banner6

İkinci el otomobil satışlarında hareketlenme yaşanıyor

İkinci el otomobil satışlarında hareketlenme yaşanıyor

BAYRAM BULUT

ADANA (İLKHABER)- Otomobillerde ÖTV indirimi Temmuz ayının başı itibarıyla sona erdi. Sona eren ÖTV indiriminin ardından ikinci el satışlarında bir hareketlenme yaşandı.

Geçen yıl kasım ayında başlatılan ve iki kez uzatılan uygulamayla motor hacmi 1.6 litre altında kalan modellerin ÖTV oranlarında 15 puan indirime gidilmişti.  Uygulama Haziran ayının sonunda sona erdi. ÖTV indirimi nedeniyle ciddi bir hareketlilik yaşayan sıfır otomobil satışlarında düşüşler yaşanmaya başlandı.

SIFIR SATIŞLARI DURMA NOKTASINA GELDİ

Sektör temsilcileri ÖTV indiriminin 2019 sonuna kadar otomobil grubunda motor hacmi 1.600 cc'yi aşmayan araçlarda ve ticari araç grubunda ÖTV'nin sıfırlanmasını ve KDV indiriminin yüzde 1 olarak devam ettirilmesini isterken, bu uygulamanın sona ermesi durma noktasına gelen ikinci el otomobil sektörüne yaradı.

İKİNCİ ELDE HAREKETLENME

Bayram öncesi vatandaşlar ikinci el otomobile yoğunlaşmaya başladı. Ciddi bir hareketlenme görülen ikinci el otomobil sektöründe yaşanan bu hareketlilik sektör temsilcilerinin yüzünü güldürdü. İkinci el otomobil satan oto galericiler, ÖTV indiriminin sona ermesi ve Kurban Bayramı’nın yaklaşmasıyla iş yapmaya başladıklarını ve bu durumdan ziyadesiyle memnun olduklarını dile getirdi.

İKİNCİ EL FİYATLARINDA GEĞİŞİKLİK YOK

İkinci el otomobillerin fiyatlarında bir düşüş yaşanmazken, son dönemde ki fiyatlarda herhangi bir değişiklik olmadığını görüldü. Sıfır araçlarla ikinci el araçlar arasında ciddi bir fiyat farkı yaşanırken, vatandaşların tercihi ikinci el araçtan yana oldu.

FİYAT FARKLARI VAR

Polat Oto Galeri’den Mustafa Polat, Bayram öncesi ikinci el araç satışlarında bir hareketlenme yaşandığını aktardı. ÖTV ve KDV indiriminin bitmesiyle sıfırla ikinci el arasında  ciddi fiyat farklarının oluştuğunu dile getiren Polat, bunun ikinci el sektörüne yaradığını kaydetti. ÖTV indirimi olmasa dahi her bayram öncesi ufakta olsa bir indirimin gerçekleştiğini işaret eden Polat, ama ÖTV indiriminin de katkısı olmadığını söylersek bu yanlış olur” dedi.

ARAŞTIRMA YAPIYORLAR

Araç alacak kişilerin fiyat araştırması yaptığını savunan Mustafa Polat, “Otomobil alacak kişiler sıfır araçlarla, ikinci el araçların fiyatlarını araştırıyorlar. ÖTV indirimi varken, tercihlerini sıfır araçlardan yana kullanıyorlardı. Ancak şimdi ÖTV ve KDV indirimi sona erdi.” ifadelerini kullandı.

TERCİHLER DEĞİŞTİ

Sıfır araçların fiyatlarının yükselmesiyle tercihlerin değiştiğini aktaran Polat, “Haliyle fiyatlar yükseldi. Fiyatların yükseldiğini gören otomobil alacakların tercihi tekrar ikinci el araçlara doğru kaymaya başladı. Bu bizi sevindirdi. Gerçekten yaklaşık 8-10 aydan beri doğru düzgün satışlarımız olmuyordu. Ama şimdi bir hareketlenme var. Bunun devam edeceğine inanıyoruz” diye konuştu.

