banner6

Mezitli’de üretici kadınlar kooperatifleşiyor

Mezitli’de üretici kadınlar kooperatifleşiyor

MERSİN (İHA) - Mezitli Belediyesi tarafından hayata geçirilen ve dünya çapında  büyük başarı kazanan, ödüllü projesi Kadın Üretici Pazarı’nın üretici kadınları  kooperatifleşiyor.  

  Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan’ın, Kadın Üretici Pazarı’nda tezgah açan  kadınlara yönelik dile getirdiği, “Kadınlarımız, Kadın Üretici Pazarları sayesinde  önemli bir ekonomik ve sosyal kazanca kavuştu. Ancak yetmez. Kadınlarımız,  kooperatifleşerek, kendi haklarına sahip çıkan, üretimlerini dünyaya satabilecekleri  bir sistemi kurmaları gerekiyor” sözünden yola çıkan bir grup kadın, kooperatifleşme  yolunda büyük aşama kaydetti.

  Kadınlar kooperatifleşme için kolları sıvadı

  Mezitli Belediyesi Meclis üyesi Zehra Korkmaz’ın da aralarında olduğu bir grup  akademisyen, iş insanı, işçi, çalışandan oluşan kadınlar toplantılara devam ediyor.  Mezitli Belediyesi’nin desteğiyle hayata geçirilen Mezitli Kadın Üretici Pazarı  Kooperatifi çalışmaları kapsamında, farklı gruplarla sekizinci toplantısını  gerçekleştirdi. Kadın Üretici Pazarı Kooperatifi Çalışma Grubu, Mezitli Belediyesi  Başkan Yardımcısı Vakkas Kılınç’ın organize ettiği toplantıda, 25 Temmuz 2019  Perşembe günü Mezitli Belediyesi Meclis Salonunda 'Kadın Üreticiler Sorunlarını  Tartışıyor' konulu bir çalıştay gerçekleştirme kararı alındı. Çalıştayda kadınlar,  üretimde yaşadıkları sorunları Kadın Üretici Pazarları sürecini ve üretimin daha  değerli olabilmesi için yapılası gerekenleri tartışacak. Toplantıda ayrıca, Kadın  Üretici Pazarlarının gelişmesi için hangi yöntemler uygulanması gerektiğinin de  konuşulacağı çalıştayın kooperatifleşmenin en önemli adımı olacağı  değerlendirmesi yapıldı.

  Sekizincisi gerçekleştirilen Kooperatif Çalışma Grubu üyeleri, kooperatifleşme  yolunda büyük mesafe kat ettiklerine dikkat çekerek şu değerlendirmelerde  bulundular; “Biz  henüz kooperatifleşme çabası için bir araya gelmiş bir girişim  grubuyuz. Yaklaşık bir aydır, ‘Kadın kooperatifi nedir?’, ‘Toplumsal olarak anlamı  nedir?’ ‘Ekonomik boyutu nasıl olmalıdır?’ konuları üzerine konuşuyoruz. Kadın  üreticilerin sorunlarını çözmeye, yeni alanlar açmaya, kabul edilen alanlar dışında  da kadınlara değer kazandıracak işlere yönelik kooperatifleşme sürecindeyiz. Kuruculuk görevini yapacak kadınlar olarak biz hazırız ama asıl amacımız sorunun sahiplerini de bu sürecin içerisine katmak. Bu amaçla 25 Temmuz’da bir sohbet toplantısı düzenleyeceğiz. Üretici kadınlarımız yaşadıklarını anlatırken, çalışmalarımıza yön vermek üzere ana faaliyet alanlarını birlikte belirleyeceğiz. Kadınlarımıza birlikte olmanın kendilerine ne avantajlar katacağını en iyi şekilde anlatmamız gerekiyor."

  "Amacımız kadınları yaşamın her alanında daha görünür kılmak"

  Belediye olarak görevlerinin kooperatifleşme yolunda büyük mesafe kat eden  kadınlara ihtiyaç duydukları imkanları sağlamak olduğuna vurgu yapan Mezitli  Belediyesi Başkan Yardımcısı Vakkas Kılınç, “Asıl amacımız kadınların sadece  üretimde ya da sadece siyasette değil yaşamın tüm alanlarında kendilerini görünür  ve irade kurabilecek hale getirilmesidir. Ürettikleri değerlerin hem kendileri için hem  de halka sunumunda önemli bir adım olan kooperatifleşmenin yollarını araştırıyoruz. Belediyemizde bu kooperatifleşmenin iki temel ayağı var. İlki halkın ucuz kaliteli ve ekonomik ürünlere ulaşabilmesi, ikincisi ise bu ürünleri üretenlerin toplumda örgütlü hareket etmesi, haklarına sahip çıkabilmesi amaçlanıyor. Belediyemiz bu konuda kadınlarımıza gereken teknik desteği verecektir" dedi.

  "Gereken teknik ve lojistik imkanı sağlayacağız"

  Kooperatifleşmenin ana unsurunun gönüllü bir şekilde kendi haklarına sahip  çıkmak ve üretimlerini daha iyi değerlendirmek olduğunun altını çizen Mezitli  Belediye Başkanı Neşet Tarhan ise “Kooperatifleşme, resmi kanal ya da zorlama ile  hayata geçirilecek bir olgu değildir. Üreticiler, ürettiklerini daha geniş alanlara  yayma, haklarına ve geleceklerine yön verme amacıyla gönüllü olarak yapılmalıdır.  Kadın Üretici Pazarlarımızı hayata geçirirken asıl hedefimiz, kadınlarımızın  kooperatifleşerek, kendi hak ve sorumluluklarına kendilerinin sahip çıkmasını  sağlamaktı. Ancak, pazarlarımızda tezgah açarak önemli bir ekonomik ve sosyal  imkana sahip olan kadınlarımız ‘bu bize yeter’ anlayışı ile kooperatifleşmeden uzak  durdular. Şimdi bir grup kadınımız daha geniş kapsamda üretici kadınlarımızı  kooperatif çatısı altında buluşturmak amacıyla bir araya geldi. Ben de yakından  takip ediyorum. Çok güzel şekilde ilerliyorlar ve 8. toplantılarını yaptılar. Biz de  belediye olarak kendilerine gerekli teknik ve lojistik imkanları sunacağız. İnanıyorum  ki, kadınlarımız kooperatifleşmenin kendilerine sağladığı avantajları gördükleri  zaman çok daha önemli buluşmaları kendileri yapacaklardır” diye konuştu.

                          

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42