Soya en kârlı ürün

Türkiye’nin soya üretiminin büyük bir bölümünü karşılayan Çukurova’da, hasadı devam eden soya, bu yıl verim ve fiyatıyla üreticinin yüzünü güldürüyor.

Soya en kârlı ürün

Serhat ŞANLI

ADANA (İLKHABER/ÖZEL) - Türkiye’nin soya üretiminin büyük bir bölümünü karşılayan Çukurova’da, hasadı devam eden soya, bu yıl verim ve fiyatıyla üreticinin yüzünü güldürüyor. Türkiye'nin yaklaşık 1 buçuk milyon ton soya ihtiyacı olduğunu belirten Seyhan Ziraat Odası Başkanı Cahit İncefikir; “Soya üreticilerimiz için karlı bir yatırım. Bugün ihtiyacımız olan 1 buçuk milyon ton soyanın yaklaşık yüzde 90-95’ini ithal ediyoruz. Bu yıl verim ve fiyat çok iyi. Üreticilerimiz bunu iyi değerlendirmelidir. Ayrıca verilecek teşvikler ile bu ithalatı azaltmamız mümkün” dedi.

TOPRAĞA ORGANİK MADDE SAĞLAR

Soya, dünyadaki bitkisel yağların ve yüksek proteinli hayvan yemlerinin başlıca kaynağı olarak karşımıza çıkar. Bileşiminde ortalama yüzde 36 protein, yüzde 18 yağ, yüzde 20 karbonhidrat, yüzde 5 mineral maddeler ve yüzde 1 lesitin içeren soya, içerdiği yüksek orandaki protein miktarı ile de insan beslenmesi açısından büyük önem taşımaktadır. Tüm bunların yanında toprağa organik madde ve azot sağlayarak, toprağın verimliliğini arttıran önemli bir bitki olması bakımından da çok önemlidir.

Soya üretimini önemine değinen Seyhan Ziraat Odası Başkanı Cahit İncefikir; “Bugün soya üretimini dünyada her artarak devam etmektedir. Çünkü soya hayvan yeminin yanında insan gıdası olarak da birçok alanda kullanılmaktadır” dedi.

ADANA SOYA ÜRETİMİNDE BİRİNCİ

Çukurova’nın ülkemiz için soya üretimi açısından önemli bir yer teşkil ettiğine değinen İncefikir; “Adana ilimiz soya üretiminde Türkiye birincisidir. Çünkü bugün Türkiye'nin soya ihtiyacının yüzde 60-65’ini Adana karşılıyor. Verimde dahil Dünyada en yüksek rekolteyi alan bölgemiz, Türkiye'de üretilen 130-150 bin ton soyanın, 90 bin tonunu karşılıyor” ifadesi kullandı.

Soya üretiminin karlı olduğunu ve verilecek teşvikler ile üretimini arttırılabileceğini belirten Seyhan Ziraat Odası Başkanı Cahit İncefikir, şöyle devam etti;

“Dünya’da soya ekim alanları her geçen yıl artarak devam ediyor. Bugün Dünyada soya üretim miktarı yaklaşık 313 milyon tondur. Bu üretimde ilk 5 sırayı paylaşan ülkeler ABD, Brezilya, Arjantin, Çin ve Hindistan olarak görülmektedir.

ABD DÜNYA ÜRETİMİNDE İLK SIRADA

ABD Dünya 106 milyon ton ile soya üretim miktarında ilk sırada yer alırken, Brezilya 96 milyon ton ile ikinci, Arjantin 56 milyon ton ile üçüncü, Çin 11,8 milyon ton ile dördüncü ve Hindistan 7 milyon ton ile beşinci sırada yer almaktadır.

TÜRKİYE DEKARA EN FAZLA VERİM ALAN ÜLKE

Ayrıca FAO verilerine göre 2015/16 üretim ve pazarlama sezonunda dünya soya verimi ortalaması 176 kg/da olurken, Türkiye 432 kg/da, Gürcistan 375 kg/da, İtalya 375 kg/da, ABD 350 kg/da ve Mısır 350 kg/da. verim ile ilk beş sırayı alan ülkeler olmuştur. Görüldüğü gibi ülkemiz birçok üründe olduğu gibi soyada da verim açısından önder durumdadır.

Bugün Türkiye’nin 1 buçuk milyon ton soyaya ihtiyacı vardır. Ancak ekim yetersizliğinden bunun yaklaşık yüzde 90-95’ini ithal ediyoruz. Türkiye’de yıllık ortalama 140 bin ton civarında soya üretilmekte ve bu soyanın 90 bin tonu Adana'da üretiliyor.

2018’DE 90 BİN TON REKOLTE BEKLENİYOR

Geçtiğimiz yıl 200 bin dekarın üzerinde soya ekimi yapıldı. Ancak bu yıl Adana'da yaklaşık 190 bin dekar soya ekim var ve yaklaşık 90 bin ton rekolte bekliyoruz. Soya ekim alanını azalmasından en büyük etken pamuk oldu. Yani pamuk ekim alanları arttığından dolayı soya ekiminde düşüş meydana geldi.

Aslında soya üreticilerimiz için alternatif iyi bir üründür. Örneğin bu yıl soyaya baktığımızda verim ve fiyat anlamında çok iyi olduğunu görüyoruz. Üreticilerimiz bunu çok iyi değerlendirmeli ve ülkemizin ihtiyacını azaltmalıyız.

Soya, ülkemizde desteklenen ürünlerin başında geliyor. 1 dönüm soya eken bir çiftçi yaklaşık olarak 25-280 TL destek alıyor. Soya ekimlerinde devletin desteğinin biraz daha artması, Türkiye'de soya ekiminin artmasında bir eğilim olabilir. Hem insan gıdası olarak, hem de hayvan gıdası olarak kullanılan soya yem sanayinde birinci tercih edilen üründür.

VERİM VE FİYATLAR İYİ

Hasadı devam eden soya da bu yıl verim ve fiyatların şimdilik iyi olduğunu görüyoruz.  Üreticilerimiz bunu iyi değerlendirmelidir. Ayrıca verilecek teşvikler ile bu ithalatı azaltmamız mümkün olacaktır. Ayrıca diğer bölgelerimizde de verilecek teşvikler soya üretimini artıracak ve Türkiye'nin ihtiyacının büyük bölümünü karşılayarak, ithalatı azaltabiliriz”

“NADASA BIRAKMAYIN BAKLAGİL EKİN”

Nadasa bırakılan arazilerin soya ve diğer baklagil ürünleri için değerlendirilmesi gerektiğine de değinen İncefikir, şu bilgilere yer verdi;

“İklim ve toprak verimliliği dikkate alındığında, Türkiye büyük bir baklagil yetiştirme potansiyeline sahip ülke konumundadır. Ülkemizin kuru tarım alanlarında nadasın daraltılmasında nohut ve mercimeğin, sulu tarım arazilerinde fasulye, bakla, bezelye ve börülcenin ekim nöbeti içerisinde bugünkünden daha fazla yetiştirilmesi mümkündür.

Türkiye2de yaklaşık 4 milyon hektar alanı nadasa bırakıyoruz. Baklagillerde üretim açığımız olduğu aşikâr. Bu nedenle nadas alanlarının önemli bir bölümünde baklagil tarımı yapılabilir. Biyolojik gübre işlevi gören baklagiller, toprağı azot bakımından zenginleştiriyor, tarımda verimi artırıyor. Biz bu alanları nadasa bırakacak kadar zengin değiliz”

Güncelleme Tarihi: 10 Ekim 2018, 13:02

emre


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER