banner6

Büro emekçileri vergi reformu istedi

Adana’da KESK’e bağlı Büro Emekçileri Sendikası üyeleri, 24 Şubat-2 Mart tarihlerini kapsayan Vergi Haftası’nın kutlanmasını karşı çıkarak, “Vergi haftası kutlamaları iptal edilmeli, adil bir vergi sistemi için vergi reform hayata geçirilmelidir” dedi.

Büro emekçileri vergi reformu istedi

Halil İbrahim UĞUR

ADANA-(İLKHABER) Adana’da KESK’e bağlı Büro Emekçileri Sendikası(BES) üyesi bir grup dün Adana-Beşocak Vergi Dairesi önünde bir araya gelerek eylem yaptı. 24 Şubat – 2 Mart tarihlerini kapsayan vergi haftasının değişik etkinliklerle kutlanacağını belirten grup bunun yerine vergi reformu yapılmasını istedi. Bir süre slogan atan grup adına basın açıklaması yapan BES Adana Şube Başkanı Sinan Tunç, “Bu ülkede küçüğünden büyüğüne sermeya sahipleri, şirketler ve servet sahiplerinin ödedikleri vergi devede kulak bile değildir. Biz biliyoruz ki vergileri işçiler, memurlar, işsizler, yoksullar kısaca halkımız ödüyor.” dedi.

 

Türkiye’de uygulanan vergi sistemini eleştiren Sinan Tunç, “Ülkemizde uygulanan vergi politikalarının emekçileri yoksullaştırmanın en etkin araçlarından biri haline geldiğini söyledik. Emekçiler üzerindeki vergi yükünün kaldırılmasını, harcama aşamasında alınan ÖTV, KDV gibi dolaylı vergilerin kaldırılmasını ve bunların yerine servet vergisinin getirilmesini, eğitim, sağlık, sosyal güvenlik gibi hizmetlerin vergisiz olmasını savunduk. Kamu harcamalarının denetimini, açıklık, şeffaflık, hesap verilebilirlik ilkelerini savunduk.” diye konuştu.

 

Açıklamasında ayrıca Vergi Haftası Kutlamaları’nın artık bir önemi kalmadığının altını çizen Sinan Tunç, “Vergi haftası kutlamaları iptal edilmeli, adil bir vergi sistemi için vergi reformu hayata geçirilmelidir. Ek ödemelerin emekli aylığında yansıtılması, fazla mesai ücretlerinin verilmesi, eşit işe eşit ücret ilkesinin sağlanması, emekli olan personelin yerine yeni personel alımının yapılması, ücretler üzerindeki artan oranlı gelir vergisi uygulamasına son verilmesi gibi Maliye Emekçilerinin talepleri karşılanmalıdır.” dedi.

 

Güncelleme Tarihi: 27 Şubat 2014, 18:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER