banner6

Pamuk; “Anız yakmaların azalması sevindirici”

Yüreğir Ziraat Odası Yönetim Kurulu Üyesi Zülfikar Pamuk her geçen yıl anız yakmaların azaldığının sevindirici olduğunu ancak, bunun tamamen ortadan kaldırılması gerektiğini belirterek, “Anız yakan toprağı, doğayı yakar. Anızı yakan aslında geleceğini yakar” dedi.

Pamuk; “Anız yakmaların azalması sevindirici”

Serhat ŞANLI

ADANA (İLKHABER) - Yüreğir Ziraat Odası Yönetim Kurulu Üyesi Zülfikar Pamuk her geçen yıl anız yakmaların azaldığının sevindirici olduğunu ancak, bunun tamamen ortadan kaldırılması gerektiğini belirterek, “Anız yakan toprağı, doğayı yakar. Anızı yakan aslında geleceğini yakar” dedi.

He ecen gün artan nüfus ile birlikte tüm dünyada tarım her geçen gün daha da önem kazanıyor. Özellikle küresel iklim değişikliği, tarımda kullanılır suyun azalması ve artan gıda ihtiyacı ile birlikte tarım toprakları daha da önem kazanmaya başladı.

Tarımın her geçen gün önem kazanması ile birlikte kullanılabilir toprakların önemi daha da artmaya hatta bir karış tarım toprağı bile hayati önem taşıyor. Çünkü toprağın oluşması binlerce yıl alıyor. Bu bağlamda Dünyada tarım alanında kullanılabilir topraklara sahip önemli ülkeler arasında yer alan ülkemizde önemli çalışmalar yapılıyor.

Son 10 yıl öncesine kadar özellikle buğday ve mısır hasadı dönemlerinde bilinçsizce yapılan anız yakmalar tarım toprakları için büyük tehlike arz ediyordu. Bu bağlamda son yıllarda özellikle hasat dönemlerinde yapılan uyarılar ile toplumda büyük bir bilinç oluşturarak geleceğimiz olan toprakların önemi daha da anlaşılmaya başladı.

Anız yakmaları hakkında gazetemize önemli açıklamalar yapan Yüreğir Ziraat Odası Yönetim Kurulu Üyesi Zülfikar Pamuk, anız yakmalar üreticinin geleceğini yok ettiğini söylüyor.

Gelişen teknoloji ile birlikte anızları bertaraf etmenin de kolay olduğunu belirten Pamuk, “Üreticilerimiz artık gelişen teknolojiye ayak uydurmakta ve böylelikle daha kaliteli ürün yetiştirmektedir. Anız konusunda da üreticilerimiz mutlaka sap parçalama makinalarını kullanmalıdır” dedi.

Tanıtım ve uyarılar ile kamuoyunda iyi algı oluşturulduğuna dikkat çeken Yüreğir Ziraat Odası Yönetim Kurulu Üyesi Zülfikar Pamuk, üreticinin maliyetten korktuğunu ancak devlet desteğinin olduğunu belirterek şöyle konuştu;

“Çukurova, bereketli topraklarıyla binlerce yıldır barındırdığı insanları beslemiş ve beslemeye de devam ediyor. Ancak biz, onun bize verdiği bu bereketinin değerini biliyor muyuz? Ona bakmalıyız. Bu topraklar, bize atalarımızdan emanet ve bu emaneti gelecek kuşaklarımıza aktarmak da görevimizdir.

Hasat yapıyoruz ancak sonrasında maliyetli olur diye hasat dönemlerinde sık sık anız yakmalar ile karşılaşıyoruz. Ülkemizin birçok yerinde bu sıkıntı olarak karşımıza çıkar ama son yıllarda bu konuda yapılan uyarılar anız yakmaların azaldığını gösteriyor.

Anız yakmalar verimli tarım topraklarını yok ediyor, orman yangınlarına neden olabiliyor, kent merkezlerinde de gelen dumanlar hava kirliliği ve kül atıkları oluşturuyor. Kısaca her yönüyle zarar veriyor.

Artık artan nüfus ile birlikte tüm dünyada tarım her geçen gün daha da önem kazanıyor. Bir karış tarım toprağı bile hayati önem taşıyor. O bir karış toprağın oluşması ise binlerce yıl alıyor. Çok değil, daha 40 yıl öncesine kadar Çukurova'da bulunan tarım topraklarındaki mikroorganizma miktarı yüzde 2-3 seviyelerindeyken, bugün bu miktarın 0.8'lerin altına düşmüş olduğunu görüyoruz.

İşte anız yakmalar toprağımızdaki bereket olan, bitkilerin yaşam kaynağı mikroorganizmaları yok ediyor. Anız yakımı topraktaki mikroorganizmaları öldürerek, toprak içindeki organik madde miktarını düşürür ve zamanla topraklarımızda çoraklaşma, verim düşüklüğü meydana gelir. Bu durum yıllarca tekrarlanırsa, ileriki dönemlerde belki tarım bile yapılamaz duruma gelecektir. Ayrıca her geçen yıl kullanılacak gübre miktarında artış olacaktır. Hal böyle olunca da tarım adına gelecekte karşımıza sıkıntılar çıkar demek.

Son dönemde yapılan uyarılardan dolayı anız yakmaların azaldığını görmek sevindirici bir haber. Ancak bunu kökünden çözmek gerekiyor. Anızı öğütüp tarlada organik madde haline getiren sap parçalama makinalarını bilmeyen yoktur.

Bu bağlamda üreticilerimiz yerli tarım makinası üreten firmaların anız parçalama makinası üretimine ağırlık vermelidir. Biz tüm üreticilerimiz sap parçalama makinalarını kullanmaya çağırıyoruz.

Tarlada kalan anızın yakılmadan, sap parçalama makinası ile ezilip aynı yere organik madde olarak bırakılması çok daha faydalı olacaktır. Birçok üretici bu konuda bilinçlenerek sap parçalama makinaları alarak toprağını korumaya çalışıyor.

Bu makina kullanılarak bitki sapları biçilip parçalanıyor ve toprak yüzeyine bırakılıyor. Böylece parçalanmış bitki artıklarından organik madde elde edilerek toprak humus bakımından zenginleştirilmiş oluyor. Lütfen tüm üreticilerimiz böyle yapsın”

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER