banner6

Yavuz: kayıt dışı ekonomide işbirliği şart

Kamuoyunda vergi bilincinin oluşturulması mükelleflerin vergiye gönüllü uyumunun artırılması, verginin toplumun tüm kesimlerine benimsetilmesi ve aynı zamanda kayıtlı ekonominin teşvik edilmesi amacıyla geleneksel olarak kutlanan Vergi Haftası etkinlikleri kapsamında, Vergi Dairesi Başkanlığı'nca çeşitli eğitimler, paneller ve sanat aktiviteleri düzenlenecek.

Yavuz: kayıt dışı ekonomide işbirliği şart

ADANA (İHA) -  Etkinliklerde, çözümü sadece yasal ve idari düzenlemelerle mümkün olmayan vergi sorunu üzerine eğitimlere ağırlık verilecek.  

  25. Vergi Haftası nedeniyle düzenlenen etkinlik kapsamında Adana Vergi Dairesi Başkanlığı, Yeminli Mali Müşavirler Odası ve Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası yetkilileri Atatürk Anıtı'na çelenk bıraktı.

  Törende konuşan Adana Vergi Dairesi Başkan Vekili Recep Yavuz, vergi sorununun sadece yasal ve idari düzenlemelerle çözümünün mümkün olamayacağı nedeniyle vergi haftasında eğitim faaliyetlerine ağırlık verdiklerini söyledi. Bunun yanı sıra kayıt dışı ekonomi ile yapılan mücadelede sivil toplum kuruluşları, sanayici ve işadamlarına büyük görevler düştüğüne dikkat çeken Yavuz, hafta boyunca ticaret, sanayi, esnaf ve meslek odalarına yapacakları ziyaretlerde Vergi Dairesi Başkanlığı'nın çalışmaları ve uygulamaları hakkında bilgi verip, kendilerinden de Vergi Dairesi Başkanlığı'ndan beklentileri konusunda görüş alıp, kayıt dışı ekonomiyle yapılan mücadelede desteklerini isteyeceklerini dile getirdi.

  Ülkenin en önemli sorunlarından biri olan kayıt dışı ekonominin rekabet gücünü önemli derecede etkilediğini vurgulayan Yavuz, kayıt dışı ekonomiyle mücadelede başarı sağlanabilmesi ve vergi kayıplarının azaltılması çabalarının başarıya ulaşmasının başta kamuoyu olmak üzere bütün kesimlerin bu mücadeleye sağlayacakları katkı ile mümkün olacağını kaydetti. Yavuz, “Mükelleflerimizi haksız rekabetle karşı karşıya bırakmamak için kayıt dışılıkla kararlı bir şekilde mücadele edeceğimizi belirtirken, vergi vermenin bir ödev, bir zorunluluk ama bunların hepsinin ötesinde bir vatandaşlık görevi olduğunu hatırlatmak istiyorum” dedi.

  Vergi Haftası nedeniyle çeşitli eğitim etkinlikleri, paneller, sanat ve spor faaliyetleri düzenleneceğini duyuran Yavuz, şöyle konuştu:

  “Yeni Ticaret Kanunu ile daha da önem kazanan 'Anonim ve Limited Şirket Ortakları ile Meslek Mensuplarının Sorumlulukları Hakkında Vergi Kanunları ve Türk Ticaret Kanunundaki Düzenlemeler' konulu panelimizle konunun tüm taraflarını bir araya getireceğiz. Yine, Çukurova Üniversitesi'nde geleceğimizin teminatı olan genç nesillerimize 'Maliye Bakanlığında Kariyer Meslekler ve Gelir İdaresi'nin Tanıtımı'nı içeren konferanslar vererek öğrencilerimize yol gösterici olacağız. Hafta boyunca, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile birlikte ilköğretim ve ortaöğretim okullarında, geleceğimizin büyüklerinde vergi bilincinin oluşması için 'Vergi' konulu konferanslar düzenleyeceğiz. Ayrıca, kamu harcamalarının en önemli finansman kaynağı olan vergileri ödemek suretiyle ilimizin ve ülkemizin kalkınmasına katkı sağlayan mükellefler ve vergi rekortmenlerini çeşitli organizasyonlarda bir araya getireceğiz. Ayrıca, hem vergi dairesi başkanlığımızın hem de gelir idaresi başkanlığımızın Türk Halk Müziği korolarının ilimizde vereceği konserlerle çalışanlarımız ve sanat severlerle bir araya geleceğiz."

Güncelleme Tarihi: 24 Şubat 2014, 16:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42