banner6

Vergin ile güvende ol

Adana Vergi Dairesi Başkan Vekili Recep Yavuz, Adana’da kayıt dışı ekonominin önlenmesi için ve toplumda vergi bilinci oluşturmak için çalıştıklarını söyledi.

Vergin ile güvende ol

Recep Yavuz, bu yıl 25.’si kutlanan Vergi Haftası kutlama etkinlikleri kapsamında başta öğrencilere olmak üzere toplumun bir çok kesimine verginin önemini anlattıklarını ifade etti.

 

Adana Vergi Dairesi Başkan Vekili Recep Yavuz, kamuoyunda vergi bilincinin oluşturulması, mükelleflerin vergi ödemeye katılımının gönüllü olarak arttırılması, verginin toplumun tüm kesimlerine benimsetilmesi ve böylece ekonominin kayıt altına alınması için çalıştıklarını söyledi.

 

1-25 Mart tarihleri arasında kira geliri ve zirai kazanç elde edenlerin beyanname vermesi gerektiğini belirten Recep Yavuz bu yılki gelir beyannamesi verme süresinin Salı günü sona ereceğini hatırlattı. Yavuz, “Gelir beyannamesi vermesi gereken mükelleflerimiz eğer cezalı duruma düşmek istemiyorsa bu süreye riayet etsinler.” dedi.

 

 

Halil İbrahim UĞUR

 

 

ADANA-(İLKHABER) Adana Vergi Dairesi Başkan Vekili Recep Yavuz, Adana’da ekonominin kayıt altına alınabilmesi için çalıştıklarını söyledi. Türkiye’de 1990 yılından bu yana her yıl 24 Şubat-2 Mart tarihleri arasının Vergi Haftası olarak kullanıldığını belirten Recep Yavuz, bu yıl kutlanan 25. Vergi Haftası kutlama programı kapsamında başta öğrencilerde olmak üzere toplumda vergi bilinci oluşturmak adına bir çok etkinliğe imza attıklarını açıkladı.

 

ÖĞRENCİLERİMİZE BÜYÜK ÖNEM VERİYORUZ

Kamuoyunda vergi bilincinin oluşturulması, mükelleflerin vergiye katılımının gönüllü olarak arttırılması, verginin toplumun tüm kesimlerine benimsetilmesi ve kayıtlı ekonominin büyümesi için çalıştıklarını söyleyen Recep Yavuz, “25. yıl Vergi Haftası Kutlama programı kapsamında özellikle eğitime büyük önem verdik. Bu nedenle de hafta boyunca İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile birlikte değişik ilkokul ve ortaokullarda vergi konulu konferanslar düzenledik. Arkadaşlarımız orda, geleceğin büyüklerinde bugünden vergi bilinci oluşturmak amacıyla verginin önemi konusunda konferanslar verdi. Ayrıca ziyaret ettiğimiz okullarda öğrencilere Gelir İdaresi Başkanlığımız tarafından hazırlanan ve üzerinde “Vergin ile Güvendesin” yazılı kalem, kalemlik ve takvim ve kalemlik hediye ettik. Bir okulda ise kendim konferans verdim ve yaklaşık 250-300 öğrenciden yaptıkları alışveriş sırasında mutlaka fiş almalarını istedim. Biz büyükler bazen, yaptığımız alışverişler sırasında fiş-fatura alma alışkanlığı maalesef kazanamadık. Biz öğrencilerden anne ve babaları ile birlikte alışveriş yaparken fiş isterlerse belki anne ve babalarına örnek olabileceğine inanıyoruz. Bu nedenle de öğrencilere bu mesajı verdik ve gerçekten bu konuda olumlu tepkiler almaya başladık.” dedi.

 

YENİ TÜRK TİCARET KANUNU ANLATTIK

Vergi Haftası Kutlamaları kapsamında eğitici ve bilgilendirici konferans, panel ve toplantılar düzenlediklerini söyleyen Recep Yavuz, “Vergi Dairesi Başkanlığı binamızda Yeni Türk Ticaret Kanunu ile ilgili bilgilendirici konferanslar düzenledik. Yeni Türk Ticaret Kanunu’na göre artık tek kişilik Limitet Şirketi ve Anonim Şirketi kurulabiliyor. Bu konuda şirket sahibine düşen sorumluların anlatıldığı bir panel düzenledik. Konunun taraflarını bir araya getirdiğimiz bu panelin çok faydalı olduğuna inanıyoruz.” diye konuştu.

 

MÜKELLEFLER İDARENİN ZİYARETİNİ BEKLİYOR

Vergi Haftası Kutlama programı kapsamında ayrıca, vergi mükelleflerini ziyaret ettiklerini belirten Yavuz, “Mükelleflerimizi iş yerlerinde ziyaret ederek hem onların bize bakış açısı, hem bizim onlardan beklentimiz konusunda bilgilendirme toplantıları yapıldı. Ve bu kapsamda ziyaretlerimiz oldu. Bu da çok önemli çünkü mükellefler gerçekten idarenin de zaman zaman kendisini ziyaret etmesini istiyor ve bekliyor.” dedi.

