Enerji tasarrufu…

Yaşam için şüphesiz enerji olmazsa olmazımızdır. Artan nüfus ve gelişen teknoloji ile birlikte makineleşen hayatımız, enerjiye olan bağlılığımızı daha da artırmaktadır. Gelecekte enerji ihtiyacımız kat be kat artacağından hem ihtiyaç olan enerjiyi temin etmenin yollarını aramalı, hem de bunu doğamızı kirletmeyecek türler üzerinde yoğunlaştırmalıyız.

Şuanda günlük yaşantımızda başlıca kullandığımız enerji kaynakları; en çok petrol, ardından doğal gaz, kömür, hidroelektrik, güneş enerjisi, elektrik enerjisi, mekanik enerji ve ısı enerjisi olarak sıralayabiliriz.

Ancak petrol ve kömür için çok bir zaman kalmadığını görüyoruz. Belki, 30 yıl belki de 40 yıl. Tabi artan nüfus ile birlikte ihtiyaç daha çok olacağından bu süre daha da az olabilir.

O nedenle yenilenebilir enerji dediğimiz hem çevreci, hem de daha çok bulunan Güneş enerjisinden faydalanabiliriz.

Bilinen bir gerçek ki, Güneş enerjisi, diğer pek çok enerji kaynağının temelini oluşturuyor. Çünkü Dünyamızdaki tüm canlı ve cansız varlıkların var olması Güneş’e bağlıdır diyebiliriz. Dünya, Güneş etrafında dönerek mevsimleri, kendi etrafında dönerek de gece ve gündüzün oluşmasını sağlamaktadır.

Güneş ışınlarının Dünya’ya verdiği ışık ve ısı ise ekolojik döngü içinde yer alan canlı ve cansız varlıkların yaşamsal faaliyetlerinin temelini oluşturmakla birlikte, doğanın canlı kalmasını da sağlamaktadır.

Ülke olarak da petrol ve doğalgaz rezervi bakımından fakiriz. Bugün ülkemizde pek çok sektörde kullanılan petrolün yüzde 90’nından fazlasını dışarıdan ithal ediyoruz. Bu ithalat için milyarlarca dolar dövizimiz dışarıya gidiyor.

O nedenle kendi enerji kaynaklarımızı bulmalıyız. Özellikle çevreci ve yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelerek sürdürülebilir hale getirebiliriz.

Tabi burada diğer bir konu ise enerji tasarrufudur. Enerjinin gerektiği kadar israf edilmeden kullanılması hepimizin asli görevi olmalı.

Şunu da ayrıca belirtmek gerekir ki; enerji tasarrufu, yalnız kullanmadığımız cihazları kapatmak yada fişten çekmek değildir. Kullanılan ürünlerinde çevreye saygılı, daha az enerji ile tüketen cihazların seçimi çok önemli..

Örneğin, son yıllarda üretimi artan beyaz eşya sektöründeki AA ve AA+ cihazlar tercih edilmelidir.

YORUM EKLE

banner2