TİTİZ DAVRANIYORLAR

Araç alacakların ikinci el araç alırken de çok titiz davrandıklarını belirten Mustafa Polat, “Araç alırken, kilometresi düşük, kazasız, hatasız, boyasız araçları tercih ediyor. Ondan dolayı sıfırla fiyat istişaresi yaptığında ciddi rakam farkları oluyor. Bu nedenle ikinci el otomobil satışları hareketli” şeklinde konuştu. 

İŞ YAPAMAZ HALE GELMİŞTİK

 Oto alım satım işi yapan Poyraz Atak ise, ikinci el satışların canlandığını belirtti. Bu canlanmaya ÖTV indiriminin de katkısının olduğunu dile getiren Atak, “Uzun zamandır ikinci el piyasasında ciddi bir durgunluk vardı. Son 15 günden beri işlerimiz açılmaya başladı. Umarım böyle gitmeye devam eder. İş yapamaz bir hale gelmiştik.” ifadelerini kullandı.

İKİNCİ EL OTO GALERİLER VE OTO PAZARLARINA GİDİYORLAR

Araç alacak vatandaşlar ise, ikinci elde bütçelerine uygun, kazasız, temiz araçlar aradıklarını vurguladılar. Araç almak isteyen Mehmet Şendur isimli vatandaş, kendisinin bütçesinin ikinci el araç almaya yettiğini ve bütçesine uygun araç almak için oto galericiler ve oto pazarlarına gittiğini belirtti. Kazasız, uygun fiyatlı ve temiz araç bulmanın zor olduğunu anlatan Şendur şunları söyledi;

BÜTÇEME UYUN ARAÇ ALACAĞIM

“Gidip araçlara bakıyorum ama gerçekten temiz bir araç göremedim şimdiye kadar. Zaten ben düşük model bütçem uygun bir araç arıyorum. Ama fiyatları çok yüksek. 2 yıl önce 15 bin liraya alabileceğim bir aracın fiyatı şuanda 25-30 bin lira olmuş durumda. Yani bu kadar fiyatların yükselmesi normal mi? bilemiyorum ama gerçekten fiyatlar çok yüksek.

İNDİRİMDEN YARARLANARAK ARAÇ ALANLAR OLDU

Benim gücüm zaten sıfır arabaya yetmiyor. Evet çevremde sıfır araçlarda indirim olduğunu söyleyen ve ikinci el araç alacağına üzerine biraz daha para katarak ÖTV ve KDV indiriminden yararlananlar oldu. Gerçekten hesaplı aldılar. Ama benim okadarlık bütçem yoktu almadım. Bütçeme uygun araç bakıyorum. İçime sinen aracı alacağım”

OTO PAZARLARINA GİDİYORLAR

Kent içerisinde Pazar günü kurulan oto pazarlarına giderek araçlara bakan vatandaşlar ise, ikinci el otomobil fiyatlarının da düşmesini beklediklerini belirtti. Gerçekleşen ÖTV ve KDV indirimlerinin sona ermesinin ardından sıfır araçların artık yanlarına yaklaşılmadığını söyleyen vatandaşlar, “Fiyatlar çok yüksek.  Özellikle sıfır araçların fiyatlarına yetişemiyoruz. Döküntü ikinci el araçlara bile yüksek fiyatlar çekiyorlar.

İNTERNETTEN BAKIYORLAR

 İnternet üzerinden bakıyoruz satılık araçlara. İnternette bakıp beğeniyoruz. Gidip yerinde gördüğümüzde hayal kırıklığına uğruyoruz. İkinci el piyasasında da bir düşüşün yaşanmasını istiyoruz. Bayram öncesi araç almak istiyoruz. Fakat istediğimiz gibi araç bulmak için çok araca bakmamız gerekiyor” dediler.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER