ETKİLİ ÖĞRETMEN(2)

Değerli okurlarım geçen hafta etkili öğretmen konumuzun birinci bölümüyle ilgili paylaşımda bulunmuştuk. Bu hafta da aynı konunun ikinci bölümüyle devam ediyoruz.

 

 Öğretmede dört aşama vardır.

1-Hayal gücü

2-Ayakta kalma

3-Ustalık

4-Etki

1-Hayal gücü: Mesleğe yeni başlamış birçok öğretmen, başarılı bir öğretmen olmanın yolunun öğrencileriyle bağ kurup arkadaş olmaktan geçtiği biçiminde naif bir inanca sahiptir. Standartlar, değerlendirme ya da öğrenci başarısı konusunda pek de konuşmazlar. Öğretmenlik kavramlarının odak noktası öğrencileri eğlendirmektir.

2-Ayakta kalma: Ayakta kalma aşamasındaki öğretmenler eğitsel becerilere sahip değildir. Zamanlarını, öğrencilerin susmalarını sağlayacak; çalışma kâğıtları doldurma, videolar izleme ve sıradan kalkmadan yapılan çalışmalar gibi oyalayıcı etkinlikler bulmaya harcarlar. Yalnızca işleri olduğu için öğretirler. Bu nedenle öğrencinin öğrenmesi ve kazanımları onların amaçları arasında yer almaz.

3-Ustalık: Öğrenci başarısını sağlamayı bilen öğretmenler, etkili pratikler sergilerler. Bu öğretmenler, sınıflarını nasıl yöneteceklerini bilirler, ustalıklarını sergilemek için öğretirler ve öğrencilerden yüksek beklentileri vardır. Etkili öğretmenler, literatürü takip edip uzman toplantılarına katılarak ustalık yolunda çaba gösterirler. Misyonları, öğrencinin öğrenmesidir. Ustalık amaçları da öğrenci kazanımı.

4-Etki: Etkili öğretmenler öğrencilerinin yaşamında bir farklılık yaratırlar. Bunlar, öğrencilerin yıllar sonra gelip yaşamlarını etkiledikleri için teşekkür ettikleri öğretmenlerdir. Öğrenci, ancak öğretmen onun üzerinde iz bıraktığında öğrenir. Bu aşamaya geldiğinizde, bir öğretmen olarak ustalık aşamasının ötesine geçmişsiniz demektir.

Etki aşamasına vardığınızda geri dönüp öğrencilerinizin yaşamında fark yaratma hayalinizi gerçekleştirmiş olacaksınız ve mesleğinize katkı sunduğunuzu bilmenin verdiği gurur ve başarı hissiyle daha mutlu bir yaşam süreceksiniz.

Uzman ve etkili öğretmenler, diğer meslektaşlarına göre öğrencilerin yaşamlarında iz bırakma konusunda daha yeteneklidir.

Etkili öğretmen sınıfı hızla düzene sokmayı bilir, kuralları ve prosedürleri açıklar, öğrenciler hakkındaki önemli bilgilere ulaşır ve ilerleyen günlerde kendilerini neler beklediğini bilmelerini sağlar.

Etkin biçimde işleyene bir sınıfta ilişkiler yaratılır. Etkili bir öğretmenle öğrenciler arasında güvene dayalı bir ilişki vardır.

Etkili biçimde işleyen bir sınıfta öğrencileri tanımak önemlidir.

İşiniz yaşamlarda iz bırakmak. İşiniz üçüncü sınıfa öğretmenlik yapmaktan, tarih ya da beden eğitimi öğretmekten öte yaşamları etkilemek. Bir öğrencinin yaşamına dokunduğunuzda onun tarih, beden eğitimi hatta fen ve matematik öğrendiğini, bütün kâğıtları zımbaladığını ve sizi memnun etmek için taklalar attığını göreceksiniz.

Okulun açılış dönemi önemlidir. Okulun ilk günlerinde öğrencilerin yaşamlarını etkilemek için yaptıklarınız, yılın kalanındaki başarınızı belirleyecektir.

Öğretmenlik öğrenilebilen, ustalığa dayanan bir sanattır. Bir anaokulu, ilkokul, ortaokul ya da bir lise sınıfında işe yarayan, dönüştürülerek herhangi bir sınıfta kullanılabilir.

Verimsiz bir sınıfı olan bir öğretmen sürekli öğrencilerin ilgisini çekecek etkinlikler aramakla meşguldür. Derslerini anlatmak, eğlenceli etkinlikler yapmak ve muhteşem bilgilerini paylaşmak ister. Siz etkili bir öğretmenin özelliklerine sahip olmadığınız sürece bu etkinliklerin hiçbiri işe yaramaz. Öğretmek konuları işlemek ve etkinlikler yapmaktan ibaret değildir.

Öğretmek sınıfa ne verdiğinizle değil, öğrencilerden ne aldığınızla ilgilidir.

Eğitsel yenilikler ve geçici modalar peşinde geçen onlarca yılın ardından öğrenci başarısı artmadı.

Öğrenci başarısını artıran tek etken etkili bir öğretmenin varlığıdır.

Gelecek hafta “Etkili öğretmen ”serüvenimize devam edeceğiz. Öğrencilerinizle birlikte tüm eğitimcilere mutlu günler diliyorum.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Orhan Çakay
Orhan Çakay - 6 ay Önce

Elinize yüreğinize sağlık...

banner2