banner6

Canlı kurbanlık kilogram fiyatı arttı

Canlı kurbanlık kilogram fiyatı arttı

Bayram BULUT

 

ADANA (İLKHABER)-Adana’da geçtiğimiz haftalarda açıklanan canlı kurbanlık fiyatları, ithal kurbanlık hayvanlar nedeniyle arttırıldı.

Adana Kasaplar Odası tarafından açıklanan kurbanlık fiyatları arttırıldı. Daha geçtiğimiz haftalarda komisyon olarak toplanan ve keçi ve koyunların canlı kilogram fiyatı 24 lira, düve fiyatı ise 20 lira olarak açıklanmıştı. Aradan geçen kısa süre içerisinde bu fiyatlar tekrar arttırıldı. Arttırılan bu fiyatlarla birlikte yeni açıklanan rakamlarda keçi ve koyunun canlı kilogram fiyatı 26 lira, düvenin ise 21 lira oldu.

TOPLANTI YAPILMIŞTI

Adana’da kurbanlık koyun, keçi, tekenin kilogram fiyatının belirlenmesi için 10 Temmuz tarihinde  toplantı yapılmıştı. Adana Kasaplar Odası’nda gerçekleşen toplantıya Adana Kasaplar Odası Başkanı Saruhan Yağmur, D.K.K Başkanı Murat Şen, Adana Büyükşehir Belediyesi Zabıtası, Seyhan Zabıtası, Yüreğir Zabıtası, Çukurova Zabıtası ve Meslek üyeleri adına Zafer Oğuz katılmıştı. Toplantıda ilk olarak 26 liradan fiyat açılmış ve herkesin bir fiyat ortaya sürdüğü toplantıda ortak karar alınmıştı.

İLK AÇIKLAMADA DÜVE 20, KEÇİ, KOYUN 2 LİRAYDI

Bu toplantıda alınan karar doğrultusunda Kurbanlık satış kilogram fiyatları koyun, keçi ve tekede 24, dana ve düvede ise 20 lira olarak belirlenmişti. Alınan kararla kurbanlık kesimlerinde ise büyükbaş hayvanlarda 300 liraya, küçükbaş hayvanlarda 50 liraya yapılacağı duyurulmuştur. 

2 LİRA DAHA ARTTI

Kurbanlık fiyatlarının bu yükseliş ile 2 lira artmış oldu. Ancak bu fiyat canlı koyun ithal edilmesinden dolayı kurbanlık fiyatlarının değiştirilmesine neden oldu. Komisyon tekrar toplanarak fiyatlar üzerinde tekrar değerlendirmelerde bulundu. Kurbanlık kesim fiyatlarında komisyon bir değişiklik yapmazken, ithal kurbanlık hayvanlar konusu nedeniyle bu fiyat arttırılarak belirlenen canlı keçi, koyun kilogram fiyatı 24 liradan 26 liraya yükseltildi. Belirlenen canlı kilogramı 20 lira olan düvenin fiyatı ise 1 lira arttırılarak 21 liraya çıktı.
 

KEÇİ, KOYUN 25, DÜVE 21 

Konuyla ilgili açıklama yapan Adana Kasaplar Odası Başkanı Saruhan Yağmur,  toplantıda ortak karar aldıklarını belirtti.  Yağmur, kurbanlık küçükbaş kilogram fiyatının 26, büyükbaş fiyatının da 21 lira olduğunu bildirdi. Saruhan, yaptığı açıklamada, canlı koyun ithal edilmesinden dolayı kurbanlık fiyatlarının değiştirildiğini kaydetti. Saruhan, kurbanlık fiyat belirleme komisyonu olarak küçükbaş hayvanlar için kurbanlık kilogram fiyatının 26, büyükbaş fiyatının da 21 lira olarak belirlendiğini açıkladı.

KİMLİKSİZ HAYVANLARA DİKKAT

Kimliksiz hayvan satanlara dikkat edilmesini isteyen Yağmur, “Kimliksiz bir şekilde kurbanlık kesimi yaptığını tespit ettiğimiz kişilere yaptırım uygulayacağız. Ayrıca kasap olmadığı halde kıyma çekenlerin de makinelerine Adana Valiliği ve İl Emniyet Müdürlüğünce el koyulması için talepte bulunduk. Çünkü acemi kasaplar kendilerini yaralayıp Adana’nın imajını zedeliyorlar” dedi.

4 LİRA ARTMIŞ OLDU

Öte yandan geçen yıl 22 lira olan canlı kurbanlık keçi koyun fiyatları bu artışla birlikte 4 lira artmış oldu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER