Facia “Geliyorum” diyor

Facia “Geliyorum” diyorÖZEL HABER


Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)-Adana’da çatısı yağan yağmurla birlikte çöken tarihi bina tehlike saçıyor. Binanın tamamen çökme ihtimaline karşı çekilen güvenlik şeridini hiçe sayan vatandaşlar ise binanın altından geçmeye devam ediyor.

Sahibi Almanya’da olduğu ileri sürülen Adana’nın Seyhan İlçesi Kuruköprü Mahallesi eski Adana Müzesi’nin arka kısmında bulunan sokak içerisindeki tarihi 2 katlı binanın çatısı, 3 gün önce yağan yağmurun etkisiyle çöktü. Durumu Belediye’ye ve emniyete bildiren binanın yanında bulunan işyeri çalışanlarının ardından olay yerine gelen polis ekipleri binanın tamamen çökme tehlikesi yaşadığını görünce hemen emniyet şeridi çekerek geçişleri engellemek istedi. Ancak tarihi binanın yanında bulunan kıraathane müşterileri başta olmak üzere yoldan geçen vatandaşlar emniyet şeridini hiçe sayarak yıkılmaya yüz tutmuş binanın altından geçmeye devam etti. Emniyet şeridinin altından eğilerek geçen vatandaşlar büyük bir tehlikeyle karşı karşıya kalıyor.

EMNİYET ŞERİDİ ÖNLEMİ İŞE YARAMADI

Binanın çatısının 3 gün önce yağan şiddetli yağmurla birlikte çöktüğünü dile getiren çevre sakinlerinden Bayram Sevim, “Yaklaşık 10 yıldan beri burası böyle yıkılmaya yüz tutmuş durumda. 3 gün önce yağan yağmurla binanın çatısı çöktü. Sahibi Almanya’da deniliyor. Buradan geçemiyoruz. Başımıza yıkılacak diye korkuyoruz. Burayı da böyle kapattılar yol kullanılan işlek bir yol. Binanın yıkılmak üzere olması nedeniyle emniyet şeridi çektiler gidiş gelişler kapandı. Herhangi bir işimizi yapmaya gideceğimizde geçemiyoruz. Gelip yıkacaklar dediler. Ama şuana kadar hiçbir yetkili gelip buranın ne durumda olduğunu sormadı. Altından gelip geçenler oluyor. Burada tehlike çok büyük.” dedi.

DUVARLARIN DİBİNDE YÜRÜYORLAR

Binanın altından geçen vatandaşlar ise durumdan haberdar olduklarını ancak işleri gereği mecburen yol kullanmak zorunda olduklarını aktardı. Kenardan geçerek korunarak geçtiklerini söyleyen bazı vatandaşların tam aksine binanın duvarlarının dibinden yürüyenler ve hatta sohbet edenleri görmekte mümkün.

DUVARLAR HER AN ÇÖKEBİLİR

Bazı vatandaşlar ise yetkililere seslenerek, “Bizler burada Allah’a emanet yaşıyoruz. Buralar hep işyeri. Kentin göbeğinde yaşanan bu sıkıntıyı hiçbir yetkilinin görmemesi düşündürücü. İllaki birinin kafasına yıkılacak, birileri hayatını kaybettikten sonramı buraya gelecekler ve binaya gerekli işlemleri yapacaklar. Çatısı çöktü. Pencere kenarlarında patlaklar var. Duvarlar her an birilerinin üzerine düşecek diye gerçekten çok korkuyoruz. Tarihi bina diye dokunmuyorlarsa restore etsinler. Yeter ki bu binaya bir işlem yapsınlar ve herkes rahatlasın. Biz burada göçükten dolayı kimsenin ölmesini istemiyoruz. “ ifadelerini kullandılar.

YILLARDEN BERİ UYARI TABELASI ASILI

Öte yandan binanın üzerinde ise yıllardan beri, “Bu binanın her an yıkılma tehlikesi vardır. Altından geçilmesi durulması içeri girilmesi tehlikeli ve yasaktır” şeklinde tabela asılmış olması da dikkatlerden kaçmıyor. Yıllar önce görülen tehlikeye rağmen kimsenin bina konusunda bir adım atmaması da akıllarda soru işareti bırakıyor.

BENZERİ BİR ÇOK BİNA VAR

Vatandaşlar, “Bu binanın yanı sıra kent içerisinde merkezi noktalarda daha birçok yıkılmaya yüz tutmuş tarihi bina bulunuyor. Tepebağ Mahallesi’nde büyük saat civarında bu binaları görmek mümkün. Kimileri üzerine satılık yazısı asmış ama şuana kadar bu binaları alanı görmedik. Ki bizim bu binanın da sahibi var Almanya’da deniliyor. Ama sahibi olmasına rağmen ne kimse bir işlem yapıyor. Ne de sahibi binaya bakıyor” ifadelerini kullandılar.

YORUM EKLE

banner2