi olmayan yeni vergiler, borçlanmalar, güç talepleri içeren Sarayın torba yasasının görüşüldüğünü söyledi.  “Halkın gündemi boş tencere, halkın gündemi boş cüzdan” diyen Bulut, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın  "Enflasyonda, kurda, faizde başarının devamını sağlıyoruz" sözlerini hatırlattı. Bulut, Albayrak’ın Bakan olduğunda döviz kurunun 4,61, şimdi ise kurun 6,10 olduğunu kaydetti.

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, ekonominin temelinin güven olduğunu, güveni sağlamak için de adalet, şeffaflık, denetleme, bağımsız yargı, kaliteli yasama, özgür basın gerektiğini söyledi. Türkiye’de bunların hiçbirinin olmadığı için ekonominin dip yaptığını kaydeden Bulut,  “Yürütmeye ve AKP’ye önerim yirmi aydır ne yapıyorsanız onu yapmayın” dedi.

ÜLKE ALGI İLE YÖNETİLİYOR

Ülkenin algı ile yönetildiğini belirten Bulut,  son beş yılda kredi kartı ve tüketici kredisi kullanan 3 milyon 687 bin kişinin, 2019 yılında kredi kartı ve tüketici kredisi borcundan dolayı 1 milyon 403 bin kişinin icralık olduğunu bildirdi.  Tüketici kredisi ve tüketici borçlarının 2002 yılında 6,6 milyarken, 611 milyar liraya çıktığını kaydeden Bulut,  Türkiye'deki resmî işsiz sayısının 4 milyon 308 bin, resmî olmayan işsiz sayısının ise 8 milyona yaklaştığını ve cumhuriyet tarihinin en yüksek oranı olduğunu söyledi. Neredeyse savaş dönemlerindeki işsizlik oranının yaşandığını belirten Bulut, genç işsizliğin yüzde 25 olduğunu her 4 gençten birinin işsiz olduğunu ifade etti.

VATANDAŞIN İHTİYACINA YÖNELİK YASA ÇIKARALIM

Son üç yılda 18 milyon vatandaşın elektriğinin kesildiğini, geçim sıkıntısı nedeniyle son bir haftada, Şırnak'ta, Konya'da, Hatay'da, İstanbul'da intiharların yaşandığını bildirdi. 2002 ile 2018 dönemleri arasında 50 bin kişinin intihar ettiğini kaydetti. Yürütme ve yasamanın ekonomiye ilişkin tedbir alması gerektiğini kaydeden Bulut, ancak Meclis’te sarayın ihtiyaçlarını karşılayan yasaların çıkartıldığını belirtti. Meclis’te denetleme görevinin her partiye düştüğünü kaydeden Bulut, “Yasama, hüviyetini sadece yürütmenin ihtiyacına göre karşılamaz; vatandaşın ihtiyacına göre de karşılaması gerekir. Çünkü bu sistemin amacı, vatandaşın ihtiyaçlarına göre yasama hizmetlerinin yapılması, yasama görevinin yerine getirilmesi ama bakıyoruz, yürütmede Tayyip Erdoğan; hukukta, yargıda Tayyip Erdoğan. Bari yürütmede Tayyip Erdoğan'ı bırakalım, vatandaşın ihtiyaçlarını karşılayan yasalar çıkartalım ”dedi.

EKONOMİNİN TEMELİ GÜVENDİR

Ekonominin temelinin güven olduğun kaydeden Bulut, “Eğer güven o ülkede yoksa ekonomi dip yapar; yabancı yatırımcılar gelmez, insanlar birbirine güvenmez, ekonomik olarak da herhangi bir yatırıma girmez. Güven için de adalet, şeffaflık, denetleme, bireysel özgürlük, bağımsız yargı, kaliteli yasama, özgür basın gerekir ama bakıyorsunuz, bunların hiçbiri bu ülkede yok. O nedenle ekonominin dip yapması kadar da doğal bir şey yok.  Yürütmeye ve AKP’ye önerim yirmi aydır ne yapıyorsanız onu yapmayın” ifadelerini kullandı.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER