Evde konserve yapmı

Yaz mevsimini geride bıraktık. Kimi Ağustos, kimi Eylül ayında kışlık konservelerini hazırladı. Kimileri ise işi Ekim ayına bıraktı. Sonuçta Ekim ayı da olsa halen yaz sebzelerini bulabiliriz.

Konserve, binlerce yıldır atalarımızdan günümüze kalan bir alışkanlığımızdır. Zaten eskiden şimdiki gibi derin dondurucular yoktu. İnsanlar kışlık ihtiyaçlarını kendileri hazırlar ve zamanı geldiğinde tüketirdi. 

Günümüzde de konserve, salça, turşu gibi ihtiyaçlar halen revaçta ve bu ürünlerin en iyisi de doğal olarak evde hazırlananlardır. Önemli olan doğu şekilde hazırlamaktır.

Bildiğiniz gibi önceki yıllarda Adana’da konserveden yapılan yemekleri tüketmekten dolayı zehirlenme vakaları oldu. İşte o vakalar insanları konserveler konusundan biraz kuşkulandırdı.

O dönem uzmanlar yaptığı tespitlere dayanarak, Botulizm veya botulismus, Clostridium botulinum olarak tespit edilen bakterinin özellikle konserve gıdalarda toksin ürettiğini söyleyip bu konuda dikkatli olmak gerektiğini söyledi.

Özellikle konservelerin kaynatılması çok önemli.. Çünkü belirtilen bakteriler belirli bir sıcaklığa ulaşıldığında ancak yok oluyor. Öyle göz kararı ile ısıtmak ile konserve hazırlanmaz. 

Tabi temizlik de çok önemli bir konu.. Alınan gıdalar öncelikle güzelce temizlenmeli sonrasında yine aynı şekilde iyi sterilize edilmiş mutfak malzemeleri ile hazırlanmalıdır. 

Ölümlere kadar yol açabilen C. botilinum bakterisi, toprak altında oksijensiz ortamda yaşar ve ısıya dayanıklı formlar (spor) üretir. Bu formların tamamen yok edilmesi için de gıdaların en az 120 °C’de 15 dakika sıcaklıkta kaynatılması gerekir. 

Konserve yapımı çok hassas bir konu ve dikkat isteyen bir işlemdir. Konserve hazırlanırken istenilen sıcaklığa da düdüklü tencereler ile ulaşılır. Ayrıca saklama koşullarına dikkat edin. Kullanılan kavanozların kapakları mutlaka yeni ve temiz olmalı, kir, pas gibi durumlarda kesinlikle kullanılmamalıdır.

Evet. Tüm bunlar sağlığımız için çok önemlidir. Gıda çok çabuk bozulacağı unutulmamalıdır. Onun için konserve yapımında çok dikkatli olalım.

YORUM EKLE

banner2