Eski ürünler daha mı kaliteliydi

Eskiden kullandığımız beyaz eşyalar ve elektronik malzemeler daha mı kaliteliydi sorusunu kendime hep soruyorum.

Bunun nedeni yeni alınan eşyaların çok kısa zamanda bozulması oluyor tabiî ki. Şimdi buradan örneklerle anlatacağım konuda bahsi geçen firmanın ismini vermeyeceğim tabiî ki.

Annemler 1993 yılında bir buzdolabı aldı. Ve yıllarca kirada oturduğumuzdan evimiz taşındı. Arabalara yüklendi, indirildi, yer değiştirdi ve benzeri birçok şeye maruz kaldı.

Ama bu buzdolabını biz tam 20 yıl kullandık ve hiçbir arıza vermedi. Ki hala da vermiyordu.  Annem  yeni dolap aldığı için ihtiyacı olan bir komşumuza bu buzdolabını verdi ve dolap hala çalışmaya devam ediyor.

Ben ise 2014 yılının sonlarında yine aynı marka bir buzdolabı aldım. Aynı marka olmasına rağmen buzdolabım 3.5 sene içerisinde tamamen kullanılamaz hale geldi.

Her defasında servis çağırdığımızda farklı bir hatasını söylediler. Son olarak dolap soğutmamaya başladığında ise, motorunu değiştirdiler. Ama dolap yine olmadı.

Bu kez dolabın gaz kaçağının olduğunu söylediler ve bunun yapılamayacağını anlattılar. Yani dolap ıskartaya çıktı. Bir tek dolapta bunu yaşamadım.

Dolap sadece küçük bir örnekti. Benzer birçok elektronik üründe aynı sorunları yaşadım maalesef. Yani ondan dolayı eski ürünler daha mı kaliteliydi? “şeklinde kendime soruyorum.

Ayrıca benim gibi düşünen birçok insanın olduğunu da biliyorum. Umarım tüm firmalar eski ürünlerin kalitesinde ürünler üretip satışa sunarlar.

Gerçekten artık insanlar, sık sık aynı ürünleri almaktan benim gibi sıkıldı.

 

YORUM EKLE

banner2