banner6

Görmeden almayın

Tüketiciler Birliği Adana Şubesi Başkan Yardımcısı Yakup Kölay, tüketicileri telefon ya da internetten alışveriş yapmamaları konusunda uyardı. İnternet ve telefonla yapılan alışverişler sırasında büyük mağduriyetler yaşandığına dikkat çeken Yakup Kölay, “Tüketicilere telefon ve internetten satış yapmayı önermiyoruz ancak mecburiyetten dolayı internetten alışveriş yapacaklarsa bunu kapıda ödeme şartıyla yapabilirler.” dedi.

Görmeden almayın

 

 

İnternetten alışveriş yapmayın

 

Tüketiciler Birliği Adana Şubesi Başkan Yardımcısı Yakup Kölay, telefon ve internetten yapılan alışverişlerde büyük mağduriyetlerin yaşandığını belirterek  tüketicilerden görmedikleri ürün yada objeleri telefon ya da internet aracılığı ile satın almamalarını istedi.

 

 

Halil İbrahim UĞUR

 

ADANA-(İLKHABER) Tüketiciler Birliği Adana Şubesi Başkan Yardımcısı Yakup Kölay, sanal ortamda kol gezen tehlikeye dikkat çekti. Somut olmayan ürün yada objeleri internet veya telefon aracılığı ile satılmasına ‘Mesafeli Satış’ dediklerini belirten Yakup Kölay, bu tür alışverişleri onaylamadıklarını söyledi.

 

SANAL SATIŞTA BÜYÜK MAĞDURİYET YAŞANIYOR

İnternet yada telefondan yapılan ve somut olmayan satışlar sırasında tüketicilerin büyük sorunlar yaşandığına dikkat çeken Kölay, “Bu yolla yapılan satışlar sonrasında bizlere gelen şikayetler arasında en fazla satın alınan ürünün adrese teslim edilmemesi bulunuyor. Diğer şikayetler arasında ise tüketicinin almış olduğu ürünün yerine başka bir ürünün gelmesi.” dedi.

 

ÖDEMEYİ KAPIDA YAPIN

Tüketicilere internet yada telefonla alışverişi önermediklerinin altını çizen Yakup Kölay, “Ancak telefon yada internetten alışveriş yapmak zorunda kalan tüketicilere ödemeyi kapıda yapmalarını tavsiye ediyoruz. Çünkü, söz konusu kişi, internet yada telefon aracılığı ile istemiş olduğu ürünü kapısına geldiğinde görme ve inceleme şansı yakalayacaktır. Bu nedenle istemiş olduğu ürünün faturası ve garanti belgesi yoksa, yada bozuk veya ayıplı mal olarak gönderildiğini fark ederse ödeme yapmama şansını yakalayacaktır.” diye konuştu.

 

TÜKETİCİ HAKEM HEYETİNE BAŞVURUN

Reklamda gösterilen ürünün yerine başka bir ürünün gelmesi durumunda tükecilerden haklarını aramasını isteyen Yakup Kölay, “Böyle bir olayla karşılaşan tüketicilerin hemen ‘Cayma Sözleşmesi’ doldurması gerekiyor. Ayrıca tüketicilerin satın aldıkları ürün yada objenin, broşür yada ilanını da bir süre saklamaları gerekiyor. Çünkü bir mağduriyet yaşadıklarında bu ilan ve broşürler ile Tüketici Hakem Heyeti’ne başvurduklarında haklarını elde edebilirler. Ancak doğru ürüne ait reklam ilanı yada broşürü olmazsa Tüketici Hakem Heyeti’nden tüketici lehine olumlu bir sonuç çıkmayabilir.” dedi.

 

KULLANMA KLAVUZU ÇOK ÖNEMLİ

İnternet ve telefondan yapılan alışverişler sırasında ürünle birlikte gelen kullanma klavuzlarının çok önemli olduğunu söyleyen Yakup Kölay, “Ürünle birlikte gelen kullanma klavuzu eğer o ürünü anlatmıyorsa, o ürünü tanıtmıyorsa ayıplı mal olarak tabir edilir. Böyle bir sorunla karşılaşan kişilerin, Tüketici Hakem Heyeti’ne başvurması durumunda kendi adına olumlu bir kararla karşılaşabilir ve ürünün değiştirmesini talep edebilirler.” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 06 Mart 2014, 18:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42