banner6

Vatandaşlar aktarların yolunu tutuyor

Koronavirüs ve üst solunum yolu rahatsızlıklarından korunmak isteyen vatandaşlar, vücut dirençlerini yüksek tutacak bitkisel ürünlerden satın almak için aktarları tercih ediyor.

Vatandaşlar aktarların  yolunu tutuyor

Bayram BULUT/ Özel Haber

ADANA (İLKHABER) – Koronavirüs ve üst solunum yolu rahatsızlıklarından korunmak isteyen vatandaşlar, vücut dirençlerini yüksek tutacak bitkisel ürünlerden satın almak için aktarları tercih ediyor.

Son baharın ilk ayını geride kaldı. Özellikle gece saatlerinde havanın soğuduğu hissediliyor. Gündüz sıcak, gece soğuk olunca insanların mevsimsel hastalıklara yakalanması da artıyor. Durum böyle olunca insanlar önce doktorlara, daha sonra ise aktarların yolunu tutuyor.  Doktorların verdiği ilaçlara katkı olarak aktarlara gelen vatandaşlar, bağışıklık sistemlerini güçlendirici bitkilerden satın almak istiyor.

ÇARE DOKTORDAN SONRA AKTARDA ARANIYOR

Her yıl mevsim geçişlerinin yaşandığı sonbahar döneminde grip ve nezle ile büyük bir savaş veren vatandaşlar çareyi doktorlardan sonra aktarlarda arıyor. Aktarlara gelen vatandaşlar, koronavirüse karşı bağışıklık sistemini güçlü tutacak ve grip ve nezle vakalarına iyi gelen   bitkisel çaylar, toz zencefil, toz zerdeçal, çörek ve tahin, pekmez satın alıyor.

UYARIYORLAR

Aktarlar, gelen vatandaşları öncelikli olarak varsa bir rahatsızlıkları doktora gitmeleri konusunda uyarıyor. Kendilerinin doktor olmadıklarını anlatan aktarlar, doktorların verdikleri ilaçlara katkı amaçlı bitkisel çaylar ve diğer ürünlerden verebileceklerini vatandaşlara anlatıyor.

BİTKİSEL ÇAYLAR ÖNERİLİYOR

Bazı vatandaşlar ise, doktorların ilaçlara katkı olarak bazı bitkisel çaylardan önerdiklerini söyleyerek ürünlerden satın alıyor.  Aktarlara son dönemde yaygınlaşan koronavirüse karşı iyi gelebilecek bitkisel ürün sormak içinde gelenler oluyor. Ancak aktarlar böyle bir ürünün olmadığını belirterek, vücut direncini arttıra bilecek çaylar konusunda vatandaşlara bilgiler veriyor.

İLAÇ DİYE ÜRÜN SATMIYORUZ

Adanalı aktarlardan Halil Değişmez, insanların mevsim geçişlerinde bağışıklık sistemlerini güçlendirecek ürünlerden almak için kendilerine geldiklerini söyledi. Kendilerinin ilaç diye ürün satmadıklarını, ilaçlara takviye gıda maddesi olarak ürün önerdiklerini belirten Değişmez, “Mevsimsel olarak insanlar bize gelirler. Özellikle kış aylarında daha çok bizden yardım talep ederler. Tabi ki bizimkiler gıda takviyesidir. Yoksa kesinlikle şunu alın hastalığınızı tedavi eder diyemeyiz. Dersek bu yanlış olur. Bizim verdiğimiz ürünler gıda takviyesidir.” dedi.

KORONAVİRÜSE İYİ GELECEK ÜRÜN SORANLARDA VAR

Koronavirüs iyi gelebilecek ürünleri soranlarında olduğunu kaydeden Değişmez, “İnsanlar koronavirüs salgını başladıktan sonra bizlere geliyorlar. Virüse iyi gelecek bitkisel bir ürün var mı diye soranlar oluyor. Biz tabiî ki böyle bir bitki var virüse karşı iyi gelir diyemeyiz tabiî ki. Gelenlere zencefil, zerdeçal gibi ürünler bağışıklık sistemini güçlendirdiği, baklam sökmeye yardımcı olduğu için üst solunum yollarına iyi gelen ürünleri tavsiye ediyoruz. Genel olarak, zencefil, zerdeçal, tarçın üçlüsü isteniyor bizden.  Buna ilave olarak bağışıklık sistemini güçlendirmesi açısından ballı propolistli macunlar veya propolisin kendisi, arı sütü polen, bunlar şuanda baya revaçta olan ürünlerimiz.” diye konuştu.  

ELMA SİRKESİ ÖNERİLİYOR

Elma sirkesinin önerdikleri ürünler arasında yer aldığını söyleyen Değişmez, “İnternet üzerinden hocalarımızın yaptığı açıklamalarında mikro kırıcı olarak elma sirkesini öneriyorlar. Tabii ki her elma sirkesi değil. Katkısız olması ve yüzde yüz doğal olması çok önemli. Arı sütü ve polen üzerinde daha çok duruyoruz. Soğuk sıkım çörek otumuz revaçta olan ürünlerimiz, fabrikasyon ürünlerden kaçınılmalıdır. Bu üründe üst solunum yollarında çok önemlidir. Bizler alın bunu iyi olun diyemeyiz. Bunlar gıda takviyesidir. Adaçayımız var. Gri ada çayımız. İlaç sanayisinde de kullanılan bir maddedir aynı zamanda. Mikrop kırıcı özelliği vardır. Bunları tavsiye ediyoruz.” şeklinde konuştu.

 

FİYATLARI NE KADAR

Fiyatlar hakkında bilgiler veren Değişmez, “Fiyatlarımız cazip, çörek otu yağımız 35 lira, ballı propolisli macunumuz 45 lira, elma sirkemiz 15 lira. Elma sirkesi ve çörek otu yağının kesinlikle cam şişede olmasına dikkat etmeliyiz. Plastik şişelerde olanları almamalıyız. Birde ıhlamurlu zencefilli çay isteyenlere özel bir çayımız var. Cemile Sultan Çayımız ürünümüzün ismi. Kendi üretimimiz bu ürün. İçerisinde sadece ıhlamur ve zencefil yok. Ayrıca adaçayı, tarçın, karanfil, zerdeçal gibi 40 çeşit bitki var içerisinde. Hastalıkları en hafif şekilde atlatmamıza yardımcı olacak ürünler bunlar. Çok kişi doktordan çıkıp geliyor. Doktorun ilave olarak çay tavsiye ettiklerini görüyoruz. İnsanların alım gücünde sıkıntı var. 10 liralık 20 liralık ürün var diyemiyorlar. 2 liralık 5 liralık ürün ver diyorlar.” ifadelerini kullandı.  

KIŞ ÇAYIMIZ VAR

Kendilerinin özel olarak hazırladığı birçok bitkiden oluşan kış çaylarının olduğunu dile getiren Değişmez, “Biz bu tür durumlarda müşterilerimize şöyle önerilerde bulunuruz. Müşterimiz yüzer gram çeşit karışımlar almaktansa, bizim onlar için yaptığımız bitkilerin karışımından oluşan özel bir kış çayımız var. Adaçayı, ıhlamur papatya, kuşburnu, tarcın, karanfil, zencefil, ibisküs çayı, zerdeçal, hatmi çiçeğinden oluşan bir karışımımız var. Bunları bizler makine de öğütüyoruz ki müşterinin kullanması kolay olsun diye. Bunu çocuklarda bir çay bardağı içebilir. Herkesin tercih ettiği bir bitkisel karışım oldu.” dedi.

NASIL YAPILIR

 Kış çayının yapılışı ile ilgili bilgiler veren Değişmez, “Bir tutam bir cezveye konuyor, üzerine normal çay demler gibi kaynamış su dökülüyor. 5-6 dakika dinlendiriliyor. Daha sonra süzülüp içiliyor. Bu ayı günde 4-5 defa yapıp tüketebiliyoruz. Bu çay doğal antibiyotik görevi görmektedir. Vücudun direncini arttırmaktadır. Tabi ki bunlar tedavi edicidir. Ama bir ilaç gibi değildir. İlaç takviyesidir sadece. Bunu müşterimize al bunu ilaçtır, bu seni iyi edecek şeklinde doktor gibi konuşamayız. Bu yanlış olur ama yıllardan beri bilinen bir şey vardır. Dedelerimizden nenelerimizden kuşburnu, ada çayının papatya çayının iyi geldiği söylenir. Al bunu iyileş diyemeyiz tabiî ki bir hekime de görülmesi gerekli. Bunlar doğal olduklarından dolayı mikro kırıcı özellikleri vardır, bol idrara çıkartmasından dolayı idrar yoluyla mikroplar dışarı atılır. Bunların o tip özellikleri de vardır. Kışın en iyi sattığımız ürünlerin arasında yer alır silahımızdır yani. Sıcak içmemelerini, ılık içmelerini tavsiye ediyoruz. “ şeklinde konuştu.

 ZENCEFİL TAVSİYE EDİLİYOR

Halil Değişmez, diyetisyenlerin taze zencefili tavsiye ettiklerini hatırlatarak, “Taze zencefil bu aralar diyetisyenlerinde tavsiye ettiği ödem atmada çok faydalıdır. Zaten öksürük, balgam sökme konusunda ve vücut direncini arttırdığı için tüketiliyor. Rendelenerek yada patates gibi dilimlenir. Bitki çaylarına konulur. Diyetisyenler akşamdan tarçın, zencefil, limon ve maydanozu bir kilogramlık suda bekletin diyor. Ardından ertesi gün bu karışımı gün boyu için diyorlar. Öden atmada çok faydalıdır. Ayrıca taze zencefil akciğerin dostudur. Akciğeri güçlendirir, nefes almayı kolaylaştırır. Yazın biz zaten taze zencefil satamayız. Kışın tercih edilen bir üründür.” ifadelerini kullandı.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42