banner6

Karpuz seraları açılmaya başladı

Karpuz seraları açılmaya başladı

Serhat ŞANLI

ADANA (İLKHABER) – Dünya karpuz üretiminde Çin’den sonra ikinci sırada olan Türkiye’nin karpuz ihtiyacının yüzde 20’sini karşılayan Adana’da çiftçiler havaların sınmasıyla birlikte sera poşetlerini açmaya başladı. Her yıl Adana’da yaklaşık 120 bin dekar alanda karpuz ekimi yapılırken, bu alandan da ortalama 800 bin ton karpuz üretiliyor.

Yaz aylarının vazgeçilmez meyvesi olan karpuzun Türkiye’de yıllık üretilen 4 milyon tonun yüzde 20’si Adana’da yetiştiriliyor. Havaların ısınması ile birlikte hummalı bir çalışma içerisine giren üreticiler sera altında yetiştirdikleri ürünleri açmaya başladı.

Kış döneminde yağmur ve doluya karşı zarar görmemesi için üzeri sera naylonu ile kapatılan karpuz fideleri şimdi güneş ile buluşuyor. Türkiye'de en erken karpuz ekimi ve hasadının yapıldığı Adana'da Ocak ayında yapılan ekimin ardından şimdi de ısınan hava ile birlikte seralar açılmaya başladı.

Turfanda çeşit olarak karpuz, Adana'da yoğun olarak Akyatan Lagünü civarındaki kumluk alanda yetiştiriliyor. Adana'da yıllık yaklaşık 800 bin ton üretilen karpuz, tarla ürünleri içinde yöresel olarak en erkenci ürün olması sayesinde üretici için de önemli bir gelir kaynağına sahip.

Ziraat Mühendisi Mustafa Pamuk, karpuzun Çukurova üreticisi için önemli bir ürün olduğunu belirterek, bakımlarının iyi yapılması gerektiğini söylüyor.

Bakım ile birlikte hasat dönemlerine de dikkat edilmesi gerektiğine dikkat çeken Pamuk, “Türkiye'nin ilk karpuz ekilen ve hasat edilen bölgesi Adana’dır. Ayrıca Türkiye’de üretilen yaklaşık 4 milyon ton karpuzun da yaklaşık yüzde 20'si Adana’dan karşılanıyor. Bu bakımdan Adana ve üreticileri için karpuzun önemi çok büyük. İyi bir bakım şart. Ancak en önemli bir konu da hasat zamanıdır” dedi.

Hava değişimlerine karşı üreticileri uyaran Ziraat Mühendisi Mustafa Pamuk, şöyle konuştu;

“Karpuz ekimi Çukurova’da kademe kademe şeklinde ekilir. Deniz kıyısı dediğimiz kumul alanlar erken ekim yaptığı gibi, erken hasat yapar. Geçtiğimiz yıl sezon başında havaların da iyi gitmesi ile birlikte üretici ürünlerini gayet uygun fiyata satıyordu. Özellikle deniz bölgesine yakın kumul bölgelerdeki üreticiler ürünlerini erken hasat edip iyi fiyata sattı. Ancak bir dönem aşırı sıcaklar nedeniyle birçok üreticinin karpuzu yandı ve ürünün tamamı zarar etti.

Bu aralar da havalar bir ısınıp, bir soğuyor. Seralarımızı doğal olarak ısınan hava ile birlikte açmaya başladık. Ancak halen havalar daha tam oturmuş değil. Çünkü bu aralar zamansız dolu ve sağanak yağışlar ile karşılaşabiliriz. Umarız böyle olmaz. Ancak böyle bir durum üreticilerimiz için felaket olur. O nedenle eğer mümkünse biraz daha beklememiz yararımıza olacaktır.

Kimi erken açıp ürünü hemen yetiştireyim ve erken hasat edeyim telaşında olabilir. Bunun için de üreticimiz başta erken hasat konusunda dikkatli olmalıdır. Tam olgunlaşmayan karpuz hasadı tüm üreticilerimizi etkilemektedir. Ekimi yapılacak türler küçük jenerasyon olmalıdır. Artık tüketici 8 – 10 kiloluk karpuz istemiyor. Daha küçük 4,6, 8 kilo gibi talepler günümüzde daha fazla tercih edilmektedir. Bugün 10 kiloluk, 12 kiloluk karpuzu tüketici marketten götüremiyor. Ayrıca artık çok büyük aileler yok. Bugün 4 kişilik bir aile büyük bir karpuzu bir günde bitiremez. Kalan bölüm de ister istemez bozulup çöpe gidiyor.

Ayrıca yurt dışında büyük karpuz kesinlikle istenmiyor. Bizim ülkede ise Karadeniz dışında iri karpuzu isteyen bir bölge yok. Artık çöplerde karpuz kalıntıları ile sık sık karşılaşmaktayız.

Eğer karpuz zamanında hasat edilirse hiçbir sıkıntı olmaz. Ancak erken hasat edip olmamış ürünü gönderenler piyasaya darbe vurmaktadır. Birçok karpuz alıcısı bu gibi durumlardan dolayı alımı kesebiliyor. Karpuz kademeye bindirilmelidir. Tümü birden sürülmemelidir. Kademe sistemi tüm tarım ürünleri için geçerlidir”

 

Güncelleme Tarihi: 11 Nisan 2019, 14:19

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42