banner6

Salman: Zamlar en çok mühendis mimar ve şehir plancılarını etkiledi

Salman: Zamlar en çok mühendis  mimar ve şehir plancılarını etkiledi

Bayram BULUT 

ADANA (İLKHABER) - Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Adana İl Koordinasyon Kurulu (İKK) Sekreteri Erol Salman, kamu çalışanlarına verilen yüzdelik zam oranını değerlendirdi.

Salman yaptığı açıklamada, kamu çalışanlarına yüzdelik maaş zammı vermek yerine, insanca yaşayabilecekleri bir ücret düzenine geçilmesi gerektiğine dikkat çekti. Geçtiğimiz 6 ay içerisinde başta gıda maddeleri olmak üzere halkın gündelik hayatında yoğun olarak tükettiği tüm mal ve hizmetlerde büyük fiyat artışları yaşandığını hatırlatan Salman, TÜİK tarafından açıklanan ilk altı aylık enflasyon verileri sonrasında kamu emekçilerinin alacağı maaş zamlarının belli olduğunu savundu. Salman, buna göre 2019 yılının ikinci yarısında kamu emekçileri yüzde 1.01 enflasyon farkı ve yüzde 5 artış olmak üzere yüzde 6.01 oranında maaş zammı alacağını söyledi.

GERÇEKLERLE ÖRTÜŞMEMEKTEDİR

 Zamlar nedeniyle halkın gündelik yaşamını neredeyse sürdürülemez hale getirdiğini vurgulayan Salman, “Her şeyden önce belirtmek gerekir ki, TÜİK tarafından açıklanan enflasyon rakamları hayatın gerçekleri ile örtüşmemektedir. Geçtiğimiz 6 ay içerisinde başta gıda maddeleri olmak üzere halkın gündelik hayatında yoğun olarak tükettiği tüm mal ve hizmetlerde büyük fiyat artışları yaşanmıştır. Halkın gündelik yaşamını neredeyse sürdürülemez hale getiren bu artışlar ne yazık ki TÜİK’in masa başı işlemleri ve enflasyon sepeti değişiklikleri nedeniyle görünmez hale getirilmiştir. İmzalanan enflasyona endeksli toplu sözleşmeler,  enflasyon rakamlarıyla birleşince kamu emekçilerinin her geçen gün daha da yoksullaşmasına neden olmaktadır. Bizler enflasyon rakamlarına göre zam değil, insanca yaşayacak bir ücret istiyoruz.” dedi.

 ZAMLAR EN ÇOK MÜHENDİS, MİMAR VE ŞEHİR PLANCILARINI ETKİLEDİ

Salman, kamu emekçileri içinde verilen zammın en çok mühendis, mimar ve şehir plancılarını etkilediğini dile getirdi. 2003 yılı ile 2019 yılı arasındaki maaşları hakkında bilgiler veren Salman, “2003’te kamuda çalışan en yüksek kademedeki Mühendisler (1/4) 833 TL, Hakim-Savcılar 1.113 TL maaş alırken, 2019 yılı itibariyle en yüksek kademedeki Mühendis maaşı 6.274 TL, Hakim-Savcı maaşı ise 14.957 TL olmuştur. Giderek büyüyen bu uçurum, meslek emeğimizin giderek değersizleştiğini gösterdiği gibi, toplumsal eşitsizliği de derinleştirmektedir.” ifadelerini kullandı.

YÜZDELİK MAAŞ ZAMLARI

Tüm kamu çalışanları için insanca yaşanabilecek bir ücret düzenine geçilmesi gerektiğini vurgulayan Salman, “Bir ülkenin kalkınmışlık düzeyini mühendislik hizmet alanlarındaki gelişmişlik düzeyi ve bu meslek mensuplarından o ülkenin hak ettiği hizmetleri alması ile doğru orantılıdır. Mühendislik hizmetlerinin nitelikli biçimde sağlanabilmesi için meslektaşlarımızın insanca yaşayabilecekleri bir ücret düzeyine ve özlük haklarına sahip olması gerekmektedir. Kamuda çalışan mühendis, mimar, şehir plancıları ve kamu emekçilerinin hak ettikleri özlük hakları verilmeli ve ücret dengesizliği derhal ortadan kaldırılmalıdır. Yüzdelik maaş zamları yerine, tüm kamu çalışanları için insanca yaşanabilecek bir ücret düzenine geçilmelidir. Yüzdelik maaş zamları yerine, tüm kamu çalışanları için insanca yaşanabilecek bir ücret düzenine geçilmelidir.”

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER