banner6

Özlenen girişim

Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük, kente Gıda Organize Sanayi Bölgesi kurulması için kolları sıvadı

Özlenen girişim


 

Sedat ATİLLA

ŞANLIURFA(İLKHABER) - Şanlıurfa'ya geldiği günden beri sanayinin gelişmesi için çaba harcayan Vali İzzettin Küçük bu kez kente Gıda Organize Sanayi Bölgesi kurulması için kolları sıvadı.


 

Şanlıurfa'da üretilen ürünlerin işlemesi için Gıda Organize Sanayi Bölgesi kurulması için çalışmalara başlayan Şanlıurfa Valiliği Harran Üniversitesi Osmanbey kampüsü civarında 2-3 bin dönüm arazi ayırdı.


 

Önümüzdeki günlerde fizibilite çalışmasının ardından alt yapı çalışmalarına başlayacak olan Gıda Organize Sanayi bölgesinde Şanlıurfa’da üretilen Urfa yağı, peyniri, fıstık, buğday, ve mısır gibi tahılların işlemesi yapılacak. Şanlıurfa’da üretilen ürünlerin dışarıya gittiğine dikkat çeken Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük “Örneğin fıstığın borsası Gaziantep’te fiyatı onlar belirliyor. Geçen yıl fıstık içi 100 liraya kadar çıktı. Şanlıurfa’da üretilen bir çok ürün Şanlıurfa’da işlenmediğinden ekonomiye katkısı olmuyor. Ama Biz bu ürünleri Şanlıurfa’da işletmemiz lazım. Bu yönde talepte var. Normal Organize Sanayi Bölgesine gelecek firmalar belli değil, ama Şanlıurfa bir tarım kenti. O yüzden Gıda Organize Sanayi Bölgesine gelecek şirketler bellidir. Çünkü hammadde bu kentte üretiliyor.” diye konuştu.


 

150-200 fabrika kurulacak olan Gıda Organize Sanayi Bölgesi için gelecek yıl yer tahsisine başlanacağı öğrenildi.


 

3. ORGANİZE TAMAM.


 

Şanlıurfa’da 2. Organize Sanayi Bölgesinde yer kalmadığını aktaran Vali İzzettin Küçük “1. Organize Sanayi Bölgesine ek olarak yapılan 3. Organize Sanayi Bölgesinde 2 ay içinde yer vermeye başlayacağız.” diyerek müjde verdi. Şanlıurfa Valisi Küçük “Birecik Organize Sanayi Bölgesi için yer tahsisi gelecek ay içinde başlanacak. Siverek Organize Sanayi Bölgesinin yapımına da gelecek sene ihale edilecek.” dedi.


 

9 AY İÇİNDE FABRİKASINI KURMAYANDAN ARAZİ GERİ ALINACAK.


 

Daha önce arazilerin rastgele dağıtıldığına dikkat çeken Vali Küçük bundan böyle 9 ay içinde fabrikasını kurmayanın arazisi geri alınacağını belirterek “Artık eskisi gibi araziyi alıp başkasına devretmek yok. Bundan sonra 9 ayda fabrikasını kurmayan araziyi iade edecek. Eskiden arsa ranta dönüyordu. Biz Şanlıurfa’nın makus talihini sanayi ile yıkacağız. Tarımda ne kadar üretirsek üretelim biz işletemiyorsak bu kent para kazanamaz. Zaten üretici zarar ediyor, devlet desteklemezse kimse üretemez.” şeklinde konuştu.


 

Güncelleme Tarihi: 04 Ağustos 2014, 17:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER