ETKİLİ ÖĞRETMEN(6)

BÜTÜN ÖĞRENCİLERİN BAŞARILI OLMASINA NASIL YARDIM EDİLEBİLİR?

Bir insanın eğitim hayatındaki en önemli gün mezuniyet değil, okulun ilk günüdür. Ülkedeki bütün okullarda asıl kutlanması gereken gün okulun ilk günüdür. Okulun ilk gününü kutlamak bütün eğitim sistemlerinde bir geleneğe dönüşmelidir. Bu kutlama günü, dünyanın geleceğinin vatandaşlarının eğitimiyle ilişkili olan ya da ilgilenen herkesi kapsamalıdır.

Okul ortamındaki herkese ilaveten kutlama aileleri, iş dünyasını ve mahalleleri de içermelidir. Öğrencilerin, herkesin onların başarısı için seferber olduğunu görmeleri önemlidir.

Okul ve aile gençlerin eğitiminde ortak olarak daha fazla yer aldıkça çocukların başarı şansı da artacaktır. Okul aile birliklerinin aslında iyi çalıştırıldığı takdirde eğitimde çok büyük misyonları vardır. Ancak çoğu okulda okul aile birlikleri göstermelik olarak kurulmakta kiminde ise sadece parasal konularda okul idaresine yardımcı olmakla uğraşmaktadırlar.

Okulun ilk günü önemlidir diyoruz, bunun için de öğrenciler için bir şeyler yapmalıyız.

Öğrencileri İyi Karşılayın: Tıpkı sizin bir tatile giderken yüksek beklentilere sahip olmanız gibi, öğrenciler de okula yüksek beklentilerle gelmeli. Eğitim almaya, arkadaşlarıyla görüşmeye, etkinliklere katılmaya, eğlenmeye, çalışmaya ve öğrenmeye geliyorlar. Bütün günleri okulun ve arkadaşlarının çevresinde dönüyor.

 Bu, yaşamlarının heyecan verici bir zamanı. Bu nedenle okul çalışanları, öğrenciler okula gelmeden ve okula geldiklerinde öğrencileri selamlamalıdır. Herkes öğrencilerin okulda karşılanmaları sürecini planlamada yer almalıdır. Gençlerin başarıyla eğitilmesi, topluluk içi karşılıklı ilişkiye dayalı bir takım çalışması işidir.

Öğrencileri İyi Karşılamak İçin Ne Yapmalı?

*Okulun ilk günü kutlaması düzenleyin.

*Okulun ilk günü öğrencileri kapıda karşılayın. Onlara hoş geldiniz deyip gülümseyin, gerektiğinde el sallayın. Hiçbir öğrencinin sıcak, dostça bir karşılamadan mahrum kalmaması için her girişte öğrencileri karşılamak için en az bir kişi bulunsun. Gerekirse bununla ilgili idareci ve öğretmenlerden oluşan bir grup oluşturun.

*”Hoş geldiniz”yazan bir afiş asın.

*Okulun koridorlarında rehberler bulundurun. Öğrencileri sınıflarına yönlendiren yön işaretleri asın.

*Açılış konuşmasında üstünde durulacak ilk konular,”Hoş geldiniz!”mesajı ve okulun ilk yılına yönelik olumlu beklentiler olsun.

Bu konuyla ilgili bir anımı da sizlerle paylaşmak isterim. Yıllarca okul müdürlüğü yaptım ve çoğu zaman öğrenci, öğretmen ve velilerimi okul girişinde karşıladım. Bir okulda müdürlük yaparken bir gün kayıt için bir veli geldi ancak hiç yerimiz kalmamıştı. Kendisine evine yakın bir okulu önerdiğimde gitmek istemedi. Nedenini sorduğumda “Ama siz müdür olarak her gün tüm öğrenci ve velilerinizi kapıda ayakta karşılıyorsunuz,”demişti.

 Öğrenci karşılamayla ilgili bir tane de kötü anım var. Yıllar önce çok sevdiğim iki arkadaşımı nöbet görevi için okulun giriş kapısında görevlendirdiğimde ikisi de bana “Ben bekçi değilim”cevabını vermişlerdi.

 Varsın onlar bekçi olmasın ama ben bir ömür boyu eğitim için, okulum için, öğrencilerim ve velilerim için  “Bekçi” olmaya razıyım. 

İdarecilik ve öğretmenlik gönül işidir. İnsanların yüreğinde ve yaşamlarında iz bırakma işidir.

Okul; öğrencilerin gelip ders dinledikleri, çalışma kâğıtları doldurdukları ve sıkıntıdan patladıkları bir mekân ya da birçok okulun kasvetli ve kirli görüntüsüne katlanabilenlere ayrılmış bir yer değildir.

Okul; öğrencilerin öğrenme yolunda sevgiyle karşılandığı; korku, baskı ya da zarar görme olmadan yaşamlarının niteliğini artırdıkları, temiz ve düzenli bir ortamda şefkatli ve ilgili insanlarca yönlendirildikleri bir yer olmalıdır.

Bir insanın diğerine verebileceği en büyük hediye; sevildiği, desteklendiği bir öğrenme ortamında öğrenip gelişme fırsatıdır.

Öğrencilerin ve velilerin yüreğinde iz bırakan öğretmen ve idarecilere selam olsun.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Asuman SALT
Asuman SALT - 8 ay Önce

Hocam Kutlarım Harika bir yazı

Cemal DAĞHAN  Çukurova Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürü
Cemal DAĞHAN Çukurova Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürü - 8 ay Önce

Yazarımızı tebrik ediyorum

Gülseren Akçalı
Gülseren Akçalı - 8 ay Önce

Muhteşem. İmza atıyorum yaziniza. Çalışmalarınız genç meslektaşlarımıza yol açsin.

Meral özsoy
Meral özsoy - 8 ay Önce

Sayın hocam öneriniz bence kesin hayata geçirilmelidir sevilerek bekleniyor olma duygusu minik kalplere yerleştikten sonra kalpleri nekadar büyüyecektir tüm başarıların temelinde sevgi ve özgüvenin olduğunu düşündüğümüzde sihirli formülü bulmuş olmanızdan dolayı tebrik ediyorum teşekkür ediyorum

banner2