banner6

Suya yüzde 30 indirim müjdesi

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, madde ile ilgili yaptığı konuşmada, belediyenin su isale ve altyapı hizmetlerinde kullanılan malzemelere dahi yüzde 50 zam geldiği bir ortamda, suya yüzde 30 indirim yapılmasının önemine değindi.

Suya yüzde 30 indirim müjdesi

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)-Adanalıların sabırsızlıkla bekledikleri suda yüzde 30 indirim konusu karara bağlındı. Adana Büyükşehir belediye Başkanı Zeydan Karalar Başkanlığı’ında toplanan ASKİ Genel Kurulu’nda oy birliğiyle suya yüzde 30 indirip yapıldı. Karar 1 Aralık 2019 tarihi ile geçerliliğe konulacak.

Adana Büyükşehir Belediye Meclisi ve ASKİ Genel Kurulu toplantıları gerçekleşti. Adana Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu’nda gerçekleşen oturumlara Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar başkanlık yaptı. İlk olara Adana Büyükşehir Belediye Meclisi’ne ait gündem maddeleri okunarak ilgili karara bağlandı. İsim değişikliğinin yer aldığı gündem maddesinde, şehitlerin isimlerinin belirlenen bulvar, cadde, park, köprü gibi benzeri kamusal alanlara verilmesi kararlaştırıldı. 

Buna göre, Yumurtalık ilçesinde Şehit Jandarma Mustafa Güney Bulvarı, Herekli isminin bir sokağa verilmesi, Çukurova ‘da bir sokağa Şehit polis Şahit Altmış isminin verilmesi, Çukurova’da Mavi Bulvar üzerindeki bir parka Şehit Serhat Sığınak isminin verilmesi, Çukurova İlçesi’nde Şehit Jandarma Sefa İzbudak isminin bir mahalleye verilmesi, Çukurova İlçesi’nde bir ilçeye Tapantepe isminin verilmesi, Kozan’da bir köprüye Çolak Hacı Ağa isminin verilmesi, Sarıçam’da Yürekli Köprüsü’ne Dağcı isminin verilmesi, Çukurova’da bir parka Şehit Tolga Özdinç adının verilmesi, Şehit Jandarma Astsubay Erdoğan Ekmen’in isminin bir sokağa Seyhan ilçesinde verilmesi, Şehit Polis Şahin Ekiz’in isminin bir parka verilmesi, Kozan Tufan Beyli Mahallesi’nde Şehit Polis İbrahim Yücel’in isminin bir sokağa verilmesi,  Sarıçam’da bir Bulvara Ahmet Zembilci isminin verilmesine karar verildi.  

Meclis oturumun sona ermesinin ardından ASKİ gündem maddelerinin yer aldı. ASKİ Genel Kurul Toplantısı yapıldı. Gündemin 10. Maddesi olan suda yüzde 30 indirim konusunun yer aldığı maddeyi hatırlatan AK Parti Grup Başkan Vekili Ozan Gülaçtı, gündemin ilk maddesi olması için dilekçe verdi. Gülaçtı, “Geçen dönem ASKİ Genel Kurulu’nda komisyonda kalıp gündeme gelmeyen bir madde vardı. Suya 30 indirim ile ilgili komisyon kararının askıda kaldığı maddenin birinci madde olarak görüşülüp, birinci madde olarak oylanmasını talep ediyoruz” dedi.

 Bunun üzerine Genel Kurula Başkanlık yapan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’da maddeyi 1. Maddesi olması için oylama yaptı. Oybirliğiyle madde 1. Madde olarak gündeme alındı. Bu madde ile ilgili söz Alan Ak Parti Grup Sözcüsü Vedat Gündoğan, ailesi ile Adana’da oturmayan şehir dışından gelmiş öğrencilere de sudan yüzde 50 oranında yapılması teklifinde bulundu. Gündoğan maddenin de bugün tarihi ile tadilen oylanması gerektiğini belirtti.  Konuşmanın ardından madde oylamaya sunuldu.  Madde oybirliğiyle kabul edildi. Su ücretine yapılan yüzde 30’luk indirim 1 Aralık 2019 tarihinden itibaren uygulanmasına karar verildi. 

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, belediyenin su isale ve altyapı hizmetlerinde kullanılan malzemelere dahi yüzde 50 zam geldiği bir ortamda, suya yüzde 30 indirim yapılmasının önemine değindi.

Birçok belediyenin suya, ekmeğe ve toplu taşımaya zam yaptığını hatırlatan Başkan Zeydan Karalar, “Adana Büyükşehir Belediyesi olarak toparlandıkça, bunun semeresini halka yansıtacağız. Suya yaptığımız yüzde 30 indirim Adana halkına hayırlı olsun” dedi.

Karalar öğrencilere yüzde 50 su indirimi konusuna da değinerek, öğrencilere 2020 için çeşitli yardımlar yapmayı düşündüklerini açıkladı. 

Öğrencilere yüzde 50 indirim konusu, ücret tarifesi ile ilgili madde ile birlikte komisyona havale edilirken,   konunun da ücret tarifesinin görüşüleceği komisyonda kararlaştırılması kabul edildi.  Adana Büyükşehir Belediye Meclisi hem de ASKİ Genel Kurulunun bugün saat 14.00’te toplanması kararlaştırıldı.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42