banner6

Vergi sistemi adaletli olmalı

ADSİAD Başkanı ve TÜRKONFED Başkan Yardımcısı Süleyman Sönmez, vergi affının önemine işaret etti

Vergi sistemi adaletli olmalı

 Yaşar ÖZPOLAT

ADANA(İLKHABER) – Adana Sanayici ve İşadamları Derneği (ADSİAD) Başkanı ve Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) Başkan Yardımcısı Süleyman Sönmez, vergi affının Türkiye genelinde ve iş dünyasında olumlu karşılandığını bildirdi.
Kamu Alacaklarının Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun Tasarısı’nın mecliste görüşülmeye başlamasından duyduğu memnuniyeti ifade eden Sönmez, zor ve sıkıntılı bir süreçten geçen ülkemizde iş dünyası ve Küçük ve Orta Boy İşletmelerin ekonomideki sürekliliği sağlamak adına büyük bir uğraş verdiğini, bu mücadeleye vergi affının eklenmesiyle ekonominin derin bir nefes alacağını vurguladı.
ADSİAD ve TÜRKONFED olarak düzenlemeye destek verdiklerini kaydeden Sönmez, tüm dünyada yaşanan ekonomik krizlerin ülkemizde de boy göstermemesi adına esnaf, sanayici, KOBİ’ler ve çiftçi kesiminin bu tür girişimlerle desteklenmesinin çok önemli olduğunu söyledi.

“VERGİSİNİ ZAMANINDA ÖDEYENLERE DE KOLAYLIK SAĞLANMALI”

Zor süreçlerde finansal açıdan destek alan iş dünyasının üretim ve istihdamı artırabilmek için de motive olacağına inandığını kaydeden Sönmez, “Ekonomik zorluklar nedeniyle vergilerini zamanında ödeyemeyen işletmeler bir de vergi borçlarına eklenen cezalar nedeniyle büyük bir çıkmaza girmişti. Ülkemizde hatırlamak dahi istemediğimiz darbe girişimi de tüm kesimleri olduğu gibi ekonomi çevrelerini de derin bir endişeye sevketmişti. Çok şükür ki ülkemiz birlik ve beraberlik ruhuyla bu sorunun üstesinden gelmesini bildi. Şimdi alınan yeni kararlar ve çıkarılacak kanunlarla iş dünyası üzerinde olumlu bir hava esmeye başladı. Borcu olanlara yeniden yapılandırma büyük önem taşımakla birlikte vergisini zamanında ödeyen iş dünyası bileşenlerine de özellikle SGK primlerinde indirimler gerçekleştirilmesi gerektiğine inanıyoruz. Düzenli vergi ödeyen vatandaşlarımız için özel bir tasarıyla diğer vergi kalemlerinde de çeşitli kolaylıklar sağlanabilir” diye konuştu.
Sönmez, vergi affının Türkiye genelinde olumlu bir hava estirdiğini yineledi ve adaletli bir vergi sisteminin inşa edilebilmesi için vergisini zamanında ödeyenlerin de göz önüne alınarak yasal düzenlemelere gidilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

 

Güncelleme Tarihi: 03 Ağustos 2016, 16:43

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER