banner6

İnsanca yaşanacak ücret güvenceli istihdam istiyorlar

İnsanca yaşanacak ücret  güvenceli istihdam istiyorlar

Bayram BULUT

 

ADANA  (İLKHABER)-Kamu çalışanların gözü kulağı 1 Ağustos 2019 tarihinde yani iki hafta sonra yapılacak olan Toplu Sözleşme’ye çevrildi. Tam da bu noktada sendikalardan ve konfederasyonlardan ardı ardına açıklamalar yapılmaya başlandı. Bunlardan bir tanesi de Kamu Emekçileri Sendikası Konfederasyonu (KESK) Adana Şubeler Platformu oldu.

Adana Şubeler Platformu tarafından 2020-2021 yıllarını kapsayan ‘Toplu Sözleşme’ görüşmeleri nedeniyle basın açıklaması yapıldı. Adana İsmet İnönü Parkı içerisinde bir araya gelen KESK üyeleri, Toplu Sözleşme görüşmelerinin 2 hafta sonra yapılacağını hatırlattı. KESK Adana Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Ahmet Aydoğan, burada yaptığı açıklamada,  kamu emekçileri ve emeklileri olarak önemli bir süreçten geçildiğini dile getirdi. 2020-2021 yıllarını kapsayan ‘Toplu Sözleşme’ görüşmelerinin 1 Ağustos 2019 Perşembe günü başlayacağını dile getiren Aydoğan, 3 milyon kamu emekçisi ve 2 milyon kamu emekçisi emeklisinin gözünün kulağının iki hafta sonra kurulacak masada olacağını anlattı. 

TALEPLER

KESK olarak taleplerinin olduğunu belirten Aydoğan, “Biz KESK ve üye sendikaları olarak;  bu toplu sözleşme sürecinde de dar gelirli vatandaşlarımızın kamu hizmeti alma hakkını merkeze koyan halktan yana bir kamu hizmeti, tüm kamu emekçilerinin fazlası ile hak ettiği demokratik adil bir çalışma yaşamı, insanca yaşamaya yetecek bir ücret, güvenceli istihdam, güvenli gelecek ve gerçek bir toplu pazarlık hakkı için mücadelemizi sürdüreceğiz. Grevli Toplu Sözleşme ve Örgütlenme özgürlüğü istiyoruz. İnsanca yaşanabilir bir ücret istiyoruz. Bugün dört kişilik bir ailenin yoksulluk sınırı 6.750’TL’yi aşmıştır. En düşük ücrette bu yoksulluk sınırının temel alınmasını, eşi çalışmayan iki çocuklu en düşük maaşı alan kamu emekçisinin maaşının buna göre artırılmasını,  eş ve çocuk, kira, yakacak, yemek ve ulaşım yardımları ile cebine giren paranın yoksulluk sınırının üzerine çıkarılmasını, tüm kamu emekçilerinin maaşlarının bu durum gözetilerek artırılmasını istiyoruz.  Sözleşmeli, taşeron, ücretli, vekil gibi hür türlü güvencesiz istihdama son verilmesini, tüm kamu emekçilerinin güvenceli-kadrolu istihdam edilmesini istiyoruz.

ASGARİ ÜCRET VERGİ DIŞI BIRAKILSIN

Asgari ücretin vergi dışı bırakılmasını, maaşlarımızın asgari ücret tutarını aşan kısmı için gelir vergisinin ilk dilim olan yüzde15 oranın uygulanmasını, tüm lisans ve ön lisans mezunu kamu emekçilerinin ek göstergesinin 3600’e çıkarılmasını, bunun dışında kalan kamu emekçilerinin mevcut ek göstergelerinin 800’er puan artırılmasını, Yardımcı Hizmetler Sınıfında çalışanların öğrenim durumlarına göre diğer hizmet sınıflarına sınavsız atanmalarını, ek gösterge konusunda en mağdur kesim olan Yardımcı hizmetlilere ek gösterge cetveli çıkarılmasını, hangi ad altında olursa olsun tüm ek ödemelerin emekliliğe yansıtılmasını,  mevcut emekli maaşlarının artırılmasını, Emeklilikte Yaşa Takılma (EYT) haksızlığına son verilmesini istiyoruz.

ÜCRETSİZ KREŞLER AÇILMALI

Ayrıca işe almada ve görevde yükselmede, unvan değişikliğinde mülakatın güvenlik soruşturması arşiv kaydı araştırmasının kaldırılmasını,  0-6 yaş grubundaki çocuklarımız için tüm kamu kurumlarında tam gün hizmet veren ücretsiz kreşler açılmasını, maaşlarımızdan isteğimiz dışında yüzde 3 kesinti yapmaya dayalı zorunlu BES sistemine son verilmesini, kadınların sürekli ve güvenceli işlerde istihdamının sağlanmasını,  ayrımcılığın son bulmasını istiyoruz.” dedi.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER