banner6

Pazarda fiyatlar yükseldi

Pazarlarda bir hafta içerisinde sebze meyve fiyatlarında ani değişimler meydana geliyor. Zaman zaman yaşanan bu durum tüketici bütçesini olumsuz etkiliyor.

Pazarda fiyatlar yükseldi

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)-Pazarlarda bir hafta içerisinde sebze meyve fiyatlarında ani değişimler meydana geliyor. Zaman zaman yaşanan bu durum tüketici bütçesini olumsuz etkiliyor.

Vatandaşlar pazarlarda aniden değişen meyve ve sebze fiyatlarından şikayetçi oluyor. 2 liraya satılan domatesin kilosu bir hata sonra aynı pazarda 5 liraya yüksele biliyor. Diğer meyve sebze fiyatlarında da benzer durumlar yaşanıyor. Yaşanan bu durum tüketicilere olumsuz yansıyor. Vatandaşlar bir hafta içerisinde iki katına çıkan ürün fiyatlarının nedenini merak ediyor.

SALMAN: PİYASAYA HAKİM TEKELLEŞEN BÜYÜK ÜRETİCİ GRUP VAR

İnsanlar için önem taşıyan bu önemli soruyu meslek odaları başkanlarına sorduk. İlk olarak sorumuzu yanıtlayan TMMOB İKK Sekreteri Erol Salman, piyasaya hakim tekelleşen büyük üretici gruplar nedeniyle fiyatlarda bu denli hızlı değişimlerin yaşandığını aktardı.  Salman, “Pazar içerisinde oluşan sorunlardan birisi üreticiden ziyade tekelleşen bir üretici kişiler var. Pazarlardaki fiyatlar bunlardan dolayı artıyor.  Bin dönüm, Bin 500 dönüm gibi alan ekip piyasaya hakim olan gruplar var. Bu piyasaya hakim olan grup ister istemez fiyatları istediği zaman çekip geri girdirebiliyor piyasaya.” dedi.

GEREKLİ DENETİMLER YAPILMALI

Yaşanan duruma dur demek için yerel yönetimlerin ve ilgili bakanlıkların konuyla ilgili gerekli denetimleri yapması gerektiğine dikkat çeken Salman, “Bundan dolayı da hareketli bir ivme yaşanıyor pazarlarda. Adana’da biz bunu az yaşıyoruz ama İstanbul’da bu daha fazla. Kamyonların pazara girmediği oluyor. 30 -40 kamyonu tutabiliyorlar. Buda tehlikeli bir süreç. Bunun için denetçi mekanizmalar olan yerel yönetimlerin yada bakanlıkların gerekli denetimleri yapması gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

ÜRETİM DÖNEMLERİ

Pazarlarda bir hafta içerisinde değişen fiyatlar konusundaki soruya Ziraat Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Feyzullah Korkut ise, üretim dönemlerinde sürdürülebilirliğin bol olduğu dönemlerde fiyatların düştüğünü söyledi.  Üreticinin üretim ile ilgili bir sıkıntısının olmadığını söyleyen Korkut, “ Ama ürettiğinden yeterli geliri elde edememekten dolayı sıkıntı yaşıyor. Tüketicinin de tam tersi çok ulaşamamaktan dolayı sıkıntısı var. Bu aradaki uçurumları kaldırmamız gerekiyor. Güvenli sağlıklı gıdaya ulaşmanın bir tanesi bu ama şuanda günümüzün en büyük problemi olduğunu düşünüyorum.” diye konuştu.

KOOPERATİFLEŞME

Kooperatifleşme, bunlarla ilgili örgütlenmelerin yapılması gerektiğine dikkat çeken Feyzullah Korkut sözlerini şöyle tamamladı;

 “Türkiye’de insanların yüzde 8.5 yatağa aç giriyor. Bu çok önemli bir rakam. Nüfusla oranladığımız zaman yaklaşık 8-10 milyon insanımız yatağa aç giriyor demektir. Bu gerçekten acı verici bir olay. Üretemiyor muyuz? Üretiyoruz. Üretme kabiliyetimiz var.  Üretmek için alt yapımız var. Peki neden ulaşamıyoruz.

ÜRETİCİNİN ELİNE GEÇEN PARASAL RAKAMLAR

 Planlamaların üretime yansımasında tüketiciye ulaşmasında sıkıntıların yaşandığını görüyoruz. Bir çok üründe üreticinin eline geçenle, tüketicinin eline geçen parasal rakamlarda ciddi farklılıklar var. Adeta bir uçurum var. Bu uçuruma gidermemiz gerekiyor. Politikalarımızı biraz bu yönde yoğunlaştırmamız gerekiyor. Kooperatifleşme, bunlarla ilgili örgütlenmelerin yapılması gerekli.”

GÜVENLİ GIDA

Gıda Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Şehmus Alparsan’da , günümüzün en önemli sorunu olan pandemi sürecinde gıda güvenliğine vurgu yapılması gerektiğine dikkat çekti.  Birinci üretimin sağlıklı ve sürekliliğin çok önem arz etmiş durumda olduğunu belirten Alparslan, “Özellikle pandemi sürecinde beslenmenin önemi bir kez daha öne çıktı. Bunu hepimiz yaşadık gördük. Ancak üretim güvenliği çok önemli . Gıdanın üretim, dağıtım , lojistik aşamasında market süreçlerinde sağlıklı olabilmesi bir yana buralarda çalışan insanlarımızın iş güvenliği çerçevesinde yaşamlarını sağlıklı yürütebilmeleri çok önemli.

AKSAKLIKLAR

 Burada yaşanacak aksaklıkların karşımıza toplumsal gıda kıtlığı ya da gıdaya ihtiyacın karşılanamayacak duruma  gelmesi gibi bir sonuçta olabilir. Bu alanlarda alınacak önlemlerin bir an önce alınması doğru bir gıda dağıtım politikasının programlanıp yetkililerce planlanması çok önemli.”  dedi.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER