banner6

Umutlar bahar yağmurunda

Türkiye genelinde yaşanan kuraklığın ardından umutlar bahar yağmurlarına kaldı. Tarım Danışmanı ve Ziraat Mühendisi İzzet Özer, Adana ve bölgesinde yaşanan tarımsal sorunlara dikkat çekerek kuraklığın etkisini en aza indirmek için tüketicilere bentonitli kükürt kullanmalarını tavsiye etti.

Umutlar bahar yağmurunda

 

 

Kuraklığa karşı kükürt dopingi

 

Ülke genelinde yaşanan kuraklık üreticileri düşündürürken Tarım Danışmanı ve Ziraat Mühendisi İzzet Özer, üreticilere bentonitli kükürt kullanmayı tavsiye etti.

 

 

Halil İbrahim UĞUR

 

ADANA-(İLKHABER) – Tarım Danışmanı ve Ziraat Mühendisi İzzet Özer, ülke genelinde yaşanan kuraklığın tarım sektörüne olan etkilerini anlattı. Yaşanan kuraklığın çeşitli sorunları da beraberinde getirdiğini belirten İzzet Özer, kuraklığın en çok sektörde maliyeti artırdığını söyledi.

 

EKİLİ TARIM ALANLARI BOZULDU

Yeterli yağmur yağmadığı için özellikle buğday ve sebze ekili tarım arazilerinin yeniden bozularak tekrar tohum ekildiğini söyleyen İzzet Özer, bu nedenle ekimi yapılan arazilerdeki maliyetin arttığını söyledi. Özer, “Kuraklık nedeniyle ekimi yapılan arazilerde tohumlar cimlenemedi. Bu nedenle üreticiler ekimi yapılan arazilerini bozup yeniden ekmek zorunda kaldı. Bu da çiftçilere ek maliyet getirdi.” dedi.

 

KURAKLIK VERİMİ DÜŞÜREBİLİR

Kuraklığın yanı sıra hava sıcaklığının da mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi nedeniyle bir çok ürünün kış mevsiminde çiçek açtığını söyleyen İzzet Özer, “Bir çok bölgede bir çok ağaç ve bitki erken çiçek açtı. Bu durum verim kaybına yada kalite kaybına neden olabilir.” diye konuştu.

 

BAHAR YAĞMURLARI ÇİFTÇİLERİ KURTARABİLİR

Türkiye’de ekilen bitkilerin yağmur suyuna ihtiyacı olduğu sırada havaların kurak geçtiğinin altını çizen İzzet Özer, “Mart ve Nisan ayında yeterli yağış olursa Türkiye’de kuraklıktan bahsetmek doğru olmaz. Ancak Mart ve Nisan ayında yeterli yağış olmazsa çiftçileri sıkıntılı günler bekliyor.” dedi.

 

TOPRAKLARLARIN YAPISI BOZULDU

Aşırı gübreleme ve vahşi sulamanın topraklarda bir çok tahribata yol açtığını belirten İzzet Özer, “Yıllardır süre gelen vahşi sulama ve gübreleme nedeniyle toprakların normalde 7 olması gereken PH değeri, 8.5 seviyelerine kadar çıktı. Bu durum ise toprakta kireçlenmeye, tuzlanmaya ve toprağın verimsizleşmesine yol açıyor. Ne kadar gübre atılırsa atılsın toprak faydalı minarelleri tuttuğu için bitki yeterli besini alamaz ve bu yüzden de gelişemez. Bu noktada bölge çiftçileri ile paylaşmak istediğimiz bir husus var. Her derdin bir şifası olduğu gibi toprağın PH sorununun çözümüne yönelik ciddi gelişmeler yakalandı. Bunun çözümü Bentonitli Kükürt kullanımından geçiyor. Daha önceki yıllarda ithal edilen bu ürün Adanalı bir mühendis ve müteşebbis tarafından ülkemizde üretilmeye başlandı. Yerli ve yurt dışındaki üreticilere bu firma tarafından Gronür Bentonitli Kükürt üretiliyor. Bu ürün 5 yılda eriyen diğer kükürtlere oranla 3 ayda topraktaki sıvı ve baktariler sayesinde çözünürlüğe kavuşup sezon içinde toprağın iyileşmesini sağlayacaktır.” dedi.

 

BÖLGE TOPRAKLARININ İYİLEŞTİRİLMESİ GEREKİYOR

Kuraklığın etkisini sürdürdüğü şu günlerde toprağın gerek PH sevisiyesinin düzelmesi için, gerek toprağın su tutma potansiyelinin artırılması ve gerekse de bitkinin kükürt ihtiyacının karşılanması gibi hususlarda bölgedeki toprak bütünlüğünün acilen iyileştirilmesine ihtiyaç olduğunu söyleyen Özer, tüm üreticilere kükürt kullanmayı tavsiye etti. 1 dekar araziye 25 kilo kükürtün yeterli olacağını söyleyen Özer, “Kükürtün toprağa serpildikten sonra toprağın çabalanması ya da sulanması gerekiyor. Ayrıca kükürtün 3 yıl boyunca toprağa uygulanması gerekiyor. 3 yıl sonra ise kükürtlenen topraklardaki tüm hastalıklar ve zararlı baktariler yok olacak.” dedi.

 

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 06 Mart 2014, 18:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER