banner6

Ergen çocuklarda aile tutumları

Merhaba sevgili okurlarım,

bu dönemlerde ergen çocuklarımızda, ebeveynlerinin ve hayatındaki önem verdiği insanların kendisi hakkındaki düşündüklerinden önemli derecede etkilenir. Bu nedenden dolayı ebeveynlerin hem kendilerine ait duygularını açıkca ifade edebilmeleri hem de çocukların duygularını açıklama fırsatı verip savunmaya geçmemeleri gerekir. Sevgiyle yaklaşılarak büyütülen, onaylanmış, kabul gören ergen, ilgilerinin farkına varıp yeteneklerini geliştirebilir. Böylece mutlu bir insan olur.

Ergen ile güç kullanarak problemi çözmeye calışıyorsanız bu sakıncalı olabilir. Çünkü bir kişinin üzerinde güç kullanmak, var olan güçlü yönleri, diğerlerini kırıp zedeleyerek onları güçsüzleştirecek bir şekilde kullanmaktır.

Anne-Baba ergen ilişkisinde en önemli durum, ebeveynin çocuğunu nasıl algıladığıdır. Eğer ebeveyn çocuğunun yapamayacağını başaramayacağını düşünüyorsa ve “ben iyiyim, o iyi değil” diyorsa çocuğunuzun üstünde güç kullanmış olursunuz. Kendinizi yeteneksiz, başarısız hissederseniz “ben iyi değilim, o iyi” derseniz, o durumlarda çocuğunuz sizin üzerinizde olumsuz güç kullanır. Eğer “ne benden adam olur,ne de çocuğumdan” diye hissederseniz, birlikte bir şey başaramazsınız, Çünkü sonra “ben iyi değilim,o iyi değil”, durumu oluşur.

Eğer hem kendinize hem de çocuğunuza güvenir, onun yapabileceklerini ve yapamayacaklarını biliyorum, başarabileceğini biliyorum. “Bende başarabilirim”  derseniz gücünüzü olumlu kullanır ve çocuğunuzun başarmasını sağlamış olursunuz. Ve böylece mutlu çocuk yetiştirmiş olursunuz.

Sevgi ile mutlu ilerleyin...

YORUM EKLE