banner6

Vergi rekortmenleri ödüllendirildi

Mardin’de 2013 yılında gelir vergisi beyannamesinde iş adamı Ahmet Koçhan, kurumlar vergi beyannamesinde de Mardin Çimento vergi rekortmenleri oldu.

Vergi rekortmenleri ödüllendirildi

 

 

Adnan AVUKA

MARDİN(İLKHABER) –   Mardin Valisi Dr. Ahmet Cengiz, vergi vermenin bir vatandaşlık görevi olduğunu söyledi.

Mardin Erdoba Otel’de 25. Vergi Haftası nedeniyle 2013’ün vergi rekortmenlerine ödülleri verildi. Törene, Vali Dr. Ahmet Cengiz, vali yardımcıları, Cumhuriyet Başsavcısı  Hakan Dündar, İl Jandarma Komutanı Albay Vural Erol, Emniyet Müdürü Mehmet Şahin, Müftü Dursun Ali Çoşkun, Defterdar İsmail Tarım, Mardin Çimento Fabrikası Genel Müdürü Ayhan Ulupınar, iş adamları, STK temsilcileri ve vergi dairesinde çalışan personel katıldı.

Defterdar İsmail Tarım, yaptığı konuşmada, toplumda sağlıklı bir vergi bilincinin oluşturulması ve toplumun tüm kesimlerine bu bilincin benimsetilmesi amacıyla her yıl şubat ayının son haftasının Vergi Haftası olarak çeşitli etkinliklerle kutlandığını hatırlattı. Bu haftada verginin öneminin tüm kesimlere anlatıldığını ifade eden Tarım, şunları dedi:

“Bir devletin bağımsız olabilmesi için; yasama, yürütme ve yargı

erklerindeki bağımsızlığa sahip olmasının yanı sıra

ekonomik anlamda da başkasına muhtaç olmaması şarttır.    

Bizler Mardin Defterdarlığı olarak sizlerin de desteğe ile 

kayıt dışı ekonomi ve kayıt dışı istihdamın önlenmesine,

sağlıklı işleyen bir belge ve kayıt sisteminin yerleşmesine,

katkıda bulunmak istiyoruz. 

Vergi, devletin kamusal nitelikli mal ve hizmet ihtiyacını karşılamak amacıyla kişi ve kurumlardan kanun yoluyla tahsil ettiği en sağlıklı kamu geliridir.

Devletimizin sınıf farkı gözetmeden toplumun her kesimi için yaptığı hizmetlerin en önemli finansman kaynağı topladığı vergiler olup, Bütçe giderlerinin % 85’i bu vergilerden karşılanmaktadır.

Verginin toplumun tüm kesimlerince benimsenmesi, sağlıklı işleyen çağdaş bir vergi bilincinin geliştirilerek sürdürülmesi ve gönüllü ödeme alışkanlığının artırılması her geçen gün daha da önem arz etmektedir. Bu ödevi doğru bir şekilde ve zamanında yerine getirmemiz hepimizin bugününe ve yarınlarına yapılacak en güçlü yatırımdır.

Vergi, yaşam standartlarımızın yükseltilmesinin, devletimizin bize sunacağı hizmet kalitesinin yegâne güvencesi ve sigortasıdır.

Aksi halde sağlıklı bir vergi bilincine sahip olmamak, vatandaş olmanın gereğini yerine getirmemek, haklarımız kadar ödevlerimizin de olduğunu unutmak yarınlarımızın çalınması demektir.

Vatandaş olarak vergi ödevimizi yerine getirmekten kaçınmak, vergi kaçırana göz yummak yarınlara borçlu doğmaktır.

Hepimiz birey olarak tüketici konumundayız mal ve hizmet alırken birilerinin cebimizden haksız kazanç sağlamasının önüne geçeceğiz.

Yapacağımız ilk iş çok basit.

Belgemizi, Faturamızı, fişimizi isteyeceğiz.

Bunun istenmesini teşvik edeceğiz. Vergi vermeyenleri de BİMER veya Defterdarlığı aramasını istiyoruz.”

TAHSİLAT ORANI YÜZDE 55

Mardin Defterdarı Tarım, 2013 yılı sonu itibariyle 868 milyon 606 bin 655 lira 12 kuruş vergi tahakkuku oluştuğunu, bunun 477 milyon 621 bin 953 lira 17 kuruşunun tahsil edildiğini ve tahsilat oranının ise yüzde 55 olduğunu kaydetti.

Tarım, Mardin’de gerçek usul mükellef sayısının 7 bin 655, basit usul mükellef sayısının, 7 bin 908, kurumlar vergisi mükellef sayısının ise 3 bin 663, KDV iade tutarının ise 102 milyon 221 bin 903 lira olduğunu ifade etti.

VERGİ REKORTMENLERİ

Kurumlar Vergisi birincisi 8.795.491,90 TL ile Mardin Çimento San.A.Ş., ikinci

576.797,23 TL ile Pınarsan Gıda İnş.Nak.Ltd.Şti., üçüncü 386.465,53 TL ile Martu İnş.San.Tic.A.Ş.

Gelir Vergisi’nde ise birinci 237.826,76 TL  ili Ahmet Koçhan, ikinci

204.731,17 TL ile Mehmet Uygur Dikbaş, üçüncü ise 174.575,45 TL ile Mustafa Rasim Tuğmaner oldu.

SMMM İl Başkanı Mehmet Budak da Maliye ile mükellefler arasında köprü  kurduklarını ve kamusal bir görevi yerine getirdiklerini belirtti.

Mardin Valisi Dr. Ahmet Cengiz de törende yaptığı konuşmada, verginin faydalarını ifade ederek,”Vergi vermek bir vatandaşlık görevidir. Bugün burada çok güzel bir tören düzenlendi. İsterdim ki, ilin tüm daire amirleri burada olsaydı. Ama katılmayanlara sitem ediyorum. Onlar çok güzel şeyler kaybetti.”dedi.

 

Güncelleme Tarihi: 06 Mart 2014, 18:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42