banner6

Muhasebeci ve Mali Müşavirler ülke ekonomisi için toplandı

Muhasebeci ve Mali Müşavirler ülke ekonomisi için toplandı

MARDİN(İLKHABER)- Mardin SMMM Odası ev sahipliğinde  Mardin’de bir araya gelen muhasebeci ve mali müşavirler, ülke ekonomisini değerlendirdi.  TÜRMOB Genel Başkanı  Masis Yöntem, TÜRMOB Yönetim Kurulu üyesi ve ekonomiden sorumlu Devlet eski Bakanı Dr. Masum Türker, Mardin Defterdarı  Salih Gökalp, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi SMMM oda başkanlarının katıldığı Platformda bir araya geldi.

Mardin’de bir otelde yapılan toplantının açılış konuşmasını  Mardin, Şırnak oda başkanı Hamit Turgay yaptı. Toplantıda bir konuşma yapan TÜRMOB Genel Başkanı Masis Yöntem ise ülke  ekonomisinin iyi olmadığını belirterek, “Sadece bugün  Türkiye  değil tüm dünya ülkeleri ekonomik  sıkıntılar  içerisindedir  ve bu sıkıntılardan çıkmak için çabalamaktadır” dedi.

Ekonomik sıkıntıdan kurtulabilmek için yapılması gerekenleri ilgili bakanlıklara bildirdiklerini belirten Yöntem, muhasebeci ve mali müşavirlerin de mesleki sıkıntılarını dile getirdi.

Yöntem, konuşmasında şunları dile getirdi:

“Bizim gündemimiz Beyan Süreleri, Haksız rekabet, KDV gelir vergisi çelişkisi, serbest meslek giderleri, Sorumluluklar, Mücbir sebep, geri kazanım, katılım payları, atık ve poşetler mevzuat karmaşası İndirim ve istisnalar, teşvikler, yeşil pasaport, angaryalar, muhtasar, SGK birleşmesi, Turizm ajansı, net hasılat esası, mali tatil, arabuluculuk.

Ülkenin kalkınması için mutlaka mesleğimizdeki eğitime ağırlık verilmesi gerekir. Eğitimdeki   hedef Kaliteli  ve Derinlik eğitimi. Eğitimde derinlik, Düşüncede derinlik eylemde derinlik ,Muhasebe işlemlerinde denetimde finansal tabloların düzenlenmesi ve sunumunda derinlik, Taraflara fayda  ve teknolojik, sosyal ekonomi, finans  yaşamda derinlik ve okurluk, toplumsal  yarar ve fayda, toplumcu düşünce ve davranış, Toplumsal sorumluluk, Kurum kültürünü farkındalık, güven, İnsan potansiyelini üst seviyeye çıkarmak için eğitim, E-Ticaret, E-defter, E Beyanname, E Tebligat ,E-Makbuz, E-Teminat mektubu, Robotlar dijital yapay zeka, bulut teknolojisi, Huzur, güven  ve  barışa katkı için eğitim. Eğitimin endüstrileşmesi, 11.000-özel eğitim kurumu.

Değerli arkadaşlar bugün ülkemizde devalüasyon dolar ve evro aldı başı gidiyor son 10 yılda ödenen dış borç faizi 211.,4 Milyar Dolar. Bu yıl ise  34 Milyar dolar, Saniyede ödenen  faiz 1.078 dolar Merkez bankasının resmi döviz ve altın rezervi 100 Milyar Dolar,

Bugün ülkemizde gelir vergisi  1.806.750, yüzde 18,6. Ülke nüfusun yüzde 3’ü

Kurumlar vergisi 674.835.  Yüzde 6,9 2.481.585-51.636—48

Katma Değer Vergisi  2.398.721- yüzde 24.7

Gelir stopajı; 2.497.323- yüzde 25,7

G.M.S İradı kira  1.599.438 yüzde 16.5

Basit usul  736.400 yüzde 7,6,Diğer gelir vergisi 1.243.033-Genel toplam 10.956,500-82.000.000- Milyona oranı yüzde 13.4

Değerli arkadaşlarım dünyada her yıl 20 milyon çocuk açlıktan ölüyor, Dünyada 600 milyon ve 1,4 milyar aç insan var. Afrika kıtası dünya altın rezervlerinin yüzde 9’unu  elinde bulundurmasına rağmen dünyada sadece 4 Afrikalı milyarder bulunmaktadır. Oysa her sene çıkartılan 8,5 milyan dolarlık pırlanta ile kıtanın açlık sorunu çözümlenir” dedi.  Bölgelerden gelen oda temsilcileri de yatıkları konuşmalarda görüş ve önerilerini dile getirdi. Daha sonra, bölgeden gelenlere plaket verildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER