banner6

Yeni neferler

ADASO-AKİB işbirliğiyle düzenlenen dış ticaret eğitimi tamamlandı, kursiyerler sertifikasına kavuştu

Yeni neferler

  ADANA (İHA) - Adana Sanayi Odası (ADASO) ve Akdeniz İhracatçı Birlikleri (AKİB) işbirliğiyle düzenlenen “Sertifikalı A’dan Z’ye Dış Ticaret Eğitim Programı” sona erdi.  İhracatın artırılması, dış ticaret işlemlerinin başarıyla yürütülmesi ve üye firmalara yetişmiş ihracat elemanı kazandırılması hedeflenen programda başarılı olan kursiyerlere sertifikaları törenle verildi. 

  Sertifika töreninde konuşan Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç, dış ticaret işlemlerinin ihracatın ve refahın artmasına katkı sağlayan en önemli faaliyet alanı olduğunu, bu nedenle eğitimi önemsediklerini vurguladı. Dış ticaret işlemlerinde meydana gelen hata ve gecikmelerin, firmaların yurtdışındaki firmalarla ticari ilişkilerini doğrudan etkilediğini belirten Kıvanç, ihracatta sorunların yaşanmamasında dış ticaret uzmanı sayısının artmasının çok önemli olduğunu söyledi.

 

  İHRACATTA 4 YILDA 1,5 MİLYON İSTİHDAM

  ADASO Başkanı Zeki Kıvanç, Türkiye’nin bugün yıllık 400 milyar doları aşan dış ticaret hacmine sahip olduğunu, yaklaşık 100 bin ihracat-ithalat yapan firma bulunduğuna dikkati çekerek, “2023 yılı için 500 milyar doları ihracat olmak üzere 1 trilyon doların üzerinde dış ticaret hacmine ulaşılması tahmin edilmektedir. Bu hedeflere ulaşabilmek için sanayicilerimizin katma değeri yüksek ürün üretmesinin yanı sıra kalifiye dış ticaret uzmanlarına da ihtiyaç artacaktır” dedi.

  Türkiye İhracatçılar Meclisi’nce önümüzdeki 4 yıl içerisinde ihracat alanında “1,5 milyon civarında yeni istihdam” öngörüldüğünü ifade eden Kıvanç, “2018 yılına kadar her yıl 30.000 uzmanın istihdam edilmesi gereği ortaya çıkmıştır. Bu rakamlar Dış Ticaret uzmanlığının yakın gelecekte de önemini koruyacağının göstergesidir” görüşünü dille getirdi.

 

  YENİ PROGRAMLAR DÜZENLENECEK

  Öğrenciden dış ticaret alanında çalışan profesyonellere, yeni mezunlardan şirket sahiplerine kadar oldukça geniş bir yelpazeye hitap eden eğitim programının mesleki gelişime büyük katkı sağlayacağına inandığını belirten ADASO Başkanı Zeki Kıvanç, katılımın 50 kişi ile sınırlandırılmasına karşın yoğun talep nedeniyle hedeflenen sayının üzerine çıkıldığını, önümüzdeki süreçte yeni eğitim programları düzenlemeyi sürdüreceklerini bildirdi.

  Kıvanç, eğitim programına desteklerinden dolayı AKİB yetkililerine, programın başarısındaki katkı nedeniyle eğitimcilere teşekkür ederken, programı başarıyla tamamlayan dış ticaret uzmanlarına çalışma hayatında başarılar diledi. Kıvanç, “Yolunuz açık olsun. Mesleğinizin ve sizlerin uzmanlığı sayesinde ihracatımızın da geleceği parlak olacaktır” dedi.

  Toplam 66 saat eğitimin verildiği 3 haftalık kurs sonunda başarılı olan 75 kursiyere sertifikaları Adana Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Kıvanç, Meclis Başkan Yardımcısı İsrafil Uçurum, Yönetim Kurulu Üyeleri Ahmet Özkök, Salih Sütcü, Ahmet Güldiker ve Süleyman Baş tarafından verildi. Bu arada, kadın kursiyerlere sertifikalarının yanı sıra Dünya Kadınlar Günü nedeniyle kırmızı gül hediye edildi.

 

Güncelleme Tarihi: 09 Mart 2014, 17:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42