banner6

İşsizliğe Suriye darbesi

Ucuz iş gücü olarak çalıştırılan Suriyeli mülteciler konusunda çalışanların işsiz kaldığı yada ücretlerinde azalma yaşandığı ileri sürüldü.

İşsizliğe Suriye darbesi


 

Türkiye’de işsizlikte 2. sırada olan Adana’da Suriyeli mülteciler ucuz iş gücü olarak kullanılmaya başlandı. Durum böyle olunca birçok küçük işletmeler personellerinden vazgeçerek bu Suriyelilere iş verdi. Durum böyle olunca işsizlik sayısında artış, iş ortamında düşük ücret boy göstermeye başladı. Konuyla ilgili görüşlerini aldığımız tekstilden, demirciliğe kadar bir çok iş kolunda ki işçiler yaşanan bu durumdan şikayetçi oldu. Türk İş Adana 4. Bölge temsilcisi Edip Gülnar’da yaşanan sıkıntının farkında olduklarını hükümet yetkililerinin konuya biran önce çözüm bulmalarını istedi.


 

BAYRAM BULUT

ADANA (İLKHABER) Türkiye’de işsizlikte 2. sırada olan Adana’da Suriyeli işçiler ucuz iş gücü olarak çalıştırılıyor. Ucuz iş gücünü bulan işverenler kendi işçilerinden vazgeçerek Suriyeli mültecileri işe alıyor. Suriyeli mülteciler düşük ücretle çalıştırılmalarına tepki gösterirken, Suriyeliler nedeni ile işsiz kalan kişiler de tepkilerini dile getirmeyi ihmal etmiyor.

Düşük ücrete çalıştırılan ve işsiz kalan işçiler, Suriyelilerin ucuz iş gücü olarak kullanılmaya başlandığını söyledi. Durum böyle olunca piyasada ki fiyatlarda da bir gerileme yaşandığını kaydeden işçiler, “Suriyeliler gelip iş istiyor. İşveren de ucuza onları işe alıp çalıştırıyor. Aylık neredeyse 300 ila 400 TL’ye gelen fiyatlarla çalıştırılıyor. Buda biz çalışanları ya işsiz bırakıyor. Ya da maaşlarımızda düşüş yaşanıyor. Bu gidişatın artık durdurulmasını istiyoruz. Zaten işsizlik hat safhada bir de onlar çıkınca işin içinden çıkılmaz bir hal alınıyor. Sigortasız ve güvencesiz çalıştırılıyorlar zaten” dediler.

Konuyla ilgili görüşlerini aldığımız Türk İş Adana 4. Bölge Temsilcisi Edip Gülnar’da yaşanan sıkıntının farkında olduklarını hükümet yetkililerinin konuya biran önce çözüm bulmalarını istedi. Gülnar, “Bizim işçi ve işveren çalışma konusunda sorunları bas bas bağırırken şimdide Suriyeliler çıktı. Bizler Suriyelilere hiçbir şey demiyoruz. Onlarda vatanını çoluğunu çocuğunu kaybetmiş buraya gelmişler. Mutlaka onlarında bir ekmek yemesi lazım. Bunları biz görüyoruz. Bizlerde yardım ediyoruz. Evlerinde hiçbir şey yok. Birçoğu evini beleş veriyor barınsınlar diye, ama birde bizim Adana’mızda birde işsizlik sorunu var. Bunlar geldi bizim kendi işçilerimiz mağdur oldu. Adamlar evine ekmek götürebilmek için 10, 15 lira için çalışıyorlar. İşverenlerde bunu fırsat bildi kendi işçilerini çıkartarak ucuz işçilere yöneldiler. Bizim işçilerimiz zaten mağdur ancak onları daha fazla mağdur etmeye kimsenin hakkı yok. Yetkililerin bu konuya duyarlı olması lazım. Tamam onlarında para kazanmaları lazım ama kendi işçilerini de mağdur etmemeliler. Buna bir düzen getirmeleri lazım. İşverenler bunu zaten fırsat biliyor. Onlarda haklı olabilir kısmen, 50 liralık işçi çalıştıracaklarına, 20 liralık işçi çalıştırıyorlar.. Ama en kısa zamanda buna hükümet yetkililerinin çözüm bulacağını umut ediyorum. Kötü giden Türkiye’mizi bir kez daha işçi sınıfı olarak biraz daha kötüye götürmeye hiç kimsenin hakkı yok diye düşünüyorum.” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 06 Mart 2014, 18:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER