banner6

Facebook’tan Adana’ya Bölgesel Topluluk Merkezi

Facebook’tan Adana’ya Bölgesel Topluluk Merkezi

Serhat ŞANLI

ADANA (İLKHABER) – Facebook'un Türkiye'deki en büyük yatırımlarından biri olarak görülen ve ilki İstanbul’da açılan Facebook İstasyonu’nun Adana’da oluşturulması için protokol imzalandı.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Habitat Derneği ile Facebook ortaklığında yürütülen “Sınırlarını Aşan Türkiye Programı” kapsamında Türkiye’de Adana’nın da yer aldığı 9 İl’de Facebook İstasyon Bölgesel Topluluk Merkezleri açılacak. Program kapsamında Adana Sanayi Odası iş birliğinde “Facebook İstasyon Adana Bölgesel Topluluk Merkezi”nin protokolü imzalandı.

Facebook, istasyon ile Türkiye’deki insanları, toplulukları ve işletmeleri bir araya getirerek onların büyümek için ihtiyaç duydukları becerilere, kaynaklara ve bilgilere erişmelerine yardımcı olmayı amaçlıyor. 

Farklı sosyal grupların ve toplulukların bir araya gelerek fikir paylaşımında bulunabilecekleri ve çalışabilecekleri fiziksel bir alan olmayı hedefleyen Facebook İstasyon, aynı zamanda ülkedeki işletmelere küresel pazarlara ulaşmaları ve iş arayışında olan bireylere iş bulmaları için de destek olacak.

Adana Sanayi Odası Sakıp Sabancı Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen imza töreninin açılış konuşmasını yapan Adana Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Kıvanç, projeye verdikleri öneme dikkat çekerek, “Bu projeye Adana Sanayi Odası olarak büyük önem veriyoruz. Çünkü günümüzde artık dijital araçları doğru kullanan şirketler, dünyanın dört bir yanındaki potansiyel müşterilere bir tık uzakta bulunuyor. Facebook ve Habitat iş birliğinde açılacak olan bu bölgesel istasyon KOBİ’lere ve girişimci olmak isteyen herkese hizmet verilecek” dedi.

Adana’da yer alan KOBİ’lerin kendilerini geliştireceklerini belirten Kıvanç, “Facebook artık sadece bir sosyal paylaşım mecrası değil. Facebook çok önemli bir Yapay Zeka şirketi. Bu merkez KOBİ’lere dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden biri olan Facebook’un geliştirdiği araçları nasıl doğru kullanabileceklerini öğretecek. Büyümelerine önemli destek olacak. Bugün burada Adana’daki KOBİ’lerin 21’nci Yüzyıl yetkinliklerini geliştirmelerini sağlayacak içerikler üreteceği bir süreci başlatıyoruz.

Bu proje girişimcilerimiz ve ilimizin ekonomik gelişimi için büyük önem arz ediyor. Projenin Adana’da hayata geçmesi hususunda desteklerini esirgemeyen TOBB Başkanımız Sayın Rıfat Hisarcıklıoğlu’na ve ekibine, Facebook Türkiye Kamu Politikaları Müdürü Ece Başay’a, Habitat Derneği Başkanı Sezai Hazır’a, TOBB Sektörler ve Girişimcilik Dairesi Başkanı Ozan Acar’a teşekkürlerimi sunuyorum. Umarım bugün protokolünü imzalayacağımız projemiz Adanamız ve ülkemiz adına yararlı olur” diye konuştu.

Habitat Derneği Başkanı ve TOBB Genç Girişimciler Kurulu Başkan Yardımcısı Sezai Hazır da projenin Türkiye için önemli olduğunu belirterek şu sözlere yer verdi;

“Toplumumuz inanılmaz pratik-zeki bir toplumdur. Biraz fırsat tanısak, kendi aramızdaki o egoları bırakıp, ortak ne yapabiliriz diye bütün imkanlarımızı ortak bir potada kullanabilsek Dünyada büyük başarılar yakalayabilir. İşte biz de bunu yapmaya çalışıyoruz. O nedenle diyoruz ki; ego sistemleri bir kenara bırakıp, ekosistemleri nasıl güçlendiririz diye çalışmalıyız. 

Yapmak istediğimiz aslında yapmış olduğumuz çalışmaların ölçmesini yapmaktır. TOBB 10 yıldır TOBB Kadın Girişimciler ve TOBB Genç Girişimciler Kurullarını kurduk. Burada neyi değiştirdik dediğimizde; evet bir potansiyel yarattık ama somut olarak neyi değiştirdiğimiz ölçemedik. Biz imkanlarımız sınırlı, hem insan gücü olarak, hem ekonomik olarak sınırlı.. İmkanlarımız acaba belirli kentler üzerinden yoğunlaştırarak ve ölçerek devam edersek bir sonuca varabilir miyiz? Facebook İstasyon merkezleri biraz bunun bir sonucudur.  

ABD’de yapılan bir toplantıda TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğu ile Ticaret Bakanımız Facebook’a; Türkiye’de neden yatırım yapmıyorsunuz? Diye bir öneri götürken, Facebook da Türkiye’deki KOBİ’lerin dijital teknolojileri araştırması yaptı. Çıkan sonuca göre Türkiye Facebook araçlarını kullanmada Dünyada 4.ncü ülke ve yüzde 80’i aslında Facebook araçlarını kullanıyor. 

Facebook, instegram, whatsaap.. Ama bunların kendi işimizi geliştirme konusunu ne kadar kullanıyor dediğimizde alacağımız cevap biraz sıkıntılı. Facebook bu istasyonları bazı ülkelerde de kurmuş. 

Ticaret dediğiniz sosyal NetWork bir olaydır. NetWork’ü kuramazsanız ticaretinizi küreselleştirme şansınız olmaz. Bu Türkiye için de böyledir. Ayrıca İstanbul ile Anadolu’nun bağını nasıl kurumsallaştırabiliriz dedik. 

Dünya artık başka bir dünyaya gidiyor. Artık önümüzdeki 10 yıl sonrasında mesleklerin yüzde 60’ı olmayacak. Peki yeni meslekler en olacak? Yeni mesleklerin önemi de yok. Dünyada artık yeni mesleklere adapte olabilecek etkinlikleri geliştirmek lazım. Mekana ve zamanı dayalı bir eğitim sisteminin modası bitti. Çin bu konuda inanılmaz derecede yatırım yapmaktadır. Çin yapay zekada bugün Dünya lideri ve yüzde 26 ile piyasayı ele geçirdi. 

Eğitim çok önemli. Sanayi kuruluşları ile okullardaki eğitim arasında bir bağlantı yok. Meslek liselerinde verilen eğitim hiçbir ihtiyacımızı karşılamıyor. Milli Eğitim Bakanlığı ile çalışıyoruz. Bu konuda önemli çalışmalarımız var. 

Enerjimizi birleştirmeliyiz. Yeni Dünyayı yakalamak için hızlı bir şekilde Dünya yürüyorsa, bizim koşmamız lazım. Yoksa yakalama şaşımız da yok. Burada yapmaya çalıştığımız da bunu çocuklardan başlatmak gerekiyor. 6 yaş grubundaki çocukların kodlama eğitimi alması artık bir zorunluluktur. Çünkü analitik düşünce o zamanda başlıyor. Yapabilir miyiz? Evet! Yapabiliriz. İçerik bizde.. 

Bugün burada bir imza atıyoruz ve bu bir başlangıç. Asıl olarak bir yıl sonra ne kadar insana dokunduğumuz bir başarı olacaktır. 

TOBB Sektörler ve Girişimcilik Dairesi Uzmanı Handan Köse ise TOBB’un yaptığı çalışmalara dikkt çekerek, “Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği olarak, 2007 yılında TOBB Kadın Girişimciler Kurulu ve 2009 yılında da TOBB Genç Girişimciler Kurulu’nu oluşturduk. Her iki kurulun üye sayısı bugün 16 bine yaklaştı ve ülkemizin en geniş girişimciler kurulunu oluşturmaktadır. Tüm bu çalışmalarımız bir yazılım içerisinde sınıflandırıldı ve bu kurullar ile ülkemizin girişimcilik ekosisteminin gelişmesine de katkıda bulunmaktayız. 

Geçtiğimiz Eylül ayında TOBB olarak Habitat Derneği ve Facebook ile yürüttüğümüz “Sınırlarını Aşan Türkiye Programı” kapsamında ‘Facebook İstasyon İstanbul Bölgesel Topluluk Merkezi’ni açtık. Sadece İstanbul bölgesindeki girişimciler için değil, Anadolu’daki girişimcilerin de faydalanması sağlamak amacıyla bugün Adana’dayız. Yerelde bölgesel hatlar açıyoruz ve TOBB Kadın ve Genç Girişimciler Kurulu’muz vasıtasıyla bu hatların daha etkin olmalarını sağlamaya çalışacağız. 

Bugün sosyal medya artık bir zorunluluk ve işi, işvereni, insanı, kişileri, işletmeleri daha görünür hale getirmektedir. Dijital ortam artık gelecektir ve gelecek te artık yakınlaşmaktadır. Bu anlamda projemizi çok önemsiyoruz” ifadesi kullandı.

Facebook Türkiye Kamu Politikaları Müdürü Ece Başay da Facebook olarak Sınırlarını Aşan Türkiye Programı kapsamında yapılan çalışmaları şöyle sıraladı;

“Facebook olarak Sınırlarını Aşan Türkiye Programı kapsamında bu işe başladık. Bunu yaparken de merak ettiğimiz şuydu. Dünya artık hızla değişiyor ve dijitalin hayatımıza çok büyük bir yeri var. Türkiye’de hem ekonomik, hem de sosyal alanda Facebook ürünlerinin kattığı bir katma değer var. Türkiye’de KOBİ’lerin yüzde 55’i şuan Facebook ürünlerini kullanıyor. Bu ürünler aracılığıyla ihracat yapabiliyor ve potansiyellerini geliştirebiliyorlar. İş arayan elemanlarını bulabiliyor ve şirketlerini büyütebiliyorlar. 

Biz de bunları fiziki alanda nasıl daha iyi bir yere getirebiliriz diye düşündüğümüzde bir topluluk merkezi açmanın Türkiye’yi hem ekonomik, hem de toplumsal anlamda bir değer katabileceğine inandık. Bu kapsamda TOBB ve Habitat Derneği ortaklığıyla Eylül ayında İstanbul’daki ilk merkezi açtık. 

Amacımız KOBİ’leri, girişimcileri, gençleri, iş arayanları, sivil toplumu dijital okuryazarlık ve dijital dönüşüm konularında bir adım daha ileriye taşıyabilecek yardım ve desteği sağlamaktır. Bu bağlamda açtığımız bu merkezleri önemli buluyoruz”

Adana Sanayi Odası’nda yapılan ‘Facebook İstasyon Adana Bölgesel Topluluk Merkezi’nin protokolü imza törenine; Adana Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Kıvanç, Adana Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Atila Menevşe, Adana Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Nihat Sözütek, Çukurova Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Lutfi Altunsu, Habitat Derneği Başkanı Sezai Hazır, Facebook Türkiye Kamu Politikaları Müdürü Ece Başay, TOBB Sektörler ve Girişimcilik Dairesi Uzmanı Handan Köse, TOBB Adana Kadın Girişimciler Derneği Başkanı Rana Dal, TOBB Adana Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Zeynel Abidin Üstemel ve çok sayıda iş insanı katıldı.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42