banner6

Kadın meclis üyelerinden 25 Kasım vurgusu

Adana Büyükşehir Belediye Meclis oturumuna 25 Kasım Uluslararası Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü damgasını vurdu. Meclisteki kadın meclis üyeleri tek tek söz alarak kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetlerine tepkilerini dile getirdi.

Kadın meclis üyelerinden 25 Kasım vurgusu

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER) – Adana Büyükşehir Belediye Meclis oturumuna 25 Kasım Uluslararası Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü damgasını vurdu. Meclisteki kadın meclis üyeleri tek tek söz alarak kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetlerine tepkilerini dile getirdi.

 Adana Büyükşehir Belediyesi’nin Kasım ayı oturumları devam ediyor. Meclis Başkan Vekili Mustafa Akgedik başkanlığında toplanan oturum açılış yoklamasının alınmasıyla başladı. Ardından ise gündem Meclis oturumuna 25 Kasım Uluslararası Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü damgasını vurdu. Meclisteki kadın meclis üyeleri tek tek söz alarak kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetlerine tepkilerini dile getirdi.

İlk olarak MHP’li Meclis üyesi Firdevs Cingözler konuşma yaptı. Kadına yönelik şiddetin, tüm dünyada her gün yaşanan geniş kapsamlı sonuçları olan bir insan hakları ihlali olduğunu dile getiren Cingözler, “Hukukumuzda da kadına yönelik şiddet 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanunun 2. maddesinde, “Kadınlara, yalnızca kadın oldukları için uygulanan veya kadınları etkileyen cinsiyete dayalı bir ayrımcılık ile kadının insan hakları ihlaline yol açan ve bu Kanunda şiddet olarak tanımlanan her türlü tutum ve davranışı” ifadeleriyle bir insan hakkı ihlali olarak tanımlanmıştır. Milliyetçi Hareket Partisi olarak, kadınlara ve kız çocuklarına karşı her türlü ayrımcılığa, cinsiyetçi yaklaşımlara ve söylemlere, kadınlara uygulanan fiziksel ve psikolojik şiddete, eşitsizliğe, haksızlığa, adaletsizliğe, karşıyız” dedi.

AK Parti’li Meclis Üyesi Sevil Can da, kadına yapılan şiddetin topluma yapılan bir ihanet olduğunu ifade ederek, İstanbul Sözleşmesinin dışarıdan dayatmalarla çözüleceğine inanmadığını söyledi.

  CHP’li, Elif Uzun ise,  kadın olarak yerel yönetimler içerisinde meclis  yaptıklarından dolayı bütün konulara vakıf olduklarını belirtti. CHP Adana Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Leyla Karakaş,  İstanbul Sözleşmesi konusuna dikkat çekerek, “Bugün Mirabel kız kardeşlerin katledilmesinin ardından 61 yıl geçti. 61 yıl sonra dünyanın özelikle ülkemizin en önemli gündemi, toplumsal cinsiyet eşitsizliği ve bu durumun bir sonucu olarak ortaya çıkan kadına yönelik erkek şiddeti ve erkek eliyle gerçekleştirilen cinayetlerdir. Bugün ülkemizde erkek eliyle gerçekleştirilen cinayetler için en büyük dayanak İstanbul Sözleşmesidir.  Eğer İstanbul Sözleşmesi kaldırılmayıp uygulansaydı kadın cinayetlerinin birçoğunun önüne geçebilirsin diye devam ediyor. İstanbul Sözleşmesi kadına yönelik şiddeti ve toplamsal cinsiyet eşitsizliğini savunan bir sözleşmedir ve biz kadınlar İstanbul Sözleşmesinin geri gelmesi için elimizden gelen mücadeleyi sonuna kadar vereceğiz” ifadelerini kullandı.  

 

  Daha sonra gündemlere geçildi. İmamoğlu Belediyesi 2022 yılı bütçesi 17,5 milyon lira, Karaisalı Belediyesi 2022 yılı bütçesi 35 milyon lira, Karataş Belediyesi 2022 yılı bütçesi 39,889 milyon lira, Pozantı Belediyesi 2022 yılı bütçesi 30 milyon lira, Feke Belediyesi 2022 yılı bütçesi 25 milyon lira, Yumurtalık Belediyesi 2022 yılı bütçesi 42 milyon lira, Tufanbeyli Belediyesi 2022 yılı bütçesi 29 milyon lira ve Saimbeyli Belediyesi 2022 yılı bütçesi ise 25 milyon lira olarak karar altına alındı.

  Adana Büyükşehir Beledi Meclisi bugün saat 14.00’te devam edecek.

      

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42