 

KENDİ PERSONELİMİZ İLE DE BAZI ETKİNLİK YAPTIK

Vergi Haftası Kutlamaları kapsamında Adana Vergi Dairesi çalışanlarının da yer aldığı bazı etkinlikler düzenlediklerini belirten Recep Yavuz, vergi dairesi çalışanlarını eğitimden sanata, sanattan sportif faaliyetlere kadar değişik etkinliklerde bir araya getirdiklerini söyledi.

 

KUTLAMA PROGRAMIMIZI SAYIN BAKANIMIZ TAÇLANDIRDI

Vergi Haftası Kutlamaları kapsamında Adana’da düzenlen etkinlerin sonunda kentin ‘Vergi Rekortmenlerini’ açıkladıklarını ve bu toplantıyı Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in katılarak taçlandırdığını belirten Adana Vergi Dairesi Başkan Vekili Yavuz, bu nedenle ayrı bir onur yaşadıklarını söyledi. Vergi vermenin bir vatandaşlık borcu ve bir zorunluluk olduğunu belirten Recep Yavuz, “Ödemiş oldukları vergilerle ilimizin ve ülkemizin kalkınmasına katkı sağlayan tüm mükelleflerimize ayrıca şükranlarımızı sunuyoruz. Çünkü gerçekten kazandıkları parayı ceplerinde tutmayıp, tam ve doğru olarak zamanında vergi olarak ödemenin kolay bir şey olmadığını biliyoruz.” diye konuştu.

 

KİRA BEYANNAMESİ İÇİN SON 5 GÜN

Şubat ayında basit usule tabi olan mükelleflerin gelir beyannamelerini verdiklerini ifade eden Recep Yavuz, Mart ayında ise başta kira geliri ve zirai kazanç elde edenlerin gelir beyannamesi vermesi gerektiğini hatırlattı. Mart ayının beyan dönemleri açısından en önemli dönem olduğunu belirten Recep Yavuz, “Burada ben özellikle kira beyannamesi vermek zorunda olan mükelleflerimizin herhangi bir defter tutmaları gerekmediği için, profesyonel olarak yeminli mali müşavir yada mali müşavirlerden sürekli olarak hizmet alması gerekmediği için önemli kolaylıklar sağladık. Gelir İdaresi Başkanlığımız da bu konuda önemli çalışmalar başlattı. 2013 yılında 3.200 TL ve üzerinde konut-mesken kira bedeli, 26.000 TL ve üzerinde iş yeri kira bedeli elde edenler ile bu ikisinden toplamda 26.000 TL’nin üzerinde gelir elde edenlerin gelir beyannamesi doldurması gerekiyor. Mükelleflerimize bu konuda biz alışveriş merkezlerine açtığımız stantlarda, Vergi Dairesi Başkanlığımızın alt katında oluşturduğumuz stantlarda ve vergi dairelerinde yetkilendirdiğimiz arkadaşlarımızla beyannamelerini vermeleri konusunda gerekli bütün desteği sağlıyoruz.” ifadelerini kullandı.

 

GELİR BEYANNAMESİ İNTERNETTEN DE DOLDURULABİLİR

Gelir beyannamesi formu doldurması gerekenlerin vergi dairelerine gitmeden internetten de işlemlerini yapabileceğini belirten Recep Yavuz, “Mükelleflerimiz ayrıca isterlerse Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet sitesinden verilen şifre ile kimlik bilgilerini doğrulayarak beyannamelerini verebilirler. İsteyenlere vergi dairelerine nüfus cüzdanları ile gitmeleri durumunda kullanabilecekleri şifreyi anında veriyoruz.” dedi.

 

HASTA, YAŞLI VE ENGELLİLERE ÖZEL HİZMET

Gelir beyannamesi doldurması gereken hasta, yaşlı ve engellilere ayrıcalıklı davrandıklarını belirten Recep Yavuz, “Eğer mükelleflerimiz özellikle yaşlı, engelli ve hasta olup da vergi dairesine gelemiyorsa, vergi dairesinin yada vergi dairesi başkanlığının ‘Vergi İletişim Sistemi’ni arayıp randevu almaları durumunda vermiş oldukları adreslere giderek, beyanname doldurmaları konusunda gerekli desteği veriyoruz.” dedi.

 

KİMSE CEZALI DURUMA DÜŞMESİN

Zamanında ve doğru bir şekilde gelir beyannamesi doldurmayan mükelleflere tespit edilmeleri durumunda büyük para cezası verildiğini belirten Recep Yavuz, hiç kimsenin bu duruma düşmemesini istedi. Recep Yavuz, “Mükelleflerimiz eğer beyanname vermemiş ise ve biz bunu vergi idaresi olarak tespit edersek, hesapladığımız verginin dışında, vergi miktarı kadar vergi cezası da kesiyoruz. Artı vade tarihinden ödeme tarihine kadar geçen süre içinde gecikme faizi tahsil ediyoruz. Bu nedenle mükelleflerimizin 1-25 mart tarihleri arasında beyanname doldurmaları çok önemli.” diye konuştu.

 

 

Güncelleme Tarihi: 20 Mart 2014, 17:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42