banner6

“Yağışlar sonrası tarım  işçilerinin hali içler acısı”

“Yağışlar sonrası tarım   işçilerinin hali içler acısı”

ADANA (İLKHABER) - CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, yoğun yağışlar sonrası afet bölgesine dönen Adana’da tarım işçilerinin durumunu yerinde inceledi. CHP’li Bulut, işçileri çadırlarında ziyaret ederek sorunları dinledi.

15 BİN İŞÇİ ÇADIRDA YAŞIYOR

Adana merkez ve ilçelerinde etkili olan yağış sonrası birçok vatandaşın ev ve iş yerini su bastığını, tarım arazilerinin sular altında kaldığını belirten Bulut, yoğun yağışların en çok tarım işçilerini vurduğunu kaydetti. Adana Ovası’nda 47 geçici çadır yerleşim alanında 2200 çadır bulunduğunu belirten Bulut, 9700’ü çocuk olmak üzere 15 bin kişinin yaşadığını bildirdi. Bulut, nüfusun yüzde 65’ini ise Suriyelilerin oluşturduğunu ifade etti.  

ÇOCUKLAR ISLAK YATAKLARDA UYUYOR

Şiddetli rüzgar ve sağanak yağmurun Adana Ovası’nda kurulu bulunan mevsimlik gezici tarım işçilerinin geçici çadır yerleşim yerlerinin de çoğunu etkilediğini, bazılarını su bastığını, çoğu çadırın alt kısmından su aldığını kaydeden Bulut, zaten derme çatma konumda bulunan, insani yaşam şartlarını barındırmayan bu geçici çadır yerleşimlerinin bir kısmının sular altında kaldığını bildirdi. Çocukların çadır içerisinde ıslak yataklarda yattığını belirten Bulut, çadırların içindeki malzemelerin, giysiler ıslandığını, bazı yerleşimlerde suyla beraber sürüklendiğini söyledi.

DEVLET BİZE NEDEN SAHİP ÇIKMIYOR?

Gördüğü manzaranın içler acısı olduğunu kaydeden Bulut, Karataş Tuzla ve civarında tarla işlerinde günlük yevmiye 54 TL olduğunu 4 TL’sinin tarım aracısına kesildiğin kaydetti. Bulut, “Ekonomik zorluklar içerisinde, çocuklarıyla beraber derme çatma çadırlarda yaşam mücadelesi veriyorlar. Ellerine ne geçerse attıkları sobayla ısınmaya çalışıyorlar. Üzerine bir de afetle mücadele ediyorlar. 10 yıldır çadırda yaşayan tarım işçilerinin tek gayesi kışın rahat yaşayabilmek için bir ev almak. Ancak kazandıkları üç kuruş para ev almaya yetmiyor. Tek bir istekleri var. Devletin kendilerine sahip çıkması” ifadelerini kullandı.

AFET GÖRMEK İSTEYEN ADANA’YA GELSİN

Yoğun yağışlar sonrası hasar tespitlerinin yapıldığını, mağdur olanlara nakdi yardım yapıldığını belirten Bulut, “Vatandaşlar ve üreticimiz su baskını nedeniyle mağduriyet yaşadı. Zorluk içerisinde üretmeye çalışan çiftçilerimizin sıkıntıları bir kat daha arttı. Ekili-dikili alanlar su altında. Bundan daha vahimi olamaz. Eğer bir afet görmek istiyorlarsa Adana’ya gelsinler. Bölgeyi ‘Doğal Afet Bölgesi’ ilan etmek için daha ne bekleniyor. Yetkililere çağrı yapıyorum. Adana bir an önce ‘Doğal Afet Bölgesi’ ilan edilmeli. Devlet mağdur vatandaşlarımıza ve üreticimize yardım elini uzatmalıdır” dedi. Üreticinin desteklenmesi gerektiğini kaydeden Bulut, borçların ertelenmesini istedi.